Fizioterapeita ieteikumi: Jaundzimušā pirmā vannošana

15. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jauniem vecākiem, pēc mazuļa nākšanas pasaulē, dažkārt vienkāršākās lietas šķiet neticami sarežģītas. Mazuļa barošana, ģērbšana un higiēna. Lai jaunie vecāki neapjuktu, Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite Jana Parfjonova dalās ar ieteikumiem jaundzimušā vannošanai.

Pirmā vannošana noteikti paliks vecāku atmiņā, taču turpmāk tas kļūs par ikdienas rituālu un higiēnas pasākumu.

Pirmās vannošanas laiks parasti sakrīt ar mazuļa 5. - 7. dzīves dienu, kad bērns kopā ar vecākiem ir pieraduši pie jauniem mājas apstākļiem. Aizliegumu vannot bērnu agrāk nav, tāpēc, ja mazulim vēl nav nokritusi nabassaite, arī tas neierobežo vecākus baudīt pirmos rituālus kopā arī atrāk. Svarīgi pēc vannošanas kārtīgi nosusināt nabassaiti, lai nodrošinātu ādas veselību. 

Vannot mazuli, īpaši pirmajos divos mēnešos, iesaka līdz trīm reizēm nedēļā. Bērnam paaugoties izveidosies ūdens procedūras rituāls, ko var atkārtot katru dienu, īpaši, ja mazulim un vecākiem tas patīk. Vannojot bērnu svarīgi atcerēties par drošību, tāpēc, pirms sākt, aicinu vecākus sagatavoties.

Jau no pirmām reizēm izvēlaties apgaismojumu vannā, kas vairāk patīk jums un bērnam, nodrošiniet telpas temperatūru 20 - 23 grādu robežās, bet ūdens temperatūru - 37 grādus siltu (izmantojiet ūdens termometru). Pirms izģērbjat mazuli, sagatavojiet vanniņu, dvieļus, pārtināmo virsmu un krūzi, ar kuru būs viegli apmazgāt bērnu, īpaši, ja vanno viens vecāks.

Pirms likt bērnu vanniņā, ļaujiet autiņbiksīšu zonas ādiņai “paelpot” - dāviniet mazulim gaisa peldes mirkļus, kad nekas neierobežo viņa kustības. Gadījumā, ja vecāki pamana apsārtumu autiņu zonā, tas var liecināt par ādas iekaisumu, tāpēc mēģiniet dienas laikā biežāk mainīt autiņbiksītes, taisīt gaisa peldes un pamēģināt maigu saudzējošu Lupilu pretiekaisuma krēmu autiņu zonai. Tas satur cinka dioksīdu, šī sviestu un mandeļu eļļu, kas aizsargā bērna maigo ādu. 

Vannošanas laikā, lūdzu, nesteidzaties! Bērns jūt satraukumu un steigu caur vecāku pieskārieniem, tāpēc visas darbības darām lēni, ļaujiet sev un mazulim izbaudīt vannošanas mirkļus un jūsu maigos glāstus!

Kad vecāki un bērns ir gatavi, izstāstam bērnam par turpmākām darbībām. Šādi veidosies rituāls, kas turpmāk atvieglos komunikāciju ar bērnu. Maigi ieveļam bērnu rokās uz viņa vēdera, tā, lai mazulis redz ūdeni un vanniņu. Pēdas pirmās saskarsies ar ūdeni, sniedzot bērnam drošuma sajūtu pirms visa ķermeņa iemērcēšanas. Lēni, bez steigas ieveļam jaundzimušo uz muguras un iegremdējam vēderu un plecus. Skatāmies, lai bērna galva neiekrīt ūdeni! Balstām plecus un galvu.

