Dzemdību somas "zelta sastāvs": lietas māmiņai

Dzemdību somas "zelta sastāvs": lietas māmiņai

16. May 2017, 09:46 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Sveika!

Tiklīdz Māmiņu Klubā atvērām rubriku „Kārtojam dzemdību somu” un sāku blogot, saņēmu vēstules ar jautājumiem un vēlējumiem. Un visaktuālākais jautājums izrādījās – kā pareizi sakārtot dzemdību somu.

Uzreiz gribu teikt, ka vārds PAREIZI nav vietā, jo katrs somu kārto pēc savas gaumes. Taču zinu, ka daudzas topošās māmiņas apjūk, izvēloties lietas, kuras ņemt līdzi, pirmo reizi satiekoties ar savu mazuli, un kuras nepieciešamas, lai komfortabli justos dzemdību iestādē.

Esmu priecīga, ka šodien varu padalīties ar savu pieredzi. Būšu bezgala priecīga, ja spēšu palīdzēt kaut vienai no jums.

Es pastāstīšu par somu un līdzi ņemamajām lietām. Viss komplekts ir pārdomāts līdz sīkumam un balstīts uz pašas pieredzi, kā arī citu māmiņu ieteikumiem un dzemdību speciālistu ieteikumiem.

20170515110009-45778.jpg

Man aiz muguras ir jau trīs dzemdības. Кā zināms, dabā nav divu vienādu dzemdību, un tā bija arī man. Katrā no tām dzemdību iestādē pavadīju atšķirīgu laiku.

Ar vecāko meitiņu - gandrīz divus mēnešus, ar dvīņiem – sešas dienas, ar jaunāko dēlu - divas dienas.

Visās reizēs man somā līdzi bija „zelta sastāvs”, kas nemainījās un bija vienkārši nepieciešams. Taču bija arī tādas lietas, par kurām es attiecīgajā brīdī pat neiedomājos, aizmirsu vai arī kas gluži vienkārši nebija vajadzīgas.

20170515110654-30115.jpg

                    Šim foto ir gandrīz 5 gadi:)

Tieši tāpēc es tik rūpīgi esmu izvēlējusies somas sastāvu, parūpējoties, lai katram gadījumam jūs būtu bruņotas ar visu nepieciešamo un dzemdību iestādē pavadītais laiks gan jums, gan mazulim būtu maksimāli komfortabls.

Kaut kas no somas nenoderēja dzemdību namā? Noderēs mājās, jo zīdaiņa un jaunās māmiņas aprūpe neilgs tikai 2 – 3 dienas. Un visu, kas atrodams somā, jūs varat izmantot visu pēcdzemdību periodu.

Un tātad, sākšu ar māmiņai nepieciešamo lietu sarakstu. Pastāstīšu detalizēti par katru no somas sastāvdaļām un padalīšos ar savu pieredzi. Noslēgumā publicēšu pilnu sarakstu, lai katra pozīcija somas kārtošanas brīdī būtu ērti pārskatāma.

Tātad...

Soma un kosmētikas somiņa

Sākšu ar to, ka soma ir izgatavota no caurspīdīga materiāla. Kāpēc caurspīdīga? Ērtībām! Caurspīdīgā somā viss ir viegli pārredzams, viegli pamanāms, lai varētu viegli paņemt vajadzīgo lietu. Atceros, kā es ar vienu roku somā meklēju vajadzīgos sīkumus. Kāpēc ar vienu roku? Pareizi! Tāpēc, ka uz otras jau gulēja mazulis.

Otra pārdomātā lieta – caurspīdīga kosmētikas somiņa, kurā salikti visi somas satura sīkumi. Šāda somiņa arī uzreiz atvieglo vajadzīgo lietu meklēšanu, tāpat arī to var izmantot, lai paņemtu uz dušu līdzi vajadzīgās lietas, vai arī nolikt pie izlietnes, saliekot tajā rīta tualetei nepieciešamās lietiņas. Somiņa neizmirks.

Dušas želeja

Šeit mana izvēle nosliecās par labu miniatūra iepakojumam jeb tā sauktajam „Travel size”. Somā liku 2 dušas želejas, katru 20ml. Tas ir pilnībā pietiekami standarta 2-3-5 dienām. Kāds ir pluss? Nav nepieciešams ņemt līdzi lielo dušas želejas iepakojumu, kas kā minimums ir vismaz 200ml lieka svara. Izlieto mazo iepakojumu un izmet! Atpakaļ neko lieku nevedam.

