Ko likt dzemdību somā? Iesaka vecmāte Liene Drauga

18. Apr 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kad noliktais dzemdību datums tuvojas aizvien straujāk, laiks kārtot dzemdību somu! Vecmāte, Māmiņu Kluba lektore Liene Drauga iesaka par dzemdību somas kārtošanu sākt domāt aptuveni 30. grūtniecības nedēļā, lai būtu gatava bērniņa nākšanai pasaulē.

Kārtojot dzemdību somu, primāri tajā viegli sasniedzamā vietā liec dokumentus – gan savu pasi vai ID karti un mātes pasi, gan arī partnera personu apliecinošu dokumentu un pēdējā gada laikā veikta plaušu rentgena rezultātus.

Kad pienācis laiks kārtot dzemdību somu, vecmāte Liene Drauga iesaka iepazīties ar izvēlēto dzemdību iestādi un tās noteikumiem, kā arī norādītajām lietām, kas jāņem līdzi uz dzemdībām.

Mazulītim

Dzemdību somā mazulītim liec 3-4 apģērbu komplektiņus. Lai gan jaundzimušajiem parasti der 56. izmēra drēbītes, bēbītis var piedzimt arī lielāks, tāpēc ieliec somā arī kādu 62. izmēra apģērba komplektu. Mazulim paredzēto pirmo apģērba komplektiņu liec atsevišķā maisiņā, uz tā uzrakstot norādi, lai partnerim dzemdībās to būtu vieglāk atrast.

Uz dzemdību iestādi paredzētajā somā mazulītim neaizmirsti ielikt arī autiņbiksītes, mitrās salvetes, cinka ziedi, kā arī uzsūcošus paladziņus un jaundzimušā aprūpei paredzētās ziepes vai mazgāšanas līdzekli.

Māmiņai

Kārtojot dzemdību somā sev paredzētās lietas, neaizmirsti tajā ielikt arī 4-5 pieaugušajiem paredzētās autiņbiksītes. “Iesaku iegādāties autiņbiksītes, kas uzvelkamas kā biksītes, jo tās būs vieglāk nēsāt,” saka vecmāte Liene Drauga. Viņa norāda, ka šīs autiņbiksītes paredzētas tikai pirmajai dienai pēc dzemdībām, bet nākamajām dienām jāņem līdzi higiēniskās paketes ar lielāku uzsūkšanas spēju.

Dzemdību somā neaizmirsti ielikt sev nepieciešamos higiēnas līdzekļus, ērtu apģērbu un čības, kā arī dzemdību kreklu, kurā uzreiz pēc dzemdībām varēsi ērti pielikt mazulīti pie krūts. Dzemdībās noderēs līdzi paņemtais dzeramais ūdens, savukārt, lai pēc dzemdībām vieglāk atgūtu spēkus, ieliec somā līdzi arī veselīgas uzkodas.

Partnerim

Kārtojot dzemdību somu, neaizmirsti arī par partneri, tāpēc liec somā arī viņam paredzētus maiņas apavus un apģērbu.

Eksperts