Baudot ūdens rituālu, atceramies galveno, ka vannošanas mērķis arī ir higiēna. Mazgājam kakla krokas, paduses, vietas aiz ausīm, galvu, kāju un roku krociņas. Pirmajos mēnešos var izvēlēties ar tīru krāna ūdeni mazgāšanas laikā, bet dažādu “netīru negadījumu” brīžos labāk izvēlēties bezziepju līdzekļus. Piemēram, Lupilu mazgāšanas želeja zīdaiņiem nesatur ziepes, ir dermotoloģiski testēta, maigi attīrīs bērna ādu un nekairinās bērna acis, kas atvieglo matu mazgāšanu no pirmām reizēm!

Parasti pēc vannošanas bērns ir apmierināts, labi noskaņots un gatavs sadarbībai, tāpēc šis ir burvīgs laiks, ko var baudīt vecāki kopā ar bērnu. Gadījumā, ja bērns izrāda savu neapmierinātību, analizējam, vai vannošana bija par agru pēc barošanas vai, tieši otrādi, vannošanas laikā bērns sūdzējās par badu. Lielākai daļai bērnu patīk izbaudīt ūdens procedūras vakarpusē, tomēr ir bērni, kuri ir ļoti aktīvi pēc aktīvās vannošanas, tā dēļ mazuli grūti nomierināt un nolikt gulēt. Tad izvēlāmies rīta vai dienas laikus vannošanai. Svarīgi, lai tas neiekrīt uzreiz pēc barošanas vai pirms pastaigas. Izvēlāmies ērtāku laiku sev un patīkamāku mazulim, intuitīvi sajūtot savu bērnu, jo tikai vecāki labāk zina sava bērnu režīmu un gaumi!

Pēc vannošanas nesteidzīgi noslēgsim vannas rituāla un higiēnu. Maigi nosusinam bērna ādu, visas krociņas, ausis un ādu aiz ausīm, mazuļa sejiņu, esam īpaši maigi un nesteidzīgi ar nabu. Kārtīgi to nosusinām, lai tā būtu sausa. Atceramies, ka naba ir cilvēka ķermeņa centrs, tāpēc esam īpaši maigi! Nobeigumā dāviniet bērnam savu roku pieskārienus un glāstus, kas ir tik mīļi un gaidīti! Tas labvēlīgi ietekmēs bērnu pašsajūtu un ļaus labāk iepazīt savu ķermeni. Sākam lielo plaukstu pieskārienus no ķermeņa centra uz rokām un kājam, ko nomaina maigie glāsti, izmantojot Lupilu eļļu zīdaiņiem ar vērtīgo E vitamīnu un saulespuķu eļļu, kas derēs jutīgai mazuļa ādai. Dāviniet sev mīlestības pilnus mirkļus!

 Situācijās, kad higiēna ir neatliekama, tomēr jūs atrodaties ārpus mājas, vecāku glābējs mūsdienas ir mitrās salvetes. Lidl veikalā ir plašs klāsts bērnu kopšanas līdzekļu. Šeit pieejamas arī Lupilu mitrās salvetes “SENSITIVE”, kas ir īpaši maigas uz izturīgas bērnu jutīgai ādai. Tās ir ar neitrālu pH līmeni un dermotoloģiski pārbaudītas. Svarīgi, ka tās satur pantenolu un saudzīgo losjonu ar biolipīdiem, kas pasargā mazuļa ādu. Pētot bērna kopšanas līdzekļus, dodiet priekšroku līdzekļiem bez pievienota alkohola, smaržvielām un/vai krāsvielām, kas nelabvēlīgi var ietekmēt bērna ādu un palielināt tieksmi uz iekaisumiem. Bērna ikdienas aprūpē svarīgi atcerēties apzinātās lietošanas principus, tāpēs Lidl piedāvā pilnībā bioloģiski noārdāmas mitrās salvetes. Rūpes par bērna ādu izcili sniegs 99% sastāvā esošs ūdens, alvejas auga un kliņģerīšu ekstrakti ekstrakts, turklāt maigai tīrīšanai un ādas nomierinošai iedarbībai ir pievienots arī pantenols, alantojs un E vitamīns. 

Baudiet īpašus mirkļus ar bērnu, dāvinot mazulim tikai labāko higiēnu, sava ķermeņa izzināšanu caur jūsu pieskārieniem un kopābūšanu!