Apjukums saistībā ar bērna barošanu-kā rīkoties, ja apkārtējo viedoklis smacē nost

Apjukums saistībā ar bērna barošanu-kā rīkoties, ja apkārtējo viedoklis smacē nost

29. Sep 2016, 19:24 kristianna20 kristianna20

FOTO: ilustratīvs

Sveikas, mīļās māmiņas! Gribēju izkratīt sirdi. Šis ir stāsts par krūts barošanu. Pirms mazais piedzima, biju izdomājusi, ka barošu mazo ar krūti līdz gada vecumam. Tomēr, kad mazais piedzima, bija ļoti grūti - krūtis nežēlīgi sāpēja, skrēju uzreiz uz veikalu pēc pumpīša un slaucu nost un devu bērnam dzert no pudeles. Gaidīju, kad kāds pateiks - beidz mocīties un nebaro vairs ar krūti. Tā pāris nedēļas nomocījos, līdz sāpes pazuda un mazais arvien biežāk ēda pieniņu. Pateicoties krūtsbarošanai, nemanījām pirmos zobus, kas izlīda 4 mēnešos un arī citi kreņķi pārgāja pie krūts. 6 mēnešos sāku iepazīstināt mazo ar citām garšām, bet līdz gada vecumam piens arvien bija kā galvenais uztura avots (naktīs gan mazais mēdza izmantot mani par knupi, kad kreņķīgāks, ik pēc 2 stundām pamodās un tikai pie krūts bija nomierināms. Šī iemesla dēļ sāka gulēt no 6 mēnešiem man blakus, jo pa nakti mēdza nedaudz pačāpstināties un galva uz otru pusi un guļ tālāk). IZlasīju brīnišķīgu grāmatu "Bērna vadīta ēšana" un nolēmu sekot pēc tās principiem (tā kā mans bērns sāka sēdēt 11,5 mēnešos neko nebiju nokavējusi), kur būtiski ir tas, ka bērns pats sapratīs, kad pienu vairs nevajadzēs. Gribēju atradināt pakāpeniski. Diemžēl šo pirmdien, dienu pēc brīnišķīgās mazuļa 1.jubilejas, ar dažādām sūdzībām biju pie dažādiem ārstiem un dermatologs izrakstīja veselu kaudzi zāļu pret herpes vīrusu, to skaitā antibiotikas. Tātad - barošana jābeidz. Tādu brēkšanu nekad nebiju dzirdējusi. Mazais visu nakti pavadīja ratos, jo tikai šūpojoties, viņš aizmiga (pirms tam vienmēr aizmiga pie krūts). Nu ir pagājušas 3 dienas, mazais jau nedaudz mierīgāks (naktis arvien guļ ratoss), tomēr krūti viņš meklē. Nekādu "aptamil" neēd. Tagad saprotu, cik burvīgi ir barot pašai - nav jātērē laiks maisījuma pagatavošanai, nav jāgaida, kamēr atdzisīs, turklāt vienmēr var zināt, ka mazais paēdis.

Tomēr es neatmetu ar roku- slaucu pienu nost un ceru, ka pēc 3 dienām varēšu atsākt barot. Tomēr, kad šodien mana ģimenes ārste neticības pilnā balsī pajautāja - tu tiešām vēl gribi barot? - ļoti aizdomājos. Vai tad tiešām tas ir kaut kas slikts, ka baro pēc gada? Vai ar mani kaut kas nav kārtībā, ka es tik ļoti pārdzīvoju par pēkšņo barošanas pārtraukšanu? Vai neesmu mazo pareizi izaudzinājusi, ka vēl arvien viņš labāk grib mammas pieniņu, nekā ko citu? Man tik ļoti pietrūkst mazā smaidiņa no rītiem, kad viņš pamodies, paņammāja un tad sāka priecāties. Tagad rīti ir dikti bēdīgi. Es tomēr gribētu, lai barošanas beigšana notiktu lēni un pakāpeniski, nevis kā tagad. Tomēr, kad ik pa laikam kāds (to gan dara tikai attālāki paziņas, nevis radinieki) pajautā "tu taču vairs bērnu nebaro", tad es aizdomājos, vai es tiešām daru kaut ko nepareizi.

