Grūtniecības laika mīti un patiesības

Grūtniecības laika mīti un patiesības

20. Mar 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lasot jūsu iesūtītos jautājumus, redzams, ka ir vairāki mīti par gaidību laiku. Laiks tos lauzt un atklāt patiesību! Par grūtniecības laika mītiem un patiesībām stāsta Māmiņu Kluba dzemdību sagatavošanas kursu vecmāte Inese Kampusa.

Grūtniecības laika mīti sabiedrībā ir daudz un dažādi un tā kā ikdienas grūtnieču pulciņam pievienojas arvien jaunas un jaunas topošās māmiņas, šķiet, ka tie tautas valodās dzīvos mūžīgi, tāpēc vēlamies kopīgi meklēt atbildes, vai šie grūtniecības laika mīti ir patiesi vai tomēr nē?

Mīts: Nedrīkst bērniņam iegādāties pūriņu pirms viņa dzimšanas

Viens no biežāk dzirdētajiem mītiem ir par to, ka nedrīkst iegādāties lielās lietas, kas paredzētas mazulim pirms viņa piedzimšanas, piemēram, gultiņa nedrīkst stāvēt tukša, ratiņi nedrīkst stāvēt tukši.

Patiesība: Kā atklāj Māmiņu Kluba dzemdību sagatavošanas kursu vecmāte Inese Kampusa, tas būtu pilnīgi aplami, ka neko nedrīkst iegādāties pirms mazuļa dzimšanas, jo tad, kad mazulītis būs piedzimis, māmiņai nebūs laika doties pa veikaliem visu iegādāties, jo būs jārūpējas par bēbīti.

Daļa patiesības šajā mītā tomēr ir- pašā sākumā neko nevajag iegādāties lielos daudzumos un noteikti pēc gultiņas nav jāskrien tiklīdz grūtniecības testā ieraugām divas strīpiņas- vispareizāk par mazulim nepieciešamo lietu iegādi būtu sākt domāt vien dekrēta atvaļinājuma laikā

Mīts: nedrīkst griezt un krāsot matus. Ir dzirdēts, ka matu krāsošana un griešana ietekmē bērniņa attīstību.

Patiesība: Arī topošajām māmiņām ir jābūt skaistām, tāpēc sapucēties drīkst un vajag, arī griežot un krāsojot matus. Protams, tas nav jādara vairākas reizes mēnesī, tomēr tagad krāsām ir saudzējoši sastāvi, tā kā tos droši var izvēlēties, nenodarot ļaunumu ne sev, ne mazulim. Ja runā par matu apgriešanu, ka varētu bērniņam prātu apgriezt, arī tā nav taisnība, jo kā iedrošina vecmāte Inese Kampusa, topošajām māmiņām ir jātaisa frizūras, jāsakopj sevi, jo, ieraugot sevi spogulī ar skaistu frizūru, topošajām māmiņām uzlabosies garastāvoklis, celsies pašapziņa, būs labs noskaņojums un  šī informācija tiks nodota arī gaidāmajam mazulim, kurš būs tikai priecīgs, ka mamma ir labā noskaņojumā.

Te gan jāņem vērā, ka grūtniecības laikā nokrāsot matus gluži vienkārši var arī neizdoties, jo, kā stāsta frizieri, grūtniecības un krūtsbarošanas laikā sievietes ķermenī esošie hormoni būtiski ietekmē arī mata struktūru un ir gadījumi, kad krāsa matam vienkārši nepieķeras

Mīts: grūtniecības laikā jāēd par diviem.

Patiesība: Tas, ka grūtniecības laikā gribas uzēst nedaudz vairāk, ir zināms fakts, tomēr kā redzams pēc novērojumiem, vairāk uztraucas vecāki, lai topošā māmiņa vienmēr būtu paēdusi, sakot, ka nu jāēd pa diviem, jo neba jau dvīnīšu un trīnīšu māmiņas ēd pa trijiem vai četriem. Daudzi uzsver, ka ēšana par diviem ir veids, kā nodrošināt savu mazulīti ar visām viņa augšanai nepieciešamajām vielām, taču vecmāte Inese Kampusa stāsta, ka arī ēdot normālos daudzumos un nepalielinot porcijas lielumu, mazulim viss pietiks- viņš no mums paņems visu, ko viņam vajadzēs un ja kas pietrūks, tad to uz sevi pamanīsim tieši mēs, topošās māmiņas.

Mīts: grūtniecei ir jādzīvo mierīgi, viņa nedrīkst nodarboties ar sportu

Ir dzirdēts, ka grūtniecei jādzīvo mierīga dzīve tieši fiziskā ziņā un fizisko aktivitāšu ziņā, ka viņa nevar skriet vai nodarboties ar ekstrēmiem sporta veidiem.

Patiesība: Māmiņu Kluba dzemdību sagatavošanas kursu vecmāte uzsver, ka tas ir nepareizi, ja topošā māmiņa tikai guļ uz dīvāna un neko nedara, jo ir jākustas, jādarbojas, skatoties pēc savas pašsajūtas. Taču ja pirms grūtniecības ar sportiskām aktivitātēm esam bijušas uz jūs, tad šis nudien nav īstais laiks izmēģināt ko jaunu un sākt aktīvi vingrot, jo ķermenim tas būs milzu pārdzīvojums, kas viņam šajā brīdī pilnīgi noteikti nav vajadzīgs.  

