Topošā māmiņa veģetāriete

Topošā māmiņa veģetāriete

03. Jan 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ar vārdu veģetārisms mēs katrs saprotam kaut ko savu – vienam tas ir dzīves veids, otram pārliecība un līdzi jušana visam dzīvajam uz zemes, vēl kādam pilnīgas aplamības, jo ir pretrunā ar viņam ierasto lietu kārtību pasaulē. Vai māmiņai ir labi būt un kļūt par veģetārieti, kāds uzturs nepieciešams un kā uzņemt vielas, ko neuzņemam ar gaļu, stāsta uztura speciāliste Natālija Petruhina.

Izvēle māmiņai būt vai nebūt par veģetārieti ir atkarīga no tā vai esot stāvoklī māmiņa ir izdomājusi, ka grib kļūt par veģetārieti vai arī šāds dzīvesveids tiek piekopts ilgstoši un uzturs ir bijis pilnvērtīgs.

Grūtniecības laikā nevajadzētu pievērsties kaut kādām izteiktām pārmaiņām savā uzturā. Ja līdz šim visu laiku māmiņa ēdusi gaļu un tā viņai garšojusi, bet tad pēkšņi viņa izdomā, ka būs veģetāriete, tā nebūs veselīga un pareiza izvēle, jo paiet laiks, kamēr organisms pielāgojas pārmaiņām,  māmiņa saprot, kas ir tas, kas jāēd un kas jālieto uzturā atšķirīgāks. Pavisam savādāka situācija ir, ja māmiņa ir bijusi veģetāriete jau ilgstoši, tad tam nevajadzētu ietekmēt bērniņa veselību.

Bet ja nu tomēr jaunā vai topošā māmiņa jūt, ka gaļa viņai vairs neprasās un kļūst pat slikti no tās, vai tad tomēr var no gaļas atteikties? Uztura speciāliste uzskata, ja tās ir pašas personīgās izjūtas- ka negribas, ka nepatīk vai kaut kas pat riebjas, tad nav sevi jāmoka tikai tāpēc, ka pastāv uzskats, ka gaļa ir obligāti jāēd, bet tad jāskatās pēc asinsanalīzēm, vai hemoglobīns ir pietiekamā daudzumā un jāseko līdzi, lai uzturā ir pietiekami daudz olbaltumvielu.

Veģetāriešiem ieteicams ēst pēc iespējas dažādāk un krāsaināk, lai saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus.

Visur dzirdam, ka gaļa ir ļoti vērtīga un tā noteikti jāēd, vai tiešām bez gaļas nevaram iztikt? Uztura speciāliste tomēr domā, ka tas ir vairāk tautā pieņemts uzskats, ka gaļa ir jāēd, ka tas ir veselīgi, bet nekas neaizvietojams gaļā nav.

Ļoti bieži uzsver, ka gaļā ir vairāk dzels, kas labāk uzsūcas, vairāk olbaltumvielu. Tomēr, ja veģetārais uzturs ir daudzveidīgs, šīs vielas var uzņemt arī savādāk, tikai tāpēc gaļu un zivis uzturā nav nepieciešams lietot.

Kur tad varam atrast dzelzi? Tie ir visi zaļie dārzeņi, salāti, burkāni, pākšaugi ,rupjmaize, graudu izstrādājumi. Olbaltumvielas atrodamas sojas produktos, piena produktos, ja tos ēd, piens, biezpiens, siers. Galvenais nosacījums ir uzņemt daudzveidīgus dārzeņus, apmēram 400-500 gramus dienā, protams, var arī vairāk.

To ģimeņu vidū, kuras neēd gaļu, iecienīti ir rieksti, vai tas ir pareizi? Ārste uzskata, žāvēti auļi noteikti ir veselīgi, tāpat arī rieksti. Rieksti satur daudz olbaltumvielas, nepiesātinātās taukskābes, balastvielas, vitamīnus un mikroelementus.

Rieksti ir veselīgi, tos vajadzētu iekļaut ne tikai veģetāriešu, bet arī visēdāju uzturā, jo bieži šķiet, ja es ēdu gaļu, viss pārējais ir mazsvarīgs, bet ir jāņem vērā, ka arī visēdāju uzturam ir jābūt dažādam.

Kaltētie augļi loti daudz satur kāliju, ja grūtniecēm šķiet, ka bieži ir tūska, tad šie kaltētie augļi varētu palīdzēt šo tūsku mazināt. Turklāt, rieksti ir veselīgi gan māmiņas, gan mazuļa sirsniņai. Izvēloties kaltētos augļus, melnās plūmes tās jānomazgā, pat jāizmērcē, jo tie satur daudz balastvielu un augļus neizmērcējot var uzpūsties vēders, jo balastvielām ir jāuzbriest.

Tāpēc pirms izlemt atteikties no gaļas, uzzini kā gaļā atrodamās vielas aizstāt ar augu valsts produktiem!

Māmiņu Klubs