Ko bērniņš sajūt jau mammas vēderā?

Ko bērniņš sajūt jau mammas vēderā?

12. Apr 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kaut gan sievieti parasti uzskata par mammu no tā mirkļa, kad mazulis ir nācis pasaulē, neviens vairs nešaubās, ka īstenībā cilvēki kļūst par vecākiem jau tajā mirklī, kad mazulis piesakās.  

No šī mirkļa mazais cilvēciņš ir uzsācis savu dzīvi pirmajā mājvietā – mammas puncī! Pat vēl neredzot mazulīti, vecāki var izveidot attiecības ar viņu un iesaistīt savā ikdienas dzīvē. Atcerieties, mazais ir tepat līdzās – ar katru nedēļu iemācoties un spējot aizvien vairāk! Bebītis mammas vēderā nav tikai kaut kas abstrakts – tas ir mazs bērniņš, kurš var just, dzirdēt, sagaršot, saklausīt apkārt notiekošo.

Kā mammas sajūtas ietekmē mazuli?

Deviņus mēnešus bērniņš vistiešākā veidā saistīts ar mammu, tādēļ jārēķinās ar to, ka viņš uztver māmiņas sajūtas ar visām maņām. Izmantojot ultrasonogrāfiju, zinātnieki ir konstatējuši, ka bērniņš puncī reaģē gan uz negatīvām, gan pozitīvām mammas sajūtām. Ja māmiņa pārdzīvo nepatīkamas emocijas, tad mazulis kļūst nemierīgāks, cenšas sarauties mazāks, pievelk rociņas un kājiņas pie ķermeņa. Bērniņam mammas vēderā jau 28. nedēļā var novērot dzīvu mīmiku, kas liecina par izteiktu jūtu pasauli. Īpaši augstas izšķirtspējas USG var redzēt, kā mazais savelk krunkās pierīti vai arī kā sejas panti atslābst un vērojams pat smaida priekšvēstnesis!

Māmiņām būtu pēc iespējas jāizvairās no ilglaicīga stresa. Ir pierādīts, ka tas var negatīvi ietekmēt bērniņu, tomēr grūtniece tas nenozīmē, ka grūtniecei jāslāpē savas emocijas un jādzīvo četrās sienās. Mazulis puncī dzīvo acu mirklim, viņam nav ne atmiņas, ne pagātne. Tiklīdz māmiņa jūtas labāk, arī mazulītim klājas labi!

Sajūtam, sataustām – jau no 50 dienas

Pirmo reakciju uz pieskārieniem ādai auglis izrāda jau 50 dienu vecumā. Sākot ar septīto nedēļu bērns sajūt, ka viņu aptver augļūdens, viņš jūt mammas iekšējo orgānu darbību un lēni kustās viņas pulsa ritmā. Auglis vispirms sāk sajust ar mutes reģionu. Divpadsmit nedēļu vecam bēbītim jau ir mazmazītiņas rociņas un katrs pirksta aizmetnītis ir „apgādāts” ar jutīgām šūnām. Sākot ar 17. nedēļu visi ādas reģioni jau ir spējīgi sajust un attīstīta ir arī līdzsvara izjūta. Bērniņš jūt, kad mamma maina pozīcijas – guļ, sēž vai stāv.

Kustamies, žagojamies, žāvājamies – no 8. nedēļas

Gandrīz trīs mēnešus pirms grūtniece sāk sajust, mazais žiperis jau ir sācis kustēties. Motoriskā attīstība sākās jau astotajā grūtniecības nedēļā. No sākuma mazais tikai saraujas, sākot no 9. nedēļas muguras smadzenes jau ir tik tālu attīstījušās, ka koordinē pirmās galvas un locītavu kustības. No šī mirkļa mazulis var sākt žagoties. 14. dienas vēlāk punča iemītnieks sāk izdarīt pirmās elpošanas kustības un pirmoreiz nožāvājas.

Dzirdam, klausāmies – jau no 18. nedēļas

Katra grūtniece agri vai vēlu pamana, ka mazulis vēderā pie skaļākiem trokšņiem saraujas. Starp 18. un 25. nedēļu nobriest dzirde. Četrus līdz piecus mēnešus veci bebīši mammas vēderā jau ir ar izteiktu muzikālo gaumi – viņiem patīk Vivaldi un Mocarts, bet Bēthovena, Brāmsa vai Hard Rock skaņas viņus satrauc.

Četras nedēļas pirms dzimšanas mazulis bez problēmām atpazīst mammas balsi, viņai runājot, bērna pulss palēninās. Skaņas, kas rodas ārpus mātes ķermeņa, bērniņš uztver ļoti slāpēti.

