Māmiņu Klubs sadarbībā ar “Pregnacare” uzsāk jaunu projektu “Grūtniecības kalendārs”, lai nedēļu pēc nedēļas, mēnesi pēc mēneša sekotu līdzi bērniņa attīstībai māmiņas puncī, uzklausot speciālistu rekomendācijas.
Pirmie grūtniecības simptomi
Viens no biežākajiem simptomiem, pēc kura sieviete nojauš par grūtniecību, ir menstruāciju aizkavēšanās. Ginekoloģe Alise Vigule norāda, ka var būt situācijas, kad arī pirms mēnešreižu aizkavēšanās sieviete izjūt subjektīvus simptomus, kas var liecināt par grūtniecību. Piemēram, krūšu jutīgums, velkoša sajūta vēdera lejasdaļā, garastāvokļa izmaiņas, dažkārt topošā māmiņa var justies arī vairāk nogurusi. “Katrai sievietei šie simptomi ir individuāli,” uzsver ginekoloģe.
Kad veikt grūtniecības testu
Grūtniecības testu ieteicams veikt dažas dienas pēc tam, kad sieviete sapratusi, ka viņas ikmēneša menstruācijas ir aizkavējušās. Veicot testu ātrāk, tas var uzrādīt kļūdainu rezultātu, jo grūtniecības hormons asinīs un urīnā var būt vēl pārāk mazā koncentrācijā.
Grūtniecības sākuma datums
Par grūtniecības sākuma datumu uzskata pēdējo mēnešreižu pirmo dienu. “Tas nebūt nesakrīt ar laiku, kad bērniņš ir ieņemts, tāpēc nevajag apmulst,” saka ginekoloģe Alise Vigule, piebilstot, ka pirmajās divās nedēļās ir ovulācijas brīdis un apaugļotās olšūnas ceļojums uz dzemdes dobumu.
Pirmajās grūtniecības nedēļās embrijs ir tik mikroskopisks, ka vēl nav saskatāmas arī ar sonogrāfijas aparātu, tomēr tas ļoti strauji attīstās. “Katru dienu vairākas reizes notiek šūnu dalīšanās un aptuveni 3. – 4. nedēļas laikā embrijs ir nokļuvis dzemdes dobumā, kur ir izveidojusies ārējā un iekšējā šūnu masa. No ārējās šūnu masas veidojas placenta un augļa apvalki, bet no iekšējās – pats embrijs,” par grūtniecības pirmajām nedēļām stāsta ārste. Jau ceturtajā grūtniecības nedēļā embrijs ir piestiprinājies dzemdes dobumam, kur veidojas arī primitīva placenta, savukārt ap embriju izveidojas šķidruma apvalks.
Esi uzmanīga
Pirmās nedēļas embrijam ir ļoti jutīgs posms, tāpēc māmiņai jāizvairās no kaitīgiem vides faktoriem un ķīmiskām vielām. Gadījumā, ja grūtniecība nav bijusi plānota, šis ir īstais brīdis, lai atmestu visus savus kaitīgos ieradumus, sakārtotu savu ēdienkarti un apkārtējo vidi, kā arī uzsāktu vitamīnu lietošanu, ja tie nav lietoti līdz šim.
Piesakies pirmajai vizītei
Grūtniecības 6. nedēļā ir attīstījusies embrija sirdsdarbība, tāpēc šis ir īstais laiks, lai sazinātos ar savu ginekologu un pieteiktos pirmajai vizītei. Šajā grūtniecības posmā embrijs, neskatoties uz to, ka vēl ir tikai sezama sēkliņas izmērā, jau ir saskatāms USG izmeklējumā. Visbiežāk ap grūtniecības sesto nedēļu var saklausīt arī augļa sirdsdarbību.