Kāju vēnu veselība grūtniecības laikā. Ārsta ieteikumi

18. Apr 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Smagas, pietūkušas kājas grūtniecības pēdējos mēnešos piedzīvo daudzas  sievietes, tomēr ne mazums topošo māmiņu cīnās arī ar vēnu varikozi. Kā parūpēties par savu kāju veselību?

Sarunā ar Māmiņu Klubu Dr. Mauriņa vēnu klīnikas ķirurģe Sintija Lapsa atzīst, ka viens no riska faktoriem vēnu veselībai ir iedzimtība, bet vēl viens faktors – grūtniecība un dažādas hormonālas pārmaiņas, kas notiek grūtniecības laikā, ietekmējot vēnu sieniņu elasticitāti un veicinot saslimšanas progresu.

Kā uzlabot vēnu veselību?

  • Dzert šķidrumu;
  • Būt fiziski aktīva;
  • Nodarboties ar ūdens aerobiku.

Ja grūtniecības laikā topošā māmiņa saskaras ar paplašinātām vēnām, ārste rekomendē nēsāt ārstnieciskās kompresijas zeķes, kas mazinās simptomus, kāju tūsku un trombožu risku.

Ja topošajai māmiņai sāk pietūkt kājas, redzamākas kļūst vēnas, ieteicams pieteikt vizīti pie flebologa, taču, ja pietūkums parādās tikai vienā no kājām, ir sāpes, iekaisums, apsārtums, visticamāk, ir izveidojusies virspusēja vai dziļo vēnu tromboze, tāpēc nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Ja kājas sāk pietūkt un redzamākas kļūst vēnas, ieteicams pierakstīties vizītei pie flebologa, tomēr, ja pietūkums parādās vienai no kājām, ir sāpes, iekaisums, apskārtums, tad, visdrīzāk, ir virspusēja vai dziļo vēnu tromboze un pie ārsta jāvēršas nekavējoties.

Dr. Mauriņa vēnu klīnikas ķirurģe Sintija Lapsa norāda: “Ja grūtniecības laikā diagnosticētas problēmas ar kāju vēnām, problēma pēc grūtniecības jāpārskata, lai pārliecinātos, vai tā nav atrisinājusies, jo vairs nav izsaucējfaktora.” Tomēr, ja saslimšana bijusi jau pirms grūtniecības, gaidību laikā sūdzības pastiprinājušās, tad ārstēšanu var uzsākt pēc laktācijas perioda.