Gestācijas diabēts un grūtniecība

Gestācijas diabēts un grūtniecība

17. Apr 2023, 17:56 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gaidot mazuli, sievietei īpaši rūpīgi jāseko līdzi savai veselībai, tādēļ tiek veikti dažādi izmeklējumi. Risks, ka sievietei attīstīties gestācijas diabēts, ir viena no visbiežāk sastopamajām ar aptaukošanos saistītajām grūtniecības problēmām. Kas ir gestācijas diabēts un kā to noteikt grūtniecības laikā, skaidro Klīnika EGV endokrinoloģe dr. Sabīne Skrebinska.

Gestācijas diabēts ir pirmreizēji diagnosticēti glikozes vielmaiņas traucējumi grūtniecības laikā, kas normalizējas pēc dzemdībām. 

Orālo glikozes tolerances testu jeb „cukura slodzes” testu rutīnā nozīmē ginekologs no 24. līdz 28. gestācijas jeb grūtniecības nedēļā, taču, ja pirms grūtniecības ir bijuši riska faktori (ķermeņa masas indekss > 30kg/m2policistisko olnīcu sindroms, insulīnrezistence, gestācijas diabēts, augļa makrosomija u.c.), tad testu rekomendē veikt agrīni, respektīvi, 16. – 18. nedēļā, lai savlaicīgi diagnosticētu glikozes izmaiņas 

Testa veikšanas dienā grūtniece ierodas izvēlētā laboratorijā un sākotnēji nodot asins analīzes tukšā dūšā (t.i. vismaz 8h nav uzņemtas kalorijas). Sekojoši izdzer 75g glikozes šķīdumu 10-15 min laikā, atkārtojot testa parauga ņemšanu pēc vienas un divām stundām. Svarīgi šo divu stundu laikā neveikt nekādas fiziskas aktivitātes (t.sk. pastaigāties), jo tās laikā glikoze tiek asimilēta jeb uzņemta šūnās un var rezultēties ar viltus zemākiem rezultātiem. 

Dr. Sabīne Skrebinska akcentē - svarīgi atcerēties, ka analīžu veikšanas rītā nedrīkst pirms testa lietotprogesteronu, levotiroksīnu un glikokortikosteroīdus (piemēram, prednizolons, hidrokortizons), jo var tikt izmainīti rezultāti. Pēc Starptautiskām vadlīnijām gestācijas diabēts ir diagnosticēts, ja vismaz viens glikozes mērījums ir virs norādītās normas, respektīvi, tukšā dūšā virs 5,1 mmol/L, 1h pēc - virs 10,0 mmol/L un 2h pēc glikozes šķīduma izdzeršanas – virs 8,5 mmol/L. 

Ja paaugstināta tukšas dūšas glikēmija tiek diagnosticēta pirms 23. gestācijas nedēļas, tad būtiski ir savlaicīgi vērsties pie endokrinologa, lai tiktu izslēgti citi cukura diabēta tipi (2. tipa cukura diabēts, MODY (ang. maturity onset diabetes of the young) tipa cukura diabēts). 

Vēl viens svarīgs aspekts ir vēlamais svara pieaugums grūtniecības laikā, vadoties pēc ķermeņa masas indeksa pirms grūtniecības iestāšanās. Gan pazemināts, gan paaugstināts ķermeņa masas indekss (svara un auguma kvadrātmetra proporcija – kg/m2) ir saistīts ar grūtniecības komplikācija risku:

·       ↓ - priekšlaicīgas dzemdības, jaundzimušā zems dzimšanas svars, ekskluzīvās barošanas uzsākšanas izaicinājums;

·       ↑ - liels bērna dzimšanas svars un dzemdību distocija, ķeizargrieziena risks.

(Bujold L, Audibert F, Chaillet N. Optimal Gestational Weight Gain for Women With Obesity. J Obstet Gynaecol Can. 2022 Nov;44(11):1143-1152)

Ja ir izmaiņas glikozes slodzes testā, tad tālāk grūtniece nonāk pie endokrinologa, kur tiek pārrunāti diētas principi, fiziskās aktivitātes loma, turpmākā glikēmijas paškontrole, lietojot speciālu ierīci glikometru. Nepieciešamības gadījumā tiek piesaistīti citi speciālisti kā diabēta apmācības māsa, uztura speciālists un fizioterapeits.