Grūtniecības kalendārs: 2.grūtniecības nedēļa

Grūtniecības kalendārs: 2.grūtniecības nedēļa

05. Jan 2014, 00:02 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

20140103100414-32339.jpg

Mums nav jācenšas būt pārākiem pār bērniem, mēs esam sliktāki par viņiem. Un, ja arī mēs viņiem ko mācam, lai padarītu tos labākus, tad viņi mūs dara labākus mums pieskaroties. Dostojevskis

Šajā nedēļā tiek noteikta galvenā olšūna, kas tiks apaugļota. Organisms to izvēlas un glabā speciālā burbulītī. Ar laiku burbulītis palielinās un uz olšūnas fona izceļas. Tas nepieciešams tāpēc, lai sagatavotos ovulācijai: spermotozoīds savienosies ar olšūnu.

Topošā māmiņa

Visdrīzāk ovulācija tev būs nākošajā nedēļā, otrās – trešās nedēļas sākumā, skaitot no pirmās tavas pēdējo mēnešreižu dienas – un tieši tas arī ir labākais laiks bērniņa ieņemšanai.

Tagad vēlams dzimumdzīvē ieturēt 2-3 dienu pārtraukumu. Tas ļaus tavam partnerim “uzkrāt” pietiekošu spermatozoīdu daudzumu. Pirms tuvības nevajadzētu lietot intīmās higiēnas līdzekļus, kas varētu izmainīt tavas maksts vidi. Pilnībā pietiek ar parastām higiēnas procedūrām. Spermatozoīdi ir ļoti jutīgi pret šīs vides ķīmisko sastāvu.

Uzmanību mājdzīvnieku īpašniekiem!

1. Daudzi kaķi ir inficēti ar toksoplazmozi. Ja šis mikrobs grūtnieces organismā nonāk pirmoreiz, tas var izraisīt ne tikai kādu saslimšanu māmiņai, bet arī ģenētiskos defektus un citus bojājumus orgānos un audos tieši gaidāmajam bērniņam. Ja kaķis jūsu ģimenē ir jau ilgi, pilnīgi iespējams, ka jums ir jau dabīga aizsardzība pret toksoplazmozi. Pārliecināties par to var, pārbaudot speciālu aizsargantiķermenīšu līmeni tavās asinīs. Kur un kā to var izdarīt, tev pastāstīs ārsts. Bez tam būtu vērts atrādīt savu mājdzīvnieku arī veterinārārstam. Jebkurā gadījumā kaķa traukus un kastīti nevajadzētu mazgāt tev pašai, palūdz to izdarīt kādam citam mājiniekam. Nebaro kaķi ar jēlu gaļu un ierobežo viņa peļu ķeršanas iespējas. Nebūtu arī vēlams ļaut viņam biedroties ar citiem kaķiem, par kuru izcelsmi tu neko nezini.

2. Ja tev ir suns, pievērs uzmanību savlaicīgai viņa vakcinācijai pret trakumsērgu un leptospirozi. Ja runājam par ēdināšanu, pastaigām un komunikāciju – te strādā tie paši ieteikumi, kas attiecas uz kaķu īpašniekiem.

Uzturs 

100gr mandeļu palīdzēs tev tikt galā ar kalcija deficītu, tiksi arī pie 7% dzelzs, vara, cinka un folskābes!

Gaidāmais mazulis

Viņš gandrīz jau ir!

Pirmajās divās grūtniecības nedēļās ir tā, ka šajā laikā sieviete faktiski neskaitās stāvoklī, jo reālā olšūnas apaugļošanās notiek pēc ovulācijas. Pirmās divas grūtniecības nedēļas tiek sauktas par folikulāro fāzi, kurā sieviete skaitās tikai potenciālā grūtniece.

Analīzes un pārbaudes

Šī nedēļa ir labs laiks, lai dotos pie ārsta – ģenētiķa, ja neesi to izdarījusi jau iepriekš. Rūpīga tavas iedzimtības un ģimenes anamnēzes analīze var palīdzēt tikt pie prognozēm attiecībā uz augli un izstrādāt savlaicīgu iespējamo viņa attīstības problēmu diagnostiku.