Šampūns un kondicionieris

Tāpat arī šeit mana izvēle nosliecās par labu mini iepakojumiem. Arī šajā gadījumā ņēmu 2 pudelītes, katru 20ml. Ar divām pudelītēm ir pilnībā pietiekami 2 – 5 dienām dzemdību namā. Ērtībai izvēlējos uzreiz šampūnu kopā ar kondicionieri, kas atslogo mūs no vajadzības ņemt līdzi gan lielo šampūna, gan kondicioniera iepakojumu.

Ķermeņa losjons

Man no ūdens dzemdību namā āda kļuva ļoti sausa, vēl jo vairāk tāpēc, ka tur vienmēr ir ļoti karsts. Protams, arī pašas dzemdības – tas ir stress gan sievietes ādai, gan visam organismam. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka āda tā uzvedās. Šādam gadījumam man somā ir mazs palīgs – ķermeņa losjons. Mini izmērs, 20 ml, ar kuru pilnībā pietiek, lai mitrinātu ādu.

Ziepes

Es vienmēr esmu prātojusi, vai labāk līdzi ņemt ziepju gabaliņu, vai šķidrās ziepes. Daudz vietas aizņem abi. Vienmēr atceros, kā ziepes aizkļūst aiz nagiem, un secinu, ka tāda neesmu vienīgā. Protams, šķidrās ziepes 200ml pudelē ar dozatoru arī nav risinājums (vēl jo vairāk, ja līdzi tiek ņemts 200ml dušas želejas iepakojums, 200ml šampūna un 200ml kondicioniera pudeles). Tāpēc savai somai atradu mazas un kompaktas ziepītes. Pietiks standarta dienu skaitam gan mammai, gan viesiem. Un jau atkal – atpakaļ mājās neko lieku nevedam.

Zobu suka un pasta

Manā somā ir kāds lielisks komplekts – zobu suka un zobu pasta – arī „travel” izmēra, kas ir neizsakāmi parocīgi. Zobu suka ir normāla izmēra, ne mini. Ērta, ar kvalitatīviem sariņiem. Bet zobu pastas izmērs – kā jau ierasts, paredzēts standarta dienu skaitam. Taču, kā pierādījusi prakse, ar iepakojumu pietiek arī tētim. Dodoties mājup – atlikumu līdzi neved.

Skūšanās piederumi

Lūk, šeit daudzi varētu nodomāt, vai tie tiešām nepieciešami. Taču, kā jau minēju, es vados pēc savas personīgās pieredzes, un ne tikai. Un, manuprāt, skūšanās piederumi ir nepieciešami. Piemēram, negaidītām situācijām kā man, kad dvīņi piedzima ar ārpuskārtas ķeizargriezienu. Es tam nebiju sagatavojusies, lai gan nevarētu teiktu, ka būtu bijusi nekopta. Sagatavojoties ķeizargrieziena operācijai, mani gribēja noskūt, taču nebija īsti saprotams, ar ko. Atvainojos par detaļām, taču esmu pateicīga Dievam, ka man līdzi bija savs skuveklis. Gadījumā, ja nenoderēs jums – ļoti labi, varēsiet atdot vīram vai arī pati dzemdību iestādē izmantot padušu depilācijai. Komplektā ar skuvekli nāk arī neliela tūbiņa ar skūšanās putām.

Vienreizlietojamā dušas cepurīte

Lai gan nosaukums saka, ka cepurīte ir vienreizlietojama, faktiski to var lietot atkārtoti. Vietu somā praktiski nemaz neaizņem, taču man ļoti noderēja, jo pēc dzemdībām, uzturoties tādās karstās telpās, gribas regulāri doties dušā, taču katru reizi nav vajadzības mazgāt matus. Man, toreiz vēl garu matu īpašniecei, mazā cepurīte bija ļoti noderīga. Esmu pārliecināta, ka noderēs arī jums. Mājās cepurīti atpakaļ neved.

Intīmās kopšanas līdzeklis

Šeit, manuprāt, bez komentāriem. Vajadzīga lieta. Vēl jo vairāk pēcdzemdību periodā, par gadījumiem, kad ir šuves, nemaz nerunājot, jo tās prasa īpašu higiēnu. 50ml ir pietiekami un pat paliks pāri, ko pārvest mājās.

Absorbējošās biksītes (pamperbikses)

Bez tām nu nekādi! Noderēs gan dzemdību laikā, gadījumā, ja tecēs ūdeņi, gan pēc dzemdībām, kad ir spēcīga asiņošana. Pēc dzemdībām asiņošana ir īpaši spēcīga, tāpēc absorbējošās biksītes ir labākais risinājums. Tās varēsi viegli uzvilkt, novilkt un nodrošināties pret noplūdēm. Īpaši ērti tas ir pēc dzemdībām, kad gribās atgulties un pēc katrām 20 minūtēm necelties. Man katrās dzemdībās pietika ar trim pamperbiksēm. Tieši tādā skaitā tās atradīsiet arī mūsu somā. Pasūtot somu, iespējams izvēlēties vajadzīgo bikšu izmēru – M, L, XL.

Īpaši uzsūcošās higiēnas paketes

Kad asiņošana vairs nav tik spēcīga, noderīgas ir higiēniskās paketes. Es savā izvēlē esmu palikusi pie Tena absorbējošajām paketēm. Tās ir maigas, elastīgas un uzticamas. Man tās bija līdzi visās manās dzemdībās, un tās nekad nelika vilties. Perfekti absorbē, noturas vietā un elpo. Arī naktī!

Vienreizējās lietošanas paladziņi

Vienreizlietojamie paladziņi ir mani favorīti. Tie noderēs gan mammai, gan mazulim. Mamma tos sev var paklāt pēc dzemdībām, lai nodrošinātos pret noplūdēm, savukārt mazulim tos var izmantot, mainot autiņus, vai veicot gaisa peldes. Tiklīdz paladziņš netīrs, to vienkārši izmet un nav nekas jāved mājās mazgāšanai.

Medela ziede krūšu kopšanai "Purelan 100"

Noteikti daudzas ir dzirdējušas par šo ziedi un daudzām tā bijusi kā glābiņš. Un es neesmu izņēmums. Kad man piedzima dvīņi un sāku viņus zīdīt, tas manām krūtīm pavisam noteikti nebija labākais dzīves posms. Tās sasprēgāja, asiņoja un sāpēja. Savukārt šī ziede brīnumaini ātri palīdzēja tās sadziedēt. Krūtis sadzija praktiski dažu stundu laikā. Piedevām, liels ziedes pluss – pirms zīdīšanas tā nav jānomazgā. Tas ir ļoti ērti, jo jebkurā momentā vari zīdīt savu mazuli, nedomājot par to, ka krūtis pirms tam kaut kā īpaši jāsagatavo.

Somā atradīsi mazo iepakojumu ziedes, taču līdzeklis ir tik ekonomisks, ka ar to pietiks ilgam laikam. Varēsi izmantot gan dzemdību iestādē, gan mājās.

Medela maisiņi piena savākšanai "Pump&Save"

Kaut kādu iemeslu dēļ šī pozīcija vienmēr izsauc visvairāk jautājumus. Kāpēc gan dzemdību namā ir nepieciešami maisiņi pienam, ja pirmajās dienās ir tikai jaunpiens, un kamēr vēl parādīsies īstais piens?

Jā, piekrītu. Taču, kā jau minēju, es vados no savas pieredzes, uz kuru balstoties, esmu izveidojusi somas sastāvu. Kāpēc es to stāstu? Tā nu gadījās, ka no četriem maniem bērniem diviem nācās atrasties ārstu uzraudzībā. Diemžēl es viņiem nevarēju pastāvīgi atrasties blakus un regulāri zīdīt. Tāpēc man bija svarīgi dot viņiem daļu vissvarīgākā – savu pienu. Es šeit nerunāju par pirmajām 2-3 dienām. Tajās piens bija tik, cik bija, taču pēc tam, kad piens kļuva vairāk un es varēju atslaukt 50-70ml, maisiņi piena uzglabāšanai ļoti noderēja. Maisiņus ar pienu nesu uz intensīvās terapijas nodaļu, kur tie tika uzglabāti atbilstošos apstākļos. Neskatoties uz to, ka man nebija iespējas bērnus pašai zīdīt ar krūti, viņi saņēma vissvarīgāko – māmiņas pienu.

