Atbild neonatoloģe, pediatre: Vai visiem jaundzimušajiem jāveic medicīniskie izmeklējumi?

Atbild neonatoloģe, pediatre: Vai visiem jaundzimušajiem jāveic medicīniskie izmeklējumi?

28. Sep 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērniņa nākšana pasaulē ir notikums, kas maina visu līdzšinējo dzīves kārtību. Vienlaikus mazuļa piedzimšana jaunajiem vecākiem nes līdzi arī daudz jautājumu, jo sevišķi tad, ja ģimene sagaidījusi pirmo bērniņu. Viss ir jauns, nezināms, tāpēc jo vairāk ir vēlme rast atbildes uz jautājumiem, kas satrauc.

Uz topošo un jauno vecāku jautājumiem atbild Jūrmalas slimnīcas Dzemdību nodaļas ārste, neonatoloģe, pediatre un zīdīšanas konsultante dr. Jeļena Liepa.

JAUTĀJUMS: Daudz dzird runājam par to, ka pietrūkst finanšu valsts apmaksātiem izmeklējumiem, arī pie bērnu speciālistiem ir jāgaida ļoti garās rindās. Ņemot vērā, ka daļa ģimenes ārstu jaundzimušo sūta uz dažādiem izmeklējumiem, lai vecāki būtu mierīgi, ka ar bērnu viss ir labi, gribēju uzzināt, kādus izmeklējumus mazajam vajadzētu veikt pirmajos mēnešos? Vai ir obligāta gūžu, sirds pārbaude? Neirologs?

ATBILDE:  Par jaundzimušā veselības stāvokli ļoti daudz var uzzināt, rūpīgi viņu izmeklējot apskates laikā. Un, ja rodas aizdomas, tās var apstiprināt vai izslēgt ar specifiskiem izmeklējumiem. Tā, piemēram, pārbaudot kustības gūžu locītavās, ja ārsts konstatē pozitīvus Ortolani vai Barlova testus, tad rodas aizdomas par attīstības gūžas displāziju. Tad to apstiprina ultrasonogrāfijas izmeklējumā. Ja tādu aizdomu nav, tad izmeklējums nav nepieciešams. 

Arī izklausot sirds toņus, ja dzird troksni, ir nepieciešams veikt ehokardioskopiju. Ja nav aizdomas, nav nepieciešams veikt izmeklējumu.

Iespējams, arī tev ir kāds aktuāls jautājums, uz kuru vēlies saņemt atbildi no zinoša speciālista, lai rastu sirdsmieru?

Izmanto Māmiņu Kluba sniegto iespēju – uzdot jautājumu Jūrmalas slimnīcas Dzemdību nodaļas ārstei, neonatoloģei, pediatrei un zīdīšanas konsultantei dr. Jeļenai Liepai.

 

Ārste atbildēs uz jautājumiem par:

  • Jaundzimušā veselību un aprūpi pēc dzemdībām un pirmajās dzīves dienās;
  • Bērniņa kopšanu;
  • Mazuļa labsajūtas veicināšanu;
  • Zīdīšanu;
  • Miega režīmu;
  • Un citiem jautājumiem, kas aktuāli jaunajiem vecākiem par mazuļa pirmajām dzīves nedēļām.

 

Lai saņemtu atbildi uz savu jautājumu, raksti to tepat komentāros!