zacc zacc 05. Oct 2016, 15:46 zzefri

njā, vairs jau neviens droši vien šo veco rakstu nelasīs, bet es kaut kā atgriezos, jo nevaru un nevaru saprast, kas liek savam personīgajam lēmumam par barošanas izbeigšanu par visām varītēm piesaukt aplamus argumentus un vispārināt, ka "esmu pret", "nav jābaro". Nu negrib, nebaro, nav problēmu, bet nevajag uztaisīt par problēmu pretējo praksi.
Zobi ir piena zobi. Visi piena zobi bērnam izdīgst līdz apmēram 3 gadu vecumam. Zīdīts mazulis ēd pats. Pieniņš ir tikai papildus. Kaut vai tā iemesla pēc, ka mamma neredz vajadzību taisīt atradināšanu ar lielām raudāšanām un lieku stresu. Staigāšana kājām nekādi netraucē zīst; vai tad pudelītes un knupīšus - dabas dotā zīžamobjekta, mātes krūts, aizvietotājus (pret kuriem arī es iebildumus neceļu) -arī noņem, tiklīdz parādās kaut kādi 4 vai 6 zobi un bērns iet kājām?
Bet, tā vietā lai padomātu un iedziļinātos, vajag tik turpināt bārstīt visādus aizspriedumus, liekot tos par kaut kādiem baigajiem argumentiem.
protams, ka es īpaši nestāstīju apkārt, ka joprojām baroju divgadnieku, lai gan melot arī negribēju, ja man jautāja "cik tad ilgi tu viņu baroji". Man patiktu tomēr dzīvot tādā sabiedrībā, kas zīdīšanu atbalsta, nevis uztaisa par slēpjamu pasākumu, tāpēc vēl jo vairāk melot nevēlējos. Neaicināta neizteicos, bet, ja konkrēti jautāja, atbildēju godīgi.

kerstyna kerstyna 01. Oct 2016, 22:23

Es domāju, ka pēc gada ar krūti vairs nav jābaro. Bērnam ir jau zobiņi un viņš var ēst arī pats.
Tā ilgā pupošanās ir tāda kā demonstrācija, un jau staigājoša bērna zīdīšana ir diezgan tāda.... dīvaina.

30. Sep 2016, 12:37

Baro tik ilgi, cik vēlies! Mammas pieniņš ir un būs vislabākais bērniņam 😀

mamma88 mamma88 30. Sep 2016, 11:45

Kada velna pec citiem ir dala ka tu baro savu bernu?Ta ir tava darisana!Pec raksta redzu,ka ne mamma,ne berns nav gatavs so nodarbi partraukt!Pienaks tada diena,kad jus abi mierigi pamasiet ata krutij bez pardzivojumiem. Tagad nav laiks,un nevajag klausities citos!

zacc zacc 30. Sep 2016, 11:24 wolfwoman

Ja Tu apgalvo, ka kaut kas nav veselīgi, vai imūnvielas - klakts! - gada vecumā pazūd, tad vajag tomēr pamatojumu.
"Negribu tik ilgi barot" - jā, par to nav jātaisnojas un īpaši jāpamato.

wolfwoman wolfwoman 30. Sep 2016, 11:21

Katram cilvēkam ir savi uzskati ka ir pareizāk viņam un viņa bērnam,vnk izteicu savu viedokli!Ērti ir arī dažiem vecākiem pamperus nesāt ilgi mazulim,,,,,,ērti un veselīgi tā jau ir cita diskusija!Izskatās ka neviens nevar izteikt pretēju viedokli,,un te runa neiet pa slinkumu,,visu to esmu lasīju par un pret un esmu pret pārak ilgai krūts barošanai!

