Kā jaundzimušā aprūpē atbalstu var sniegt tētis?

22. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Līdz ar bērniņu piedzimst arī jaunie vecāki – māmiņa un tētis. Tiekoties ar Māmiņu Kluba Vecāku skolas speciālistēm noskaidrojam, kā tētis var iesaistīties bēbīša aprūpē un sniegt atbalstu māmiņai.

Māmiņu Kluba Vecāku skolas psihoterapeite, lektore Diāna Zande norāda, ka tētis var palīdzēt savai sievietei nedaudz atpūsties no ikdienas rutīnas, pajautājot, kā māmiņa vēlas, lai viņai tiktu palīdzēts. “Mazais špikerītis – sieviete var sagatavot sarakstu ar darbiņiem, kas paveicami 5 minūtēs, 30 minūtēs vai ilgākā laikā. Partneris pat nevaicājot var ieskatīties šajā sarakstā un, vadoties no brīvā laika apjoma, izdarīt sarakstā iekļautos darbus, ja tie ir nepieciešami un aktuāli šobrīd. Piemēram, nomazgāt traukus, iznest atkritumus,” ar ieteikumu dalās Diāna Zande, piebilstot, ka ne vienmēr ir jālūdz kaut ko darīt, jo veicamos darbus var apskatīties sarakstā.

Tāpat viņa mudina jaunos tētus, pārnākot mājās no darba, nebaidīties ņemt rokās bērniņu, aijāt viņu un mierināt, jo māmiņa savā diennakts režīmā ir ļoti nogurusi. “Tētis vakarā pēc darba var arī doties pastaigā kopā ar mazuli. Bērnam ir vienalga, ka laukā ir jau tumšs, taču mammai tas var būt brīvs brīdis, lai izgulētos, netraucēti ieietu dušā vai izdzertu krūzi tējas,” mudina D. Zande, iesakot tētim ieviest arī savus rituālos darbus.

Piemēram, ja mammas rituālais darbs ir bērna barošana, pārtīšana, tad tētim tā var būt bērniņa vannošana. Tas nozīmē, ka tētis mazuli vanno, bet mamma ir tikai palīgs. “Vienmēr mammām uzsveru, ka partneris nevēlas bērnu noslīcināt vai pieziepēt viņam pilnas acis ar ziepēm! Viņš tikai vēlas savu bērnu novannot, tāpēc ļauj to viņam izdarīt,” saka D. Zande, mudinot mammas nebūt pārāk prasīgas un neaizrādīt savam partnerim, ja viņš izdarījis kaut ko nepareizi. “Viņš visu dara pēc labākajiem nodomiem,” uzsver Māmiņu Kluba Vecāku skolas psihoterapeite.

Eksperts

Diāna Zande

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, psiholoģe
Diāna Zande Vecāku skolā