Ādas kopšanai pēc saules apdegumiem jāizvēlas dziedējoši līdzekļi

13. May 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pavasara saule aizvien vairāk aicina laiku pavadīt laukā, kas, protams, vērtējams pozitīvi, ja vien atceramies par ādas aizsardzību no saules staru negatīvās ietekmes.

Atšķirībā no pieauguša cilvēka, bērna āda ir daudz plānāka, tāpēc tā daudz ātrāk spēj zaudēt ūdeni, piedevām, bērna ādā vēl nav izveidojušās šūnas melanocīti, kas pieaugušajiem rada aizsardzību jeb pigmentu. “Bērniem šīs šūnas veidojas daudz lēnāk, tāpēc rūpes par ādu ir daudz izteiktākas,” skaidro “Capital Clinic Riga” dermatoloģe Elīna Ozola.

Šī iemesla dēļ bērniem līdz 2 mēnešu vecumam nevajadzētu atrasties tiešos saules staros, savukārt bērniem, kas vecāki par 2 mēnešu vecumu, vajadzētu izvairīties no aktīvā saules perioda, t.i., neatrasties saulē no plkst. 11.00 līdz 15.00. Svarīgi atcerēties, ka bērna ādas aizsardzībai jālieto saules aizsargkrēms ar SPF filtru, izvēloties SPF 50+.

Lai neapjuktu plašajā saules aizsargkrēmu piedāvājumā, dermatoloģe Elīna Ozola iesaka bērniem izvēlēties kādu no neorganiskajiem saules aizsargkrēmiem, kas satur cinka oksīdu. “Cinka oksīds nevis absorbē saules starus, bet tos atstaro, tādējādi pasargājot bērna ādu, lai tā neapdegtu un neveidotos kaitīgs nodarījums ādai,” rekomendē ārste.

Situācijā, ja tomēr izveidojies ādas apdegums, ir ļoti svarīgi ādu pareizi aprūpēt. “Ir jāizvēlas līdzekļi, kas ir ādai dziedējoši nevis kairinoši. Līdzekļiem jābūt bez smaržvielām, krāsvielām, var izvēlēties līdzekli, kura sastāvā ir dekspantenols, jo tas ādu nomierinās, aizsargās un atjaunos,” rekomendē dermatoloģe.

Gadījumā, ja saules apdegums uz bērna ādas ir lielāks par bērna plaukstu, obligāti jāvēršas pie ārsta pēc palīdzības. Tas pats attiecas arī uz situācijām, kad uz ādas veidojas pūslīši, ko jau var pieskaitīt pie 2.pakāpes apdegumiem. “Nekādā gadījumā nedrīkst pūslīšus pārdurt, jo tas veicinās infekcijas rašanos,” atgādina dermatoloģe, piebilstot, ka šādu apdegumu gadījumā nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība.