Gaidību un radību ceļvedis: Līgas Rīderes pieredze ar uzturu grūtniecību laikā

05. Oct 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gaidību un radību ceļvedī šoreiz dodamies viesos pie četru bērnu māmiņas Līgas Rīderes, kura atzīst, ka ar katru grūtniecību guvusi citu pieredzi.

Māmiņu Klubam mūziķe un fitnesa entuziaste Līga Rīdere stāsta, ka pirmajā grūtniecībā viss bijis jauns, viņa daudz lasījusi dažādu informāciju un centusies visu darīt pareizi. Vienlaikus viņa atzīst, ka šajā laikā mazāku uzmanību pievērsusi uzturam un tam, kā tik galā ar emocionālo ēšanu.

Ar ko bīstams topošajai māmiņai var būt pārlieku liels vai samazināts svars? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes meklējam kopā ar ārsti ķirurģi, Cilmes šūnu bankas medicīnisko konsultanti Inesi Bolmani!

Ar ko bīstams var būt gan pārlieku liels, gan samazināts svars grūtniecības laikā?

Grūtniecības laikā pārlieku sekojot līdzi savam svaram un ierobežojot uzturu, topošā māmiņa var neuzņemt visas nepieciešamās uzturvielas, kas svarīgas mazuļa attīstībā. Vienlaikus arī topošajai māmiņai jāatceras, ka nekādā gadījumā nevajadzētu ēst par diviem. Ķirurģe, Cilmes šūnu bankas medicīniskā konsultante Inese Bolmane vērš uzmanību, ka tādā gadījumā, kad sievietei gaidību laikā svars nācis klāt par daudz, jārēķinās ar to, ka arī mazulis var būt lielāks.

Vai pārāk liels vitamīnu daudzums var veicināt mazuļa svara pieaugumu?

Ārste Inese Bolmane atgādina, ka vitamīnus nevajadzētu uzņemt par daudz. “Ja nav skaidrs, vai tie ir nepieciešami, jāveic analīzes un jākonsultējas ar savu ārstu, lai izrunātu jautājumu par vitamīniem.” Viņa skaidro, ka ir vitamīni, kurus topošajai māmiņai vajadzētu uzņemt un to nepieciešamību nosaka asins analīžu rezultāti, taču grūtniecei ar savu iniciatīvu nevajadzētu aizrauties, jo sava veida korelācija starp vitamīniem, māmiņas uzturu un bērna svaru patiesi pastāv.

Inese Bolmane, vaicāta, par kādiem jautājumiem vēl vajadzētu topošajai māmiņai aizdomāties, mudina apdomāt jautājumu par cilmes šūnu paņemšanu dzemdībās. “Tas ir vistiešākais ieguldījums mazuļa veselīgai dzīvei. Tā ir dāvana, ko varam pasniegt dzemdību brīdī, ” saka viņa.