Mediķi glābj applaucējušos bērnus

Mediķi glābj applaucējušos bērnus

29. Sep 2010, 17:49 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pēdējo divu nedēļu laikā "ātrās palīdzības" mediķi reģistrējuši 79 apdeguma gadījumus pieaugušajiem un bērniem, tai skaitā pieci vienu līdz trīs gadus veci bērni guvuši otrās līdz trešās pakāpes ķermeņa apdegumus, applaucējoties ar karstiem šķidrumiem, informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD).


Bērni guvuši ķermeņa apdegumus, applaucējoties ar karstu kafiju, tēju, ūdeni un verdošu putru. Šīs traumas iegūtas mājas apstākļos. Visi cietušie bērni nogādāti slimnīcā.


"Ātrās palīdzības" mediķi atgādina, ka šādas traumas nereti notiek un pieaugušie ir tie, kas bērnus var pasargāt no nelaimes gadījumiem, bet ir nepieciešamas zināšanas, lai pamanītu bīstamas situācijas, vēl pirms nelaime notikusi.

Mazi bērni apdeguma traumas applaucējoties nereti gūst, sēžot klēpī pieaugušajam, kuri dzer karstu kafiju vai tēju - bērns apdedzinās ar karstu trauku vai trauka saturu, uzlejot vai uzraujot to sev virsū.

NMPD mediķi aicina pieaugušos būt modriem, jo bērns spēj aizsniegties tālāk, nekā pieaugušajiem var šķist. Bērns var piekļūt arī katliem uz plīts vai plaukta un noraut tos vai arī pavelkot galdautu, uzraut sev virsū, piemēram, kafijas kannu vai krūzi. Applaucēšanās gadījumi var notikt arī brīžos, kad vāroša vai karsta šķidruma trauks tiek novietots bērnam pieejamā vietā – uz grīdas vai krēsla.

Bērns var apdedzināties arī, pieskaroties karstām sildierīcēm vai krāsns durvīm. Mediķi arī atgādina, ka cepeškrāsns durtiņas jānostiprina tā, lai tās nevarētu atvērt un apdedzināties. Bērns var applaucēties arī ar karstu krāna ūdeni, brīdina mediķi.

Viens no svarīgiem piesardzības pasākumiem ir neturēt bērnu klēpī, dzerot tēju vai kafiju. Svarīgi ir saprast, ka "nelielais krūzes tilpums bērna mazajam augumam ir kā spainis verdoša ūdens pieaugušajam", norāda NMPD.