Grūtniece ar savu uzturu nosaka veselību turpmākajām divām paaudzēm

16. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Novembris ir viens no gada tumšākajiem mēnešiem, tāpēc daudzi var izjust apātiju, trauksmi un bezspēku, tomēr šīs pazīmes var liecināt arī par to, ka organismam trūkst svarīgu vitamīnu un mikroelementu. Jo īpaši liela vērība tam jāpievērš grūtniecības laikā.

Viena no riska grupām, kas nopietni cieš no dažādu mikroelementu un vitamīnu trūkuma, ir topošās māmiņas. To nevajadzētu pieļaut, jo grūtnieces veselības stāvoklis būtiski ietekmē arī mazuļa attīstību.

Statistikas dati liecina, ka Eiropā līdz pat 45% grūtnieču ir D vitamīna nepietiekamība, savukārt līdz 23% gadījumu ir D vitamīna deficīts.

“Šie dati rāda, ka D vitamīns ir viena no vitamīnu grupām, par kuru sievietei būtu jādomā no bērniņa plānošanas līdz pat viņa barošanas posmam,” uzsver ginekoloģe, dzemdību speciāliste Anna Kornete, piebilstot, ka ir pierādīta D vitamīna labvēlīgā ietekme gan uz mammas, gan mazuļa veselību ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā.

“Piemēram, D vitamīna nepietiekamībai raksturīga grūtnieču hipertensija, grūtnieču cukura diabēts, preeklampsija, holestāze, savukārt bērniņam mammas D vitamīna nepietiekamība var radīt mazu dzimšanas svaru, augļa augšanas aizturi, kā arī atstāt ietekmi uz veselību ilgtermiņā, piemēram, radot bronhiālo astmu, autiskā spektra saslimšanu, multiplo sklerozi u.tml.,” norāda ginekoloģe Anna Kornete.

Būtiska loma māmiņas un bērna veselībā ir arī magnijam. Grūtniecība, nenoliedzami, saistās ar emocionālu un fizisku stresu, bet magnijs palīdz mazināt stresa radīto ietekmi uz ķermeni. “Magnijs, tāpat kā D vitamīns, samazina preeklampsijas un cukura diabēta risku, tāpat arī risku mazam bērniņa svaram un augļa augšanas aizturei,” par magnija nozīmi skaidro ginekoloģe. Viņa norāda, ka grūtniecības laikā tiek ieprogrammēta topošā bērniņa orgānu struktūra, nosakot bērna veselību nākotnē. “Pierādīts, ka bērniņiem, kuri dzimst ar pārāk lielu vai arī ar pārāk mazu svaru, ilgtermiņā ir risks dažādām hroniskām slimībām, piemēram, sirds asinsvadu slimībām, 1. un 2. tipa cukura diabētam, plaušu saslimšanām," uzsver ginekoloģe Anna Kornete.

"Grūtniecība ir brīnumains periods, kurā grūtniece ar savu uzturu nosaka veselību nākamajām divām paaudzēm uz priekšu,” saka ginekoloģe Anna Kornete.

Bieži vien komplektā ar magniju pieejams arī B6 vitamīns. Tam, gluži tāpat kā magnijam, ir pozitīva ietekme uz nervu sistēmu, un tas kompensē organismā esošās stresa reakcijas.

www.e-sagitus.lv