Grūtniecības kalendārs: 36. - 40. nedēļa

06. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Septembrī Māmiņu Klubā uzsākām jaunu rubriku “Grūtniecības kalendārs”, lai nedēļu pēc nedēļas sekotu līdzi grūtniecības attīstībai. Pienācis laiks uzzināt, kādas izmaiņas sieviete un gaidāmais bērniņš piedzīvo gaidību pēdējās nedēļās.

Grūtniecības 36. – 41. nedēļā mazulītis ir gatavs nākt pasaulē. Ginekoloģe, dzemdību speciāliste Alise Vigule skaidro, ka šajā grūtniecības posmā ir attīstījušies visi mazuļa orgāni un maņas, turpinās vien plaušu un nervu sistēmas nobriešana. “Jo ilgāk bērniņš atrodas mammas puncī, jo nobriedušāks viņš ir piedzimšanas brīdī,” uzsver ārste.

Kādu pozu puncī ieņēmis mazulītis?

Viņa norāda, ka līdz grūtniecības 36. nedēļai mazulim mammas puncī jāieņem virziens ar galvu uz leju, jo tādējādi bērniņam ir vieglāk piedzimt. “Ja tiek konstatēts, ka mazulis aizvien turpina mammas puncī sēdēt, grūtniecību uzraugošais speciālists var topošo māmiņu nosūtīt uz ārējo augļa apgrozījumu. Lai arī tā izklausās pēc sarežģītas procedūras, tas ir salīdzinoši viegls manevrs, ko pieredzējis speciālists veic USG kontrolē,” skaidro ginekoloģe Alise Vigule. Viņa norāda, ka apgrozījuma laikā auglim kaitēt praktiski nav iespējams, kā arī pēc procedūras tiek pierakstīti mazuļa sirdstoņi. “Tikai tad, kad speciālists pārliecinājies, ka topošā māmiņa un mazulis jūtas labi, sieviete var doties mājās,” piebilst ginekoloģe.

Vai mazulis puncī jūtas labi?

Rādītājs, kas ļauj spriest par to, ka mazulis mammas puncī jūtas labi, ir viņa kustības. Ginekoloģe Alise Vigule norāda, ka topošajai māmiņai speciāli bērniņa kustības nav jāskaita, taču uzmanība kustīgumam jāpievērš gan. “Ja šķiet, ka kustīgums ir samazinājies, kustības jūt mazāk, tās jāsaskaita,” rekomendē A. Vigule. Tas nozīmē, ka topošajai māmiņai jāapguļas uz viena vai otra sāna un jāpievērš uzmanība bērniņa kustību skaitam. “Ja mamma izjūt 5 kustības 30 minūšu laikā, tas ir labs rādītājs un kustības tālāk vairs nav jāskaita, taču, ja 2 stundu laikā neizdodas saskaitīt 10 kustības, ir jāsazinās ar savu grūtniecību uzraugošo specialistu vai arī jādodas uz dzemdību nodaļas uzņemšanu, lai saprastu, vai mazulis jūtas labi,” uzsver ārste.

Grūtnieču vitamīnu lietošana neveicina pārmērīgu mazuļa augšanu

Ja topošā māmiņa visu grūtniecības laiku lietojusi vitamīnus vai uztura bagātinātājus, to lietošana jāturpina arī šajā gaidību posmā. Ginekoloģe Alise Vigule rekomendē vitamīnus ņemt līdzi arī uz dzemdību iestādi un turpināt tos lietot arī pēc dzemdībām, jo tas ļaus organismam vieglāk atjaunoties.

“Ir dzirdēti mīti, ka vitamīnu lietošana izraisa pārmērīgu bērniņa augšanu, tāpēc uz dzemdību brīdi viņš būs ļoti liels. Tas nav zinātniski pierādīts,” uzsver A. Vigule, piebilstot, ka pierādīts gan tas, ka māmiņas uzturam jābūt sabalansētam, jo tieši mammas uzturs un ēšanas paradumi ietekmē bērniņa svaru.