Ārsts – ģenētiķis pēc topošo vecāku novērtēšanas, kariotipa analīzēm (tiek pārbaudīts hromosomu skaits un kvalitāte), vecāku saslimšanu izpētīšanas un kaitīgo faktoru iedarbības novērtējuma veikšanas (ekoloģiskie apstākļi, darba kaitīgums utt.) izveidos gaidāmā bērniņa veselības prognozi. Nepieciešamības gadījumā ģenētiķis var nozīmēt papildus izmeklējumus: bioķīmiskās asins analīzes, endokrinologa konsultāciju, terapeita un neirologa konsultāciju.

Padomi

Smēķēšana grūtniecības laikā

Smēķēšanas kaitīgums neizraisa nekādas šaubas. Un tomēr daudzas topošās māmiņas meklē tam visam apstiprinājumu. Smēķēšanai grūtniecības laikā nav nekādas drošās smēķēšanas devas vai smēķēšanas veidu, kas mazulim nekaitētu!

Smēķēšana agrīnās grūtniecības stadijās var izraisīt pat grūtniecības pātraukšanos, un vēlāk – priekšlaicīgas dzemdības. Ir zināms, ka kopumā ar zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu biežāk saskaras tieši smēķējošās māmiņas. Turklāt šis procents ir pat par 30% augstāks kā māmiņām, kuras nesmēķē. Īpaši šis novērojums attiecas uz dvīņiem.

Tā kā smēķējošu sieviešu asinsrite ir traucēta, cieš arī mazulis,– no skābekļa trūkuma. Tas var izraisīt viņa attīstības traucējumus, viņa attīstība tiek palēnināta, un viņš var piedzimt vājāks kā veselas, nesmēķējošas māmiņas mazulis.  

 Bez tam, smēķējošas topošās māmiņas grūtniecības laikā var saskarties arī ar gaidāmā bērniņa nervu sistēmas un psihes traucējumiem, un tas nelabvēlīgi ietekmē arī mazuļa iekšējo orgānu veidošanos. Pat tikai daži dūmi dienā pasliktina topošās māmiņas un mazuļa veselības stāvokli. 

• Atteikšanās no smēķēšanas grūtniecības laikā nav bīstama. Stress, ko rada smēķēšanas atmešana ir krietni mazāks, kā pats smēķēšanas procesa kaitīgums.

• Labāk atteikties no smēķēšanas jau pirms grūtniecības, bet, ja tas nav izdevies, no šī kaitīgā ieraduma atteikties var arī grūtniecības laikā, atceroties, ka tas jādara pēc iespējas ātrāk.

Ieskaties, kā atmest smēķēšanu->>

Videopadoms

Ļoti svarīgi grūtniecības laikā ievērot veselīgu dzīvesveidu un pašām māmiņām rūpēties par savu veselību.

Statistiski ir pierādīts, ka smēķēšana grūtniecības laikā ir viens no ZPNS riska faktoriem. Tas attiecas ne tikai uz pašas māmiņas smēķēšanu, bet arī uz pasīvo smēķēšanu, kad smēķē kāds no ģimenes locekļiem blakus. Smēķēšana ietekmē asinsriti placentā, bērna attīstību un piena daudzumu māmiņai pēc bērna piedzimšanas. Nikotīna klātbūtne gaisā mazulim rada skābekļa trūkumu un negatīvi ietekmē bērna nervu sistēmu, līdz ar to elpošanas centra darbību – tas var strādāt sliktāk. Būtiski ir sekot līdzi asinsspiedienam, jo asinsspiediena paaugstināšanās grūtniecības laikā ir viens no riska faktoriem vēlākai ZPNS iespējamībai.           

Konsultē Rīgas dzemdību nama galvenais neonatologs Ilze Kreicberga.