Pirmā pote mazulīša dzīvē

Pirmā pote mazulīša dzīvē

14. May 2013, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tikko dzimis bērniņš ir mazs un neaizsargāts, kuram ļoti nepieciešama mūsu uzmanība un gādība, lai viņš ar prieku pieņemtu visu jauno. Tā kā mēs dzīvojam pasaulē, kurā ir arī daudz dažādu slimību, rūpes par bērniņa veselību ir ļoti svarīgas, tāpēc jau pirmajās savas dzīves dienās mazulis saņem pirmo poti, kas viņu pasargās no tuberkulozes. Konsultē Ilona Gulbe, Rīgas pilsētas dzemdību nama  neonatologs.

“Diena, kurā pote tiek veikta, atkarīgs no izraksta un no bērna veselības stāvokļa,” stāsta Rīgas pilsētas dzemdību nama  neonatologs Ilona Gulbe. “Visbiežāk tas notiek dzīves trešajā dienā. Reizēm, ja bērnu izraksta otrajā dienā un bērns ir vesels, to veic arī otrajā dienā.”

Tas vai mazulītis tiks vakcinēts jau drīz pēc dzimšanas, atkarīgs ne tikai no viņa veselības stāvokļa, arī viņa svaram ir nozīme.

Rīgas dzemdību nams par normu pieņēmis, ka mazajam pacientam jābūt 2,5kg smagam, tomēr ja bērns piedzimis agrīni priekšlaikus, ar mazu svaru, tad ne vienmēr prasa sasniegt 2,5kg.

Nepieciešamību bērnus vakcinēt pret tuberkulozi nosaka epidemioloģiskā situācija mūsu valstī un speciālisti apgalvo, ka tuberkuloze pie mums ir aktualitāte. Ja tā nebūtu, tad arī nebūtu vēlmes bērniņus vakcinēt tik agrīnā vecumā. Tomēr ir mazuļi, kas tā arī nesaņem poti pret tuberkulozi, jo mēs – vecāki esam pieņēmuši lēmumu to nedarīt.

“Jāsaka, ka nav tādas konsekvences, jo šī situācija ir viļņveida- ir brīži, kad atsakās vairāk, ir brīži- kad mazāk. Šajā gadā janvāris bija atteikumiem bagātāks, savukārt februārī un martā atteikumi bija tikai daži,” atklāj Ilona Gulbe. “Lai gan atteikums ir vecāku kompetencē, arī mediķi reizēm to mēdz novilcināt līdz vēlakam laikam kādu apstākļu dēļ.”

Tuberkuloze ir ļoti viltīga slimība, jo tai nav specifisku simptomu. Bieži var šķist, ka tā ir parasta elpceļu saslimšana – bērniņš nonāk slimnīcā ar iesnām, klepu, plaušu karsoni, taču patiesībā viss var būt daudz nopietnāk.

Izrādās, ka pirmajās nedēļās vakcinācija ir vienkāršāka, atklāj neonatoloģe: “Pirmos divus mēnešus pēc bērna piedzimšanas mēs varam brīvi vakcinēt bērnu; ja ir pagājuši divi mēneši bez vakcinācijas, tad mums vajag vēl papildus pārbaudi, saucamo Mantū testu jeb tuberkulīna testu, tas vecākiem var sarežģīt to lietu – atkal jānāk pie ārsta, lai veiktu pārbaudi.”

Būtiski ir arī tas, kas bērniņam veic šo pirmo poti un jāsaka, ka dzemdību iestādēs strādājošajiem mediķiem ir lielākas priekšrocības.

 “Šī ir vienīgā vakcinā, kura prasa no mediķiem precīzu darbu, jo jāzina vieta un veids, kā ievadīt šo vakcīnu intrakutāni – ievadei ādā, vajadzīga liela profesionalitāte. Tieši tāpēc arī tās dzemdību iestādes, kur reāli tas darbs tiek veikts, priekšroka ir dodama tieši šiem cilvēkiem, kas šeit nodarbojas – vakcinācijas māsas, kur visu citu vakcīnu lokā ir ienākusi kā prioritāte šī te vakcīna,” uzsver Ilona Gulbe.

Pieņemt būtikus lēmumus nav viegli, turklāt, ja šādus lēmumus pieņemam savu bērnu vietā, tāpēc rūpīgi apsvērsim visus par un pret pirms spert nopietnus soļus. Turklāt dzīvot bažās, ka mazulītis varētu saslimt, arī nebūtu vēlams, tāpēc uzticēsimies speciālistiem, kas zina, ko dara.

Māmiņu  Klubs

Vai Tavam mazulim ir veikta tuberkulozes pote? Ja izvēlējies to neveikt, pastāsti,kāpēc!

Eksperts

Ilona Gulbe

Rīgas pilsētas dzemdību nama neonatologs
Ilona Gulbe Vecāku skolā
ruta27 ruta27 14. May 2013, 08:55

abiem bija, retina ari ir redzama...

Elizel Elizel 14. May 2013, 00:13

Mums pat neviens neprasīja, vai vēlamies šo poti veikt - atnāca, paņēma un atnesa jau sapotētu. Nesaku, ka būtu atteikusies - tādu atbildību laikam nespētu uzņemties, ja mazais saslimtu ar tuberkolozi. Bet negatīva pieredze gan ir - mazajai tagad ir limfadenīts. ☹ Esam uzskaitē Tuberkolozes centrā, sliktākajā gadījumā būs operācija, pagaidām gan šis variants vēl netiek izskatīts, vēl rit novērošana.