Kādos gadījumos jāvēršas pēc palīdzības pie LOR?

05. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mazu bērnu imunitāte vēl nav pietiekami nostiprinājusies, tāpēc nereti biežāk nākas uzturēties mājās, lai ārstētos, nekā apmeklēt bērnudārzu. Klepus, iesnas ir ierastākās saslimšanas.

Vaicājam LOR Klīnikas otolaringologam Dr. Jānim Sokolovam, kādos gadījumos ar iesnām un klepu varam tikt galā mājās, bet kad ir jāvēršas pie speciālista - otolaringologa.

Antibiotikas būtu jāpielieto tikai retos gadījumos

Pasaules statistika liecina, ka augšējo elpceļu saslimšanas gadījumos tikai aptuveni vienā no 10-12 gadījumiem ir nepieciešams lietot antibiotikas, jo 90-95% gadījumu saslimšanas izraisa vīrusi, kuru ārstēšanas gadījumā antibakteriāla terapija nav pielietojama.

Dr. Jānis Sokolovs no pieredzes zina teikt, ka bieži vien vecāki un arī ārsti satraucas brīdī, kad vīrusu saslimšana sasniedz savu kulmināciju, kas visbiežāk ir slimošanas 5. vai 6.dienā. Šajā brīdī bērnam ir paaugstināta temperatūra un sāp kakls, tāpēc nereti tiek parakstīta antibakteriāla terapija, lai gan jau nākamajā dienā saslimšanas simptomi sāktu samazināties.

Viņš skaidro, ka līdzīga situācija ir arī gadījumos ar kakla sāpēm, kad 90-95% ārstēšanā antibiotikas nav nepieciešams izmantot un ārstēšana  pārsvarā var notikt ar preparātiem, kuru sastāvā ir dabīgas izcelsmes līdzekļi. Kā piemēru viņš min līdzekļus, kuru sastāvā ir smiltsērkšķu eļļa un C vitamīns, iesakot arī skalot kaklu ar kumelīšu tēju, kas palīdzēs bērnam justies komfortabli un mazināt kakla kairinājumu.

Aptiekās ir pieejams plašs klāsts ar dabīgiem līdzekļiem, starp kuriem ārsts īpaši izceļ līdzekļus pūšamā veidā, kas ir ļoti praktiski, tiesa, tā kā daļai bērnu šādi līdzekļi nepatīk, ražotāji piedāvā arī alternatīvas, piemēram, sūkājamas konfektes.

Slimošana līdz pat 12 reizēm gadā ir norma

Vecākus bieži vien pārņem izmisums, pamanot bērnam pirmās saaukstēšanās pazīmes, tajā pašā laikā Dr. Jānis Sokolovs norāda, ka bieža slimošana ir relatīvs jēdziens, jo, apmeklējot bērnudārzu, slimo visi. "Normāls slimošanas biežums ir pat 8 līdz 12 reizes gadā. Ņemot vērā, ka bērnudārza gaitas tiek uzsāktas septembrī, bet vīrusu sezona sākas oktobrī, no oktobra līdz pat maijam bērni mēdz daudz slimot, pārsvarā tās ir pat divas reizes mēnesī," norāda speciālists. Viņš kā piemēru min gadījumus, kad bērns uz bērnudārzu aiziet vien pāris dienas, pēc kurām jau atkal divas nedēļas nākas pavadīt mājās slimojot. "Maziem bērniem tā ir uzskatāma par normu, jo bērnudārzniekiem vēl nav nostiprinājusies imunitāte, tāpēc ikviens, kurš tikai 0,5m attālumā no bērna nošķaudās, var bērnu inficēt, un jau pēc divām dienām parādīsies saslimšanas pazīmes," teic viņš.

Dr. Jānis Sokolovs izceļ arī gadījumus, kad vecākiem būtu jāmeklē palīdzība pie otolaringologa:

  • ja vecāki jūt, ka paši nespēs tikt galā ar bērna saslimšanu;
  • ja bērnam ir paaugstināta temperatūra jau 5 dienas un tā nesamazinās;
  • ja ir izteiktas kakla sāpes, kuras nevar samazināt ar dabiskajiem līdzekļiem;
  • ja ir izdalījumi no ausīm;
  • ja iesnas ilgst jau vairāk nekā 10 dienas.