Mīts: grūtniecības laikā nedrīkst valkāt augstpapēžu kurpes

Patiesība: Tas esot tāpat kā ar augstpapēžu apavu valkāšanu- ir uzskats, ka grūtniecības laikā no augstpapēžu apaviem būtu jāatvadās, jo to valkāšana var būt kaitīga mazuļa veselībai, bet patiesībā vienīgais arguments, kādēļ šo apavu valkāšanu vajadzētu ierobežot, ir tas, ka nepareizas slodzes dēļ grūtniecei var sākt sāpēt mugura, taču kā saka vecmāte – ja ir nepieciešamība, augstpapēžu apavos neilgi staigāt var. Tomēr arī tikai tad, ja augstpapēžu apavi mūsu garderobē ir bijuši jau pirms mazulīša pieteikšanās.

Mīts: topošā māmiņa nedrīkst celt gaisā rokas

Ir dažādi aizrādījumi no vecmāmiņām, ka grūtniecības laikā nedrīkst celt gaisā rokas, mazgāt logus un karināt aizkarus, kā tad īsti ir?

Patiesība: Ja topošā māmiņa strādātu celtniecībā un būtu jālīmē tapetes nepārtraukti, turot rokas augšā, tad būtu citādi, bet ja ir stabils pamats, tad pacelt rokas, pakarināt veļu drīkst, jo kurš tad cits tagad to darīs deviņu mēnešu garumā. Vecmāte Inese Kampusa neiesaka pārlieku stiepties, bet pacelt rokas, lai paņemtu no plaukta krūzīti vai izdarītu citas elementāras lietas noteikti drīkst, jo grūtniecība taču nav slimība. 

Mīts: grūtniecības laikā nedrīkst adīt

Ir uzskats, ka grūtniecības laikā arī nedrīkst adīt, jo, metot cilpas adīklī, mēs arī it kā apmetot nabassaites cilpu ap mazuļa kaklu.

Patiesība: Arī šo mītu vecmāte Inese Kampusa sauc vien par izgudrojumu bez reāla pamatojuma, norādot, ka daudz lielāka iespējamība mazajam sapīties nabassaitē esot, ja māmiņa nejūtas ar sevi komfortā un ir par kaut ko satraukta, jo šis satraukums liek mazajam punčiemītniekam kustēties aktīvāk un kamēr viņš ir pavisam mazs, viņš tādējādi nudien var sapīties nabassaitē. Taču tas, ka mamma noada viņam pirmo cepurīti vai zeķītes, nu gan neesot iemesls kādēļ mazulis mēdz sapīties nabassaitē.

Mīts: pēc vēdera formas vai grūtnieces ieradumiem var noteikt gaidāmā mazuļa dzimumu

Visbiežākie un tautā zināmākie mīti ir par iespējamo mazulīša dzimumu- tos zina teju katrs un ikviens, satiekot grūtnieci, izsaka savu minējumu par to, kas topošajai māmiņai gaidāms. Ir uzskati, ka ja sieviete ir aktīva, ja viņai nav nelabumu ne ģīboņu, ja viņa ēd nevis štovētus kāpostus vai gurķīšus, bet vairāk saldumus, tad ir lielāka iespējamība, ka būs puika, savukārt, ja ir toksikoze, pigmentācijas plankumi un ja ir sliktumi, tad noteikti būšot meita.

Patiesība: Vecmātei Inesei Kampusai ir liela pieredze un, cik viņa ir runājusi ar kolēģiem un paziņām, tad pateikt, ka tieši ēdot skābētus gurķus, būs puika,  vai ēdot saldumus, būs meitene, ir aplami, jo principā ķermenis prasa no topošās māmiņas to, kas tajā brīdī tieši ir nepieciešams. 

Bet izrādās, ka sievietes izskats gan varot norādīt uz to, kāda dzimuma mazulītis gaidāms. Lielākajā daļā gadījumu varētu būt tā, ka meitas paņem daļiņu mammas skaistumu, kamēr, gaidot puikas, māmiņas var uzplaukt skaistumā.

Tomēr tas, vai grūtniecības mīti ir patiesi vai nē, ir tikai viena neliela daļa no visa,kas grūtniecības laikā mūs interesē, tādēļ mēs aicinām pirms mazulīša ienākšanas pasaulē sameklēt atbildes uz visiem interesējošajiem jautājumiem un vislabāk to izdarīt ir apmeklējot topošo vecāku kursus Māmiņu Klubā.

Četru nodarbību laikā no Latvijas labākajiem dzemdniecības un bērnu kopšanas speciālistiem jūs uzzināsiet visu par grūtniecību un dzemdībām, kā arī krūtsbarošanu un jaundzimušā aprūpi. Nodarbības iespējams apmeklēt gan darba dienu vakaros, gan brīvdienās un tās notiek mūsu mājīgajās telpās pašā pilsētas centrā nelielās un ļoti draudzīgās grupiņās, kas dod iespēju ikvienam interesentam noskaidrot tieši sev interesējošo jautājumu.

Māmiņu Klubs

TIEKAMIES DZEMDĪBU SAGATAVOŠANAS KURSOS MĀMIŅU KLUBA VECĀKU SKOLĀ: PIESAKIES ŠEIT->>>