Kā novērst zobu bojāšanos?

Kā novērst zobu bojāšanos?

31. Jan 2016, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Zobu bojāšananās ir nepatīkama un nopietna problēma, ko var aizkavēt sabalansēts uzturs un pareizas mutes dobuma higiēnas ievērošana. Signal zīmola vadītāja Marita Soha sniedz praktiskus ieteikumus, ko var viegli izmantot, lai uzlabotu mutes hiegiēnas stāvokli. 

Pārliecinies, ka ikdienā uzņem pietiekami daudz kalciju saturošus produktus. Kalcijs ir galvenais zoba struktūras elements. Nepietiekams kalcija daudzums uzturā var novest pie zobu bojāšanās un to attīstības traucējumiem. Vislabāk organisms spēj uzņemt kalciju ar piena produktiem. Tāpat piens, siers un jogurts palīdzēs neitralizēt skābo vidi mutē. 
Dzerot gāzētos dzērienus, izmanto salmiņu. Zobu bojāšanos – caurumus rada kariess. Tās visbiežāk ir sekas paradumam remdēt slāpes ar saldinātajiem un gāzētajiem dzērieniem. Tas rezultējas paaugstinā skābes daudzumā mutē, ko izraisa baktēriju radītais minerālu disbalanss. Izmantojot salmiņu, tiek novērsta dzēriena skalošanās mutē, kas samazina skābju rašanos. Visieteicamāk tomēr ir pavisam ierobežot saldināto dzērienu lietošanu uzturā, kā rezultātā tiktu samazināts zobu bojāšanās risks.

Pareiza zobu higiēnas ievērošana.

Pavirša un nepietiekama zobu higiēnas ievērošana ir galvenais smaganu, zobu un citu mutes slimību cēlonis. Lai nodrošinātu zobu veselību, ir nepieciešams tos tīrīt 2-3 minūtes, vismaz divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Zobu pastas izvēle var būt atkarīga no tā lietotāja gaumes un vajadzībām, taču svarīgi ir pievērst uzmanību tās saturam – zobu pastai noteikti jāsatur fluorīds.

Tīri zobus rūpīgi

Lai rūpes par zobu higiēnu būtu efektīvākas, papildus zobu birstēšanai ir nepieiešams iztīrīt arī zobu starpas, kur zobu birste ne vienmēr tiek klāt. Speciāls zobu diegs ir jālieto pirms zobu birstēšanas nevis otrādi – tādā veidā, ēdiena daļiņas ir noņemtas jau pirms tīrīšanas.  Ar zobu birstes palīdzību zobi tiek atbrīvoti no jebkādām pārtikas paliekām, un tiek nospodrināti.

Regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista.

Nereti cilvēki baidās doties pie zobārsta vai zobu higiēnista, jo asociē to ar sāpīgām procedūrām. Visbiežāk šīs bailes rodas tādēļ, ka cilvēks apmeklē zobārstu tikai tad, kad ir parādījušās pirmās sāpju pazīmes vai sāpes jau ir nepanesamas. Ja zobārstu apmeklē regulāri, profilaktiskos nolūkos, laicīgi tiek novērsta caurumu veidošanās un citas zobu problēmas.