Par vīrišiem - spermas donoriem

Par vīrišiem - spermas donoriem

09. Jul 2021, 23:02 Linda Paulauska Linda Paulauska

Raksts no Lindas Paulauskas bloga www.esence.lv.

 

Daudz esmu rakstījusi par medicīniskajām apaugļošanām un olšūnu donorēm. Loģiskā pēctecībā radās jautājums: “Kā tad ir ar vīriešiem - spermas donoriem?”.

Vienīgais mans priekšstats bija no filmām - ātri, ērti un kurš, tad to nevar?!

Es nesmu manījusi nevienu pieredzes stāstu no vīrieša-donora, tāpēc sazinājos ar “Klīniku EGV”. Uzzinātais mani pārsteidza!

Izrādās Latvijā ir maz spermas donoru, jo donēšanas process ir sarežģīts un spermas kvalitātes prasības ir augstas.

Lūk, daži fakti:

  • Vidēji ir 2 spermas donori gadā, kas spēj veltīt laiku un atbilst prasībām.
  • Vīriešiem ir jāierodas klīnikā nodot materiālu 5 reizes. Process ir laikietilpīgs un prasa atdevi no ziedotāja.
  • Visā donēšanas procesā ir jāievēro precīzs grafiks un stingri noteikumi.
  • Donoriem ir paaugstinātas spermas kvalitātes prasības, taču mūsdienās arvien vairāk jauniem vīriešiem pašiem ir spermas kvalitātes problēmas.
  • Klīnika galvenokārt izmanto starptautisku kriobanku pakalpojumus - pacienti paši pasūta sev vēlamo spermu no anonīma donora citās pasaules valstīs.
  • Latvijas likumdošana paredz, ka spermas donoram ir jābūt anonīmam. Tās saņēmēji par spermas donoru var iegūt tikai faktoloģisku informāciju – augumu, svaru, ādas, matu un acu krāsu, asins grupu un rēzus faktoru.

Painteresējos kāds ir pieprasījumu pēc donētas spermas un klīnika skaidro:

"Pieprasījums ir pietiekams - pārsvarā pasūtam spermu no Dānijas. Esam novērojuši, ka bieži vīrieši Latvijā nevēlas, lai sievas apaugļošanai tiktu izmantots cits ģenētisks materiāls – viņi vēlas savu. Mēs meklējam risinājumus un tagad varam daudz vairāk palīdzēt gandrīz bezcerīgos gadījumos - vīriešiem veicam Mikro Tesas operācijas. Operācijas laikā meklē spermatazoīdus ar mikroskopa palīdzību. Mūsu klīnikā dažkārt pat 2 reizes nedēļā veicam šādas operācijas”.

Interesanti: Dānijā piedāvā nopirkt spermu no atklātiem donoriem – saņēmēji var redzēt donora bērnības bildi, dzirdēt balsi. Latvijā šādu spermu ir aizliegts izmantot, to kontolē Valsts Zāļu Aģentūra.

Paldies “Klīnikai EGV” par sniegto informāciju! Lai jums un ģimenēm izdodas piepildīt sapņus!

 

Ar sveicieniem,

Linda Paulauska @esence.cilveku.stasti