Mediķi aicina pastiprināti pievērst uzmanību bērnu drošībai vasaras brīvlaikā

Mediķi aicina pastiprināti pievērst uzmanību bērnu drošībai vasaras brīvlaikā

03. Jun 2012, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Iestājoties vasaras brīvlaikam, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) mediķi aicina vecākus pastiprināti pievērst uzmanību bērnu drošībai, tādējādi mazinot iespējamo traumu un negadījumu rašanās riskus aktīvās atpūtas laikā. Kā uzsver speciālisti, bērnu traumatismu izdotos ievērojami samazināt, ja tiktu ievēroti elementāri drošības pasākumi un lietoti nepieciešamie aizsarglīdzekļi.

Kā liecina statistikas dati par 2011.gadu, pērnvasar kopumā Bērnu slimnīcā nonākuši 863 bērni (daļa hospitalizēti, daļa palīdzību saņēmuši Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā), kuri guvuši dažādas traumas, braucot ar velosipēdu un skrituļslidām, lēkājot batutā vai šūpojoties.

Traumas vienādā skaitā guvuši gan zēni, gan meitenes, un jānorāda, ka kopumā cietušo bērnu skaits ir vēl lielāks, jo bērni ar dažādām traumām nonāk arī citās Latvijas slimnīcās vai traumpunktos. Vidēji dienā vasaras mēnešos Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā palīdzība tiek sniegta pat līdz 100 bērniem.

Salīdzinoši vieglas traumas, ko bērni gūst braucot ar riteni, skrituļslidām vai citādi aktīvi atpūšoties, ir puni, zilumi, nelielas brūces un nobrāzumi, ar ko veiksmīgi var tikt galā mājas apstākļos, konsultējoties pie ģimenes ārsta. Taču nereti bērni gūst ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā un ilgāku atlabšanu – dažādus lūzumus, galvas traumas, dziļas brūces, locītavu mežģījumus u.c.

Ļoti tipiska traumu situācija rodas, kad pieaugušie ved bērnu uz sava riteņa bagāžnieka bez speciālā bērnu velosēdekļa – šādā veidā bērni visbiežāk gūst potītes lūzumus, kājai ieķeroties riteņa spieķos. Pēdējā laikā arvien aktuālāks aktīvās atpūtas veids kļūst arī braukšana ar kvadracikliem. Vecākiem jāatceras, ka tas nav paredzēts maziem bērniem un pusaudžiem, vēl jo vairāk, ja nav iegūta vadītāja apliecība.

Tā kā vasarā viens no iecienītākajiem aktīvās atpūtas veidiem un vienlaikus arī veids kā atveldzēties karstā dienā, ir peldēšana, vecāki īpaši aicināti padomāt par drošību, atpūšoties ūdens tilpņu tuvumā – neatstāt bērnus bez uzraudzības, kā arī neļaut peldēties nezināmās, nepārbaudītās vietās. Īpaši bīstamas ir piemājas ūdenskrātuves, kas rada daudz vilinājumu, un, pat uz minūti novēršot uzmanību, sekas var būt traģiskas. Statistikas dati liecina, ka ik gadu noslīkst vidēji 10 bērni.

Aicinām pieaugušos atcerēties – bērni mācās nevis no teorijas grāmatām, bet no saviem tuviniekiem! Vienmēr ar savu rīcību rādiet piemēru un tādā veidā māciet bērnam, kā pareizi uzvesties un parūpēties par drošību, braucot ar riteni, skrituļslidām, vai citādi aktīvi atpūšoties, lai vasaras brīvlaiks būtu priecīgu mirkļu pilns, nevis tiktu pavadīts slimnīcas palātā.