Redzam, sagaršojam, sasmaržojam – no 20. nedēļas

Garšas sajūta attīstās sestajā grūtniecības mēnesī. Augļūdens ir sava veida zupa un  sastāv no visdažādākajiem aromātiem un garšām, kas dienas laikā mainās. Bērns šīs izmaiņas spēj atcerēties arī pēc dzimšanas. Grūtniecības laikā māmiņas var ietekmēt savu bērnu gaumi uz ēdieniem. Piemēram, grūtnieces, kuras savā uzturā ir iecienījušas ķiplokainus ēdienus, var sagaidīt, ka arī viņu mazuļi tos ēdīs gardu muti. Grūtniecības beigu posmā mazais bebītis dienā izdzer gandrīz 0,5 litrus augļūdens un to atkal izčurā, ko labi var novērot USG.

Zinātnieki uzskata, ka jau no 28. grūtniecības nedēļas mazulīši ir spējīgi saost, bet viņi nespēj atšķirt saosto no sagaršotā. Īsi brīdi pēc dzimšanas oža ir ļoti svarīga, lai mazulis atrastu mammas krūti, jo to viņi var izdarīt pēc piena smaržas.

16. grūtniecības nedēļā mazuļi pirmo reizi atver actiņas, tomēr nav vēl izpētīts, cik labi mazais pirms dzimšanas var redzēt. Ja grūtnieces vēderam tiek uzspīdināta kabatas baterija, mazulis reaģē, tātad- spēj uztvert tumšu un gaišu.

Sākot no 20.-28. nedēļai bērniņš spēj gulēt. Šajā grūtniecības posmā bērniņš var sajust to pašu, ko jaundzimušais: viņš reaģē uz pieskārieniem, skaņām, gaismu, smaržu u.c.

Bērniņš mammas vēderā – pilnvērtīgs ģimenes loceklis

Jau mammas vēderā mazulītis ir pilntiesīgs ģimenes loceklis, kuram nepieciešama mammas un tēta mīlestība un vecāku uzmanība. Uztver bērniņu kā indivīdu un kopā ar viņa tēti centies izveidot kontaktu ar jauno ģimenes locekli jau grūtniecības laikā!

Māmiņu Klubs

PIESAKIES DZEMDĪBU SAGATAVOŠANAS KURSIEM ŠEIT!

20130129113732-63076.jpg
 

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJA

Viens no svarīgākajiem notikumiem jaunajām māmiņām ir mazuļa barošana. Lai būtu pilnīga skaidrība un apziņa, ka māmiņa spēs mazuli barot ar krūti, krūts ēdināšanās speciālisti spēj daudz pastāstīt par krūts zīdīšanu un spēj minēt daudz un dažādus piemērus.

Tāpat 2 stundu ilgā lekcijā speciāliste pastāstīs par:

 • krūts zīdīšanas tehnikām,
 • mātes piena veidošanos,
 • psiholoģisko pamatojumu, lai zīdīšana noritētu veiksmīgi.
 • Turklāt pasniedzēja pastāstīs arī par zīdīšanas palīglīdzekļiem.

JAUNDZIMUŠĀ APRŪPES LEKCIJA

Savukārt kā rūpēties par mazulīti – kā viņu apkopt, cik bieži vannot, kā zināt vai viņam nekas nekaiš, ir iespēja uzzināt  jaundzimušā aprūpes lekcijās.

Lekcijas laikā uzzināsi:

 • visu par mazuļa ikdienas higiēnu
 • kā apkopt nabiņu
 • kā iztīrīt actiņas, ādas krokas, apkopt degunu
 • kā pareizi mainīt autiņbiksītes
 • cik bieži un kā vannot u.c.

SAGATAVOŠANĀS DZEMDĪBĀM I UN II DAĻA

Šajās lekcijās topošie vecāki uzzina atbildes uz jautājumiem

 • kas ir dzemdību plāns
 • Kad un kā izvēlēties dzemdību vietu
 • Vai ir nepieciešams slēgt līgumu ar vecmāti
 • Kādas pozas izvēlēties, lai dzemdību process būtu mazāk sāpīgs
 • Vai atsāpināšanas izvēlēšanās nevar radīt negatīvas sekas uz mazuli
 • Kāda ir partnera loma dzemdībās

Kā atzīst vecmātes, ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki pasaka paldies, jo bez ārstu palīdzības viņu to nevarētu izdarīt. Svarīgi, lai pēc kursiem un pēc dzemdībām vecāki varētu pateikt – mēs to izdarījām.

Topošajām māmiņām un tētiem ir svarīgi zināt, kas ar viņiem notiks, kā mainīsies viņu dzīve pēc mazuļa ierašanās.

Dzemdību sagatavošanas kursu apmeklēšana palīdzēs sagatavoties dzemdībām, apgūt spēju atbalstīt vienam otru, gūt pārliecību gan dzemdībās, gan mazuļa pirmajās dzīves dienās un mēnešos.
Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu Klubā vada Latvijā zināmi un atzīti speciālisti