zacc zacc 30. Sep 2016, 09:46 wolfwoman

Te jau galīgi nav runa par to, kas drīkst saukties par mammu ar lielo burtu!
Netiek izteikta nekāda kritika par izvēli nebarot.
Neatkārtošos par veselību (ja slinkums palasīt, neko tur nevarēšu līdzēt), bet apsvērumam "man tā ir ērti" arī neredzu nekādu vainu. Kāpēc nedarīt tā, kā ir ērti, ja tas nav kaitīgi?

wolfwoman wolfwoman 30. Sep 2016, 09:29

Es neuskatu ka mamma ar lielo butu ir tikai sieviete kas zīda bērnu tik ilgi,,,tas manuprat nav nemaz veselīgi ne mātei ne bērnam,,pienā tikai līdz gadam ir imunsistēmas veicinošās vielas,,tas izklausās pēc ieraduma,,bērns neattīstās tikai pie krūts,,,šeit tas izklausās pēc- man tā ir ērtāk!

zacc zacc 30. Sep 2016, 08:17

Te ir arī par to, ko zīdīšana dod mātes veselībai (angliski gan). Ar atsaucēm.
http://kellymom.com/ages/older-infant/ebf-benefits/#mother

nu labi, tur svara zaudēšana tāds nebūtisks faktors, bet minētas arī, piemēram, osteoporoze.

Amerikāņu resurss noteikti kaut ko par to briesmīgo smadzeņaudzēju minētu, bet nekā tāda tur nav: http://www.babycenter.com/0_extended-breastfeeding-is-it-for-you_8496.bc

Tas pats britiem: http://www.babycentre.co.uk/a8496/extended-breastfeeding

Mūsu veselības ministrijas ieteikumi 😃
http://www.vm.gov.lv/images/userfiles/zidainu_uzturs_1.pdf

Piebildīšu, ka vienu reizi sastapos ar negatīvu mediķa attieksmi (turklāt bērnam bija TIKAI gads un 3 mēneši), bet skaidrs, ka pēc tik daudzām paaudzēm, kas barojušas pamatā tikai un vienīgi mākslīgi, zīdīšana daudziem liekas kaut kas neparasts un nesaprotams.

Vēl par tām paliekām, atliekām un hormoniem mātes pienā - tad jau sanāk, ka ar to zīdaiņus nevar barot no pirmās dienas, ja jau tā. Tak jau jaundzimušajam tāds "kaitīgums" ir trakāk nekā gadu vecam 😃

zacc zacc 30. Sep 2016, 07:54

Ar Tevi viss ir kārtībā, un mierīgi atsāc barot, kad vari un ja vēlies.
Tad, kad es savu puiku baroju līdz 2 gadiem, vairākas mammas man atzinās, ka barojušas savus līdz 2 un 3 gadu vecumam. Un nebūt ne kaut kādi frīki. Tostarp pediatre. Mana ginekoloģe, gados pajauna, arī uz to skatās tikai pozitīvi. Par to smadzeņaudzēju nez kāpēc tikai forumos lasu, NEVIENĀ nopietnā resursā nekā tāda nav.
To, ka dzīvojam tik neveselīgi, ka piens bezmaz kaitīgs, pat komentēt negribas. Kas tad tas absolūti nekaitīgais būtu? Govs pienā mazāka pārtikas ietekme? Jāsmejas par tādu loģiku.

Man galvenais iemesls barot tik ilgi bija tas, ka neredzēju vajadzību taisīt stresainu atradināšanu. Mierīgi pārtraucām, kad pienāca laiks.

lauvinja lauvinja 29. Sep 2016, 22:34 IlvaV

Par govs pienu arī ir interesanti, ja papēta kur aug saknes tam, ka govs piens nepārstrādājas un ir kaitīgs, var pamanīt kopsakarības, ka tie visi saistīti ar ajūrvēdu, indiju un āziju kopumā - tak āzijā govs piens gadsimtiem nav lāga bijis pieejams, ja nu vienīgi raudzētā formā, jo ne tai govij bija ko ēst, ne kur to pienu glabāt!

