Speciālists konsultē: Kādas analīzes sievietei jānodod grūtniecības sākumā

25. Feb 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Uzzinot, ka tevī aug jauna dzīvība, pārņem satraukums par to, kāds būs gaidību laiks, kādas pārbaudes šo deviņu mēnešu laikā būs jāveic, tāpēc vaicājām ginekoloģei, VCA Ginekoloģijas dienesta vadītājai Karlīnai Elksnei, kādas analīzes ir jānodod topošajai māmiņai grūtniecības sākumā.

Grūtniecības laikā vienu reizi, atsevišķos gadījumos divas reizes, jānodod pilna asins aina. Pirmo reizi pilna asins aina topošajai māmiņai jānodod grūtniecības sākumā, kad, papildus visiem rādītājiem, tiek pārbaudīts arī ferritīna jeb dzelzs rezervju līmenis. “Asinīs cirkulējošo dzelzs daudzumu parāda hemoglobīns, bet rezerves – ferritīns,” skaidro ginekoloģe Karlīna Elksne. Papildus tam, grūtniecības sākumā tiek noteikta arī sievietes asins grupa un rēzuss faktors, anti eritrociālās antivielas, kā arī veikta pārbaude uz infekciju slimībām – sifilisu, B hepatītu un HIV –, kā arī nodotas urīna analīzes. Situācijās, kad topošajai māmiņai ir kādas specifiskas saslimšanas, kas diagnosticētas jau iepriekš, vai arī sūdzības ir šobrīd, ārsts, atkarībā no situācijas var paplašināt nododamo analīžu apjomu.

Gadījumos, kad sievietei nav specifisku sūdzību, nav komplicētu iepriekšējo grūtniecību vai ginekoloģiskās anamnēzes, analīzes topošajai māmiņai ieteicams nodot kopā ar pirmā trimestra skrīninga veikšanu, kas tiek veikts 11. – 13. nedēļā, vai arī analīzes var nodot mazliet ātrāk, t.i., grūtniecības 8. – 10. nedēļā.

Ginekoloģe Karlīne Elksne teic, ka pārbaudes uz infekciju slimībām rekomendējams veikt ne tikai māmiņām iestājoties grūtniecībai, bet arī sievietēm, kuras rūpīgi plāno grūtniecību, vēl pirms tās iestāšanās.