Lai Dievs dod, ka jums dzemdību iestādē pēc šiem maisiņiem nerastos vajadzība, taču labāk būt gatavai visiem gadījumiem. Somā atradīsi 2 maisiņus. Tie neaizņem lieki vietu, taču var noderēt. Ja ne dzemdību namā, tad mājās.

Krūšturu ieliktnīši

Lielisks palīgs brīdī, kad parādās piens. Otrajā, trešajā dienā pēc dzemdībām krūtis piepildās ar pienu un dažkārt pirms bērna barošanas varam pamanīt, ka krūšturis ir kļuvis slapjš. Ieliktnīši glābs no noplūdēm un palīdzēs saglabāt tīrības sajūtu. Un viesi nebūs jāsagaida ar izmirkušām drēbēm.

Lūpu balzams

Lūpu balzams man ļoti noderēja. Jau minēju, ka dzemdību namā ir karsti un valda liels bezgaiss, tāpēc manas lūpas kļuva sausas. Un, protams, arī vissmagākā darba procesā izžūst mute un lūpas kļūst sausas. Ja slāpes varam veldzēt ar ūdens malku, tad lūpām palīdzēs balzams. Man tas bija kā "must have" visā uzturēšanās laikā dzemdību namā.

Papīra kabatlakatiņi

Šeit viss ir skaidrs. Būs gan ar ko noslaucīt prieka asaras, degunu, sviedrus pēc smagā darba un varēsi padalīties arī ar vīru.

Katram dzīves gadījumam.

Ķemme

Visparastākā ķemme. Izvēlējos tādu, kura ir kompakta, plāna un neaizņemtu daudz vietu. No elastīga materiāla, tāpēc nesalūzīs. Ar to varēs izķemmēt pat garus matus. Pārbaudīts uz sevi!

20170515110341-28797.jpg

Lūk, tāds ir detalizēts somas saturs. Zemāk ērtībai sarakstu publicēju vēlreiz, lai varētu sevi pārbaudīt un neko nepalaistu garām.

Мāmiņai

 • Dušas želeja
 • Šampūns un kondicionieris
 • Ķermeņa losjons
 • Ziepes
 • Zobu tīrīšanas komplekts
 • Skūšanās piederumi
 • Dušas cepurīte
 • Intīmās higiēnas līdzeklis
 • Absorbējošās biksītes (pamperbikses), 3 gab.
 • Higiēniskās paketes
 • Vienreizējās lietošanas paladziņi, 5 gab.
 • Medela ziede krūšu kopšanai "Purelan 100"
 • Medela piena maisiņi "Pump&Save", 2 gab.
 • Krūšturu ieliktnīši "Canpol babies", 16 gab.
 • Lūpu balzams
 • Papīra kabatlakatiņi
 • Ķemme

Šis saraksts izveidots, balstoties uz personīgo pieredzi, dzemdību speciālistu un veselības iestāžu ieteikumiem. Tā sastāvs var tikt mainīts un papildināts pēc jūsu vēlmēm un vajadzībām.

Padalīsimies pieredzē par dzemdību somas kārtošanu.

Padalieties, kā jūs kārtojāt dzemdību somu, un pēc kāda saraksta vadījāties!

Kas no tā visa jums noderēja, bet kas palika neizmantots?

Nākamajā blogā pastāstīšu par lietām, kuras svarīgi dzemdību somā ielikt mazulītim.

Uz drīzu tikšanos!

RUBRIKU ATBALSTA

20170515214451-29211.jpg

 

DZEMDĪBU SOMA

20170426123005-40541.jpg

www.dzemdibusoma.lv

DianaGreidane DianaGreidane 17. May 2017, 12:32

Liels paldies par so rakstu. Es tiesi tagad lieku somu un noderēja šis raksts. 😀

LiMoins LiMoins 16. May 2017, 14:24

Visnevajadzīgākais no visa šī saraksta jebkurai sievietei ir - Intīmās higiēnas līdzeklis. Palasiet šo līdzekļu sastāvu - tur lejā nav nepieciešams neko īpaši ziepēt un mazgāt. Vēl jo vairāk pēc dzemdībām.

DĪVA27 DĪVA27 16. May 2017, 11:49

Paldies, man drīzumā tas noteikti noderēs!👍