Bērna emocionālā audzināšana 10 soļos

Bērna emocionālā audzināšana 10 soļos

22. Apr 2010, 10:07 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērnu emocionālo audzināšanu ( BEA) vecāki apgūst apmeklējot BEA grupas, kur tiekoties vienu reizi nedēļā desmit nedēļas no vietas, katru nedēļu apgūst vienu soli, ceļā uz harmoniskas personības audzināšanu. Vairāk par BEA stāsta „Dardedze” psiholoģe Laura Pirsko un sociālā darbiniece Laila Balode.

 

Bērna emocionālā audzināšana ir noteikta programma, kas satur 10 tēmas vai soļus.

 

Apmeklējot BEA jebkurā Latvijas pilsētā, vecāki iegūst vienu un to pašu izglītību, vienas un tās pašas zināšanas.

 

Katra soļa būtiska sastāvdaļa ir runa par bērna attīstību konkrētajos bērna vecumposmos, reizēm pat pa mēnešiem. Nevienai māmiņai vai tētim nav garlaicīgi, jo  vecāki, kuriem ir 5 gadīgi bērni var dalīties ar pieredzi, kā bija, kad viņiem bija 1,5 gadīgs, bet mamma, kurai ir 1,5 gadiņi mazulim, uzzina, kas viņu sagaida nākotnē.

 

Sniegsim nelielu ieskatu BEA 10 soļu programmā.

 

BEA 10 soļi - Pirmais solis

 

BEA programmai ir 10 soļi. Pirmais solis ir attīstības un temperamenta solis. Šajā solī tie runāts par bērna attīstību gan klasiskā veidā – kad bērniņš sāk rāpot, staigāt, gan arī domājot par cita veida attīstībām – valodas, domāšanas, utt.

 

Bieži vien pēc pirmā soļa vecākiem daudzas kas ir jau stipri skaidrāks, problēmas neliekas vairs tik satraucošas, jo viņi saprot, kad bērns vienkārši tāds ir. Ir bērni, kuriem visam jānotiek pēc pulksteņa, un tādi, kuriem visam jānotiek brīvā plūdumā. Viens no BEA pamatprincipiem – vērot bērnu un saprast, kāds viņš ir.

 

Kā disciplinēt pozitīvi? 7. solis

 

Bieži vien vecāki interesējas – kā tad sodīt bērnu, ja tas blēņojas, lai tas nenotiktu vardarbīgi? BEA kontekstā retāk lieto jēdzienu sods, bet gan runā par sekām, kas bērniem jāpiedzīvo, ja viņi nav ievērojuši noteikumus

 

Bieži vien bērnus audzina visatļautībā, bet:

-         bērnam ir jāzina robežas,

-         bērnu jāaudzina ar mīlestību un stingrību

-         ja bērns nav ievērojis noteikumus, tad jārēķinās ar sekām

-         visā dzīvē par pārkāpumiem ir jāmaksā, bērnu pakāpeniski jāgatavo pieaugušo dzīvei.

 

Kādēļ par disciplinēšanu runā tikai 7. solī? Pirmie soļi izglīto vecākus par:

- attīstību,

- temperamentu,

- ķermeni,

- piesaisti.

 

Disciplinēšanas viens no lielākajiem pamatiem ir spēja redzēt, saprast un būt pietiekoši radošiem vecākiem.

 

2. solis – Mācība par ķermeni

 

Vesela nodarbība ir veltīta tieši mācībai par ķermeni un seksuālajai izglītībai. Šajā nodarbībā runā par gulēšanu, ēšanu un podiņmācību.

 

Parasti vecākiem ar bērniem lielie konflikti sākās tad, kad jāiet gulēt vai jāceļas,  vai jāatvadās no autiņbiksītēm. Šie procesi ir lielā mērā saistīti ar ķermeni.

Šajā solī BEA runā arī par to, kā vecāki izrāda pieķeršanos, mīlestību, kā ļauj bērnam to izrādīt. Ir sava vieta arī jautājumiem par seksuālo audzināšanu, piemēram, ir doti atbilžu varianti, ja vecāki nejūtas kompetenti atbildēt uz bērnu kutelīgajiem jautājumiem.

 

Empātija – 10. solis

 

10. solis ir veltīts, lai iemācītu vecākus, kā bērniem mācīt dot citiem. Tā ir nozīmīga lieta, jo audzinot bērnu, kad galvenās pašreiz pasaulē ir materiālās vērtības, mēs riskējam, ka bērni uztvers vecākus tikai kā resursu, un kad tas izsīkst, tad tas nav vairs vajadzīgs.

 

„Ja bērnam mēs dodam labas un pozitīvas emocijas, un tas tiek darīts no sirds un ar mīlestību, nez kam ir jānotiek, lai bērns to nedotu atpakaļ. Pieaugot bērns šīs labās emocijas varēs dot savam bērnam, citiem bērniem, varbūt uz ielas, sabiedrībai”, stāsta centra „Dardedze” pārstāves Laura Pirsko un Laila Balode.

 

Noklausies radio raidījumu par Bērnu emocionālo audzināšanu ŠEIT!

Muuna Muuna 21. Sep 2009, 10:20

interesanti 😀

rita123 rita123 19. Sep 2009, 15:38

ļoti intresanti un noderīgi😀

Muuna Muuna 21. Sep 2009, 10:20

interesanti 😀

rita123 rita123 19. Sep 2009, 15:38

ļoti intresanti un noderīgi😀