Bēbīšu klubs: Iekārtojam mazulim drošu rotaļu vidi

27. Apr 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mazajam Kristianam tūlīt jau 5 mēneši, un mazais pasaules pētnieks labprāt nododas rotaļām. Kā iekārtot mazulim piemērotu rotaļāšanās vidi, kas veicinās viņa attīstību? Vaicājām Māmiņu Kluba fizioterapeitei Janai Parfjonovai.

Rotaļāšanās ir veids, kā bērns izzina gan pasauli, gan savu ķermeni. Jo īpaši tas vērojams 3 līdz 5 mēnešu vecuma posmā, kad bērns sāk velties. Tāpēc ir ļoti svarīgi bērnam mijiedarboties ar vidi un piemērotām rotaļlietām, kas ļaus mazulim izjust savu ķermeni un saprast pasauli.

Šim nolūkam fizioterapeite Jana Parfjonova iesaka izveidot rotaļāšanās zonu, kas nodalīta no pārējās telpas. “Tajā jāatrodas vienkāršām rotaļlietām. Tās var būt arī vieglas, nelielas un drošas sadzīves lietas. Svarīgi, lai nebūtu sīko detaļu,” uzsver fizioterapeite, atgādinot arī par lakatiņiem ar kuriem dodam bērnam rotaļāties. Tiem jābūt tīriem, izmazgātiem un no bērnam draudzīgiem materiāliem.

Bērniem patīk rotaļas “vilkt - stumt”, tāpēc rotaļām vari piedāvāt, piemēram, mitro salvešu iepakojumu. Salvešu izvilkšana no iepakojuma trenēs gan bērna satvērienu, gan arī vilkšanas spēku.

Būtisks aspekts, runājot par bērnu rotaļāšanos, ir vecāku iesaiste jeb, precīzāk sakot, neiejaukšanās. “Pieaugušajiem nevajag darīt bērna vietā! Viņiem jāievēro bērna rotaļāšanās no malas, neiejaucoties procesā,” uzsver Jana Parfjonova. Ja rotaļāšanās notiek drošā vidē, tā veicinās bērna attīstību un mazajam palīdzēs labāk sajust sevi.

Rotaļas, protams, var arī nogurdināt. Tāpēc situācijās, kad redzi, ka bērns ir noguris, vari rotaļu vidē kaut ko pamainīt, tomēr, ja arī tas neatjauno bērna interesi un mazais aizvien ir niķīgāks vai saguris, ir jāpiedāvā apmierināt primārās vajadzības. Iespējams, mazulis ir izsalcis, pienācis laiks nomainīt autiņbiksītes vai arī doties atpūsties.