Pirmais mēnesis ar jaundzimušo: Ņem mazuli pēc iespējas biežāk rokās un samīļo

21. Sep 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jūsu bērniņš tikko nācis pasaulē! Vēl tik mazs, neaizsargāts un lielajā, nezināmajā pasaulē apjucis. Vaicājām Rimi Bērniem pediatrei Sanitai Mitenbergai, kas jaunajiem vecākiem jāņem vērā, aprūpējot savu tikko dzimušo mazulīti.

Nebaidies mazuli ņemt rokās

Lai arī pastāv uzskats, ka bērnu nevajag pārlieku daudz ucināt, jo tādējādi viņu izlutinās, Rimi Bērniem pediatre Sanita Mitenberga uzsver, ka tā nav tiesa. “Iesaku mazuli pirmajos četros dzīves mēnešos pēc iespējas biežāk ņemt rokās, bučot un mīļot. Viņš deviņus mēnešus ir bijis pie mammas sirds, dzirdējis viņas sirdspukstus, bet tagad ir ielikts vidē, kurā viss ir jauns. Bērnu ar mīlestību nevar izlutināt,” savu viedokli pauž Sanita Mitenberga. Jo vairāk bērniņš sajutīs vecāku mīlestību, jo mierīgāks viņš būs.

Baro pēc pieprasījuma

Jāņem vērā, ka mazuļa dienas režīms izveidosies tikai ap 4. mēnesi. Svarīgākais bērniņa pirmajos mēnešos ir sekmīga mazuļa attīstība un pozitīva svara dinamika.

Pediatre iesaka mazuli barot pēc pieprasījuma, savukārt gadījumos, kad bērna svara dinamika ir zema, neļauj bērniņam ļoti ilgi gulēt diendusu, labāk pamodini viņu un pabaro. Ja mazuļa svara dinamika ir pozitīva, ļauj bērniņam atpūsties un gulēt, jo dzemdību pieredze arī viņam ir bijis smags darbs.

Pirmajā dzīves mēnesī mazulis čurā un kakā pēc katras barošanas reizes. Diennaktī tās var būt pat 13 – 16 reizes, tāpēc neaizmirsti regulāri nomazgāt bērniņa dupsīti un nomainīt autiņbiksītes!

Ja bērnam nepatīk vannā, neuzspied vannošanos katru dienu

Dienā, kad mazulis tiek izrakstīts no dzemdību iestādes, viņam visbiežāk tiek veikta arī vakcinācija. Tas nozīmē, ka pirmajā dienā pēc ierašanās mājās bērniņu nav ieteicams vannot, savukārt no nākamās dienas vanna jau var kļūt par ikvakara rituālu.

Pediatre Sanita Mitenberga norāda, ka bērniņu var vannot kaut katru dienu, taču galvu mazulim vajadzētu mazgāt tikai reizi nedēļā. Ja bērnam nepatīk vannoties, nevajag to darīt katru vakaru, jo tādējādi radīsiet mazulim tikai lieku satraukumu.

Dodies ar mazuli regulārās ratu pastaigās. Ja laikapstākļi ir labvēlīgi, neskatoties uz to, ka laukā jau rudens, varat pastaigā doties vismaz trīs reizes dienā.