IlvaV IlvaV 29. Sep 2016, 22:32 zzefri

Arī fakts. Pėtījums pētījuma galā, kur katrs otru apgāž

lauvinja lauvinja 29. Sep 2016, 22:32 zzefri

Ja par to runāja ginekologi savās konferencēs, tad pieņemu, ka tas nebij gluži kaktu pētījums 😀 Man par to stāstīja mana ginekoloģe, pēc tam pati netā arī palasīju.

Par to, ka netā ir dažādi "pētījumi " un "pētījumi" esmu informēta.

IlvaV IlvaV 29. Sep 2016, 22:30 lauvinja

Var jau padiskutēt, vai cilvēka bērnam vispār govs piens būtu jālieto😃 Arī par to tēmu daudz neviennozīmīgu pētījumu.

IlvaV IlvaV 29. Sep 2016, 22:29 kristianna20

Neko no dārzeņiem neēd? Man jau izskatās, ka Tu pati nevari "pārtraukt barot"😀 Tas nav nekas slikts, normāla mammas atkarība no sava mazulīša, bet es vairāk sliecos uz to, ka nedotu vairs krūti. Vīrs nav, kas var palīdzėt vairāk ar mazo paņemties, lai viņš to pienu nejustu? Bet vispār es saprotu, kā Tu jüties. Lai izdodas pieņemt pareizo lēmumu!

lauvinja lauvinja 29. Sep 2016, 22:27 zzefri

Mēs varam mierīgi turpināt diskusiju par maisījuma kaitīgumu, ja vēlies. Gada vecumā mierīgi vesels bērns var lietot kā kefīru, tā jogurtu, tā arī parastu govs pienu.

lauvinja lauvinja 29. Sep 2016, 22:26

Es arī konceptuāli neatbalstu zīdīšanas nogriešanu kā ar nazi vienā dienā, to var izveikt bez stresa mammai un bērnam pakāpeniski vairāku mēnešu garumā. Savu mazāko sāku radināt nost pamazām - 4 mēnešu periodā, beidzu gada un 2 mēnešu vecumā.

lauvinja lauvinja 29. Sep 2016, 22:24 kristianna20

Ja bērns lieto kefīru, tad dod noteikti piena maisījumu nudien nav obligāti. Dari, kā uzskati par pareizu, jo mammas miers ir svarīgs.

lauvinja lauvinja 29. Sep 2016, 22:23 IlvaV

PVO primāri domā par bērna veselību. Palasi pati tos pētījumus, es savu laiku papētīju, galvenais iemesls rekomendācijām ir normālas kvalitātes ūdens trūkums. Tāpēc labāk kaut sūdīgs, bet mātes piens, nekā baktērijām pilna pārtika un ūdens.

Man šķiet, ka bērna barošana ir dabiska un atbalstāma, ja vien mēs pašas nepadarām mūsu pienu bērnam nedraudzīgu. Piem., salīdzinoši nesen- pirms pāris gadiem 'dāņi nāca klajā ar pētījumu, ka bērnu gan grūtniecība, gan krūtsbarošanas periodā ļoti ietekmē mātes lietotā pārtika, zāles, kosmētikas līdzekļi, viņi pat ir aizlieguši virkni ķīmisku vielu bērnu, grūtnieču un zīdošo mammu kosmētikā.

Tas, kas jāsaprot ikvienai sievietei, caur pienu, tāpat kā caur urīnu un sviedriem, izdalās no ķermeņa visādas ne pārāk foršas vielu atliekas, līdz ar to, piena kvalitātei ir nozīme!

kristianna20 kristianna20 29. Sep 2016, 22:22 IlvaV

Es domāju par to otrreizējo pārtraukšanu - gan jau tad arī nebūs tik viegli, bet tomēr tad radinātu nost pakāpeniski. Mazais tagad nesaprot, kāpēc mamma smaržo pēc piena, bet nedod. Tagad mani uztrauc, ka šīs dienas viņam nepilnvērtīgs uzturs -Aptamil izdzer vien kādus 30 ml, nekādi nevar iemānīt. Dzer tikai kefīru. Ja es neatsāktu barot, cik saprotu, man vajadzētu tāpat maisījumu dot.

1 2