Kā pārvarēt bailes no dzemdībām?

Kā pārvarēt bailes no dzemdībām?

02. Nov 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bailes ir kaut kas netverams un abstrakts, bet tās skar katru topošo māmiņu, tuvojoties grūtniecības beigu posmam. Kā pārvarēt bailes no dzemdībām, stāsta Rīgas Dzemdību nama vecmāte Agita Laksa.

No vienas puses ir milzīga vēlme pēc tā, lai „tas viss ātrāk beigtos”, māmiņa ātrāk grib satikt savu bēbīti, bet, lai tas notiktu, ir jāiziet cari lielajam Nezināmajam – dzemdībām. Tās sievietes, kuras jau vienreiz ir dzemdējušas, bet šis process nav bijis tāds, kā iepriekš cerēts, arī cieš no bailēm, jo ir bail – ka tik neatkārtojas atkal tāds pat murgs.

Neklausies negācijās!

Grūtniecības lakā sieviete kā tāds sūklītis uzsūc visu informāciju, kas saistās gan ar grūtniecību, gan dzemdībām. Diemžēl ne visa šī informācija, ko sniedz radi, draugu un arī internets, tiešām ir domāta grūtnieces ausīm. Pārsvarā, piemēram, internetā tiek atspoguļotas negācijas, bet labās lietas tiek uztvertas kā pašas par sevi saprotamas un lielākoties noklusētas. Tādēļ arī bailes no dzemdībām skar gandrīz katru grūtnieci.

Gatavojies dzemdībām uzzinot „pareizo” informāciju!

Dzemdībām noteikti ir jāgatavojas, neraugoties uz to, vai tās ir pirmās, vai atkārtotas dzemdības. Katrām dzemdībām ir jānobriest. Ja pirmajā grūtniecības laikā jautājumi, kas saistās ar dzemdībām sievietēm ir diezgan neskaidri, ir grūti noformulēt to, ko tad tieši gribētos uzzināt, tad atkārtotajās dzemdībās grūtnieces jau zina ko jautāt, tiek jautāts par to, kas ir bijis, kādas kļūdas pieļautas. Par dzemdībām ir jāievāc pareizā rakstura informācija – par elpošanu, par partnera lomu, pozām, u.c. Jo vairāk topošā māmiņa zinās, jo drošāka viņa jutīsies, protams, būs vairāk jautājumu, bet jo cilvēks ir zinošāks, viņam ir vieglāk saprast to, ko no viņa lūdz.

Labas partnerattiecības palīdz pārvarēt bailes

Ļoti svarīgs ir arī sadzīviskais, sociālais un partnerattiecību jautājums. Visām šīm lietām ir ļoti liela loma dzemdībās. Gan vadot nodarbības par dzemdībām, gan piedaloties dzemdībās, ļoti labi var redzēt pāra savstarpējās attiecības. Dzemdībās labi ir redzams, vai vīrietis vēlās tajās piedalīties, vai nāk līdzi kādu citu apsvērumu dēļ, piemēram, lai kādam kaut ko pierādītu. Ja grūtniece jūtās nestabila attiecībās un sadzīvē, viņa būs nedroša arī dzemdībās, līdz ar to atkal rodas bailes. Lielais atbalsts no apkārtējiem ir ļoti, ļoti svarīgs.

Jautā, jautā, jautā!

Svarīgs ir arī psiholoģiskais moments. Grūtniecības laikā nav neviens mazsvarīgs jautājums un neviens muļķīgs jautājums, kuru būtu bail pajautāt. Jo vairāk grūtniece jautās un jo vairāk viņa uzzinās, jo drošāka viņa būs.

Izvēlies tieši sev īsto vecmāti

Ļoti svarīga ir arī grūtniecības aprūpes vide. Aprūpes vietas un aprūpes veicēja izvēle atkal saistās ar drošību un uzticēšanos. Vecmāte izvēle noteikti saistās ar uzticēšanos, ja grūtniece jūtās droša, bailes paliek mazākas.

Sāpes ir normāla parādība, bet ne pasaules gals

Sāpes ir neatņemama dzemdību sastāvdaļa. Visas sievietes dzemdībās saka – man sāp. No tām nav jābēg un jāslēpjas, bet jāsaprot, ka tā ir ļoti individuāla informācija. Ja ir bail no sāpēm, tad eksistē atsāpināšanas iespējas un gatavošanās. Dzemdību darbību var izelpot un pārciest!

Ja pirmoreiz nepaveicās, nedomā, ka otreiz būs tā pat

Tām māmiņām, kuras jau vienreiz ir dzemdējušas, ir svarīgi nokonkretizēt, no kā tad īsti ir bail. Ja ir iespējams šīs bailes konkretizēt, tad ir iespējams ar šīm bailēm „strādāt”. Ja pirmās dzemdības ir bijušas grūtas, tas nenozīmē, ka arī nākošās būs tādas pašas. Svarīgi ir noticēt sev un apkārtējiem! Dzemdības ir grūts darbs, bet tas nav nekas nepārvarams, ir jānotic tam, ka ES TO VARU IZDARĪT!

Māmiņu Klubs

 

Vai Tev bija bailes no dzemdībām? Kā ar tām tiki galā?

Dzemdību sagatavošanas kursi

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg