Par šo tēmu diskutēts ir daudz. Drīkst vai nedrīkst glāzi vīna gaidību laikā? Kad jāaizdzer pēdējā glāze un kā alkohols ietekmē augļa attīstību mammas puncī? Ir daudz par šo tēmu runāts, arī ārstu viedoklis, laikiem ejot, nav nemaz tik viennozīmīgi strikts "Nē, nedrīkst!". Esmu dzirdējusi, ka ginekologi nav mēģinājuši atrunāt no vīna baudīšanas topošo māmiņu, tiesa gan, viņi vienmēr ir ieteikuši mērenību.
Kā tad īsti ir ar grūtniecēm un alkohola lietošanu?
Par šo jautājumu aizdomājos, jo nupat piedalījos pētījumā par grūtniecēm un atkarīgo vielu lietošanu, ko veic Sabiedrības profilakses kontroles centrs. Sniedzot atbildes uz jautājumiem, sapratu, ka patiesībā šī lieta ir ļoti slidena.
Māmiņu Klubā saskaramies ar ziņām, īpaši no reģionālajām dzemdību nodaļām, ka vismaz reizi mēnesī nodaļā uz dzemdībām kāda māte ierodas stiprā alkohola vai narkotisku vielu ietekmē. Pēdējais gadījums nupat bija vispār šokējošs - dzemdētāja ieradās ar 3 promilēm! Pirms ķerties pie dzemdēšanas, viņa bija "jāatkačā". No šāda promiļu daudzuma cilvēks var nomirt. Baidos vispār iedomāties, kā jūtas mazais cilvēciņš šādas apreibušas mammas puncī, droši vien "lietojot" jau no savas pirmās ieņemšanas dienas.
Arī narkotiku lietošana topošo māšu vidū nav retums. Protams, mēs te nerunājam par lielāko daļu, bet, sociālā riska ģimenēs šī parādība ir, to pateiks bāriņtiesas un sociālie dienesti. Šo parādību var novērot arī grūtnieču krīzes centros, kur pēc dzemdībām uzturoties ar bērnu patvērumā, ik pa laikam saasinās problēmas ar nelegālo vielu lietošanu - tātad sieviete nav spējusi pārtraukt arī pēc bērna piedzimšanas.
Pirms nosodīt "sliktās mātes", jāapzinās, kas tie ir par šaušalīgiem dzīves apstākļiem un normālas vides trūkuma, kurā grūtniece var apdzerties regulāri līdz nemaņai vai lietot smagās narkotikas?
Tātad, viņai nav normālu vecāku, partnera, kas palīdzētu, atbalstītu un sameklētu viņai rehabilitācijas iespējas atmest. Viņa nāk no degradētas, neatbalstošas vides. Atkarība, vienalga par kādām vielām runājam, nav brīva cilvēka izvēle. Tā ir traumēta, psiholoģiski sagrauta, depresīva cilvēka izvēle, kur vielu lietošana ir tikai sekas.
Aizdomājos, ka mūsu valstī nemaz nepastāv tāda topošo vai jauno māšu, kuras sirgst ar atkarību, rehabilitācija. Vai, ja arī ir, kurš par to zina un informē? Šīs sievietes neiet pie ārstiem ginekologiem glaunās privātpraksēs. Viņas ierodas uz dzemdībām vispār nebūdamas pat grūtniecības uzskaitē.
Kā lai viņas zina, kur meklēt palīdzību? Kas paņems aiz rokas, aizvedīs, pieskatīs? Principā neviens. Tikai sabiedrības vienaldzība, izstumtība, nabadzība un vēl dziļāka bedre. Un dzimst bērni...bail iedomāties, cik "veseli", un kādos apstākļos viņiem jāaug (to mēs esam redzējuši).
Grūtnieces un atkarīgās vielas ir arī jautājums par garīgo veselību. Ja arī kāda sieviete, kas jūtas slikti, ir atkarīga, izvēlētos brīvprātīgi cīnīties ar savām problēmām, meklēt speciālista palīdzību, kādas ir viņas iespējas to saņemt? Psihologa, psihoterapeita pakalpojumi mūsu valstī lielākoties ir par maksu un lielu - pie laba speciālista tie ir vidēji 20-35 lati par konsultāciju. Nereāli iedomāties, ka tiem, kam patiešām šo terapiju vajadzētu, varētu to atļauties.
Jā, ok, ir anonīmo alkoholiķu grupas, bet vai šādas atbalsta grupas ir , piemēram, grūtniecēm vai jaunajām mātēm alkoholiķēm? Kā viņas par tādām uzzinātu? Kādas institūcijas viņas "uzrauga"? Pārslogotie sociālie dienesti, kuriem darbu pāri galvai?
Es ieskicēju smagāko pusi - mātes-alkoholiķes, smagās smēķētājas, kas neatmet visu grūtniecības laiku un vēl stāv ar cigareti pie dzemdību nama, arī narkotiku lietotājas ir Latvijas problēma. Baisa problēma, jo nav risinājuma, kā viņas "apstopēt", kā viņām palīdzēt? Kā palīdzēt piedzimt kaut cik normāliem, veseliem bērniem?
Taču otra problēma ir "baudītājas" jeb sievietes, kas līdz ar palikšanu stāvoklī, pat savu ginekologu iedvesmotas un atbalstītas, uzskata, ka viena sarkanā vīna glāze nedēļā vai pat dienā (!) jau nekaitēs, tas taču nekas nav...
Es, godīgi sakot, arī esmu tā kādreiz uzskatījusi, taču palasot pētījumus, tomēr sapratusi, ka grūtniecība un alkohols, pat viena cigarete šad tad ir nesavienojamas lietas - tas, ko uzņem māte, uzņem viņas bērns. Ja māte nespēj atteikties no atkarīgajām vielām grūtniecības laikā, viņai ir jāmeklē palīdzība - jāiet pie psihoterapeita vai kāda cita speciālista un jārunā par savu atkarību. Ja viņa patiešām nespēj sev pateikt NĒ sliktām, toksiskām vielām, viņai ir problēmas, un grūtniecība tik tiešām var aktivizēt virkni psiholoģisku problēmu, tāpēc jau ir tik grūti atmest vecos paradumus, vecos "glābējus" - cigareti un vīna glāzi, kas tā palīdz atslābināties utt....
Uzskatu, ka ārstiem ginekologiem, pirms atbalstīt topošo māti, sarkanvīna cienītāju, kas nu nekādi nevar atteikties, tomēr izstāstīt par alkohola riskiem uz augļa attīstību, ko ir pierādījuši pētījumi - pat mērens un zems alkohola patēriņš var radīt augļa attīstības riskus (*) ! Mammas, kas bieži lieto alkoholu, un pat tādas, kas to dara salīdzinoši reti, var piedzemdēt bērnus ar augļa alkohola sindromu.
Augļa alkohola sindroms ir grūtniecības laikā lietoto alkoholisko dzērienu radītās etanola sekas bērnam:
- Samazināts jaundzimušo svars un augums (apmēram par 10% no normas), kā arī pastāv augšanas problēmas turpmākajā dzīvē.
- Garīgā atpalicība - bērns nekad nespēs sasniegt normālu prāta attīstības līmeni. Bērniem, kuriem ir augļa alkohola sindroms, ir strukturālas smadzeņu izmaiņas, traucēta zīdaiņa un arī tālāko vecumu posmu attīstība, ir uztveres un mācīšanās traucējumi.
- Specifiski deformēti sejas vaibsti - mikrocefālija, šauras acu spraugas, atstatus novietotas acis, plakans žokļu rajons, zema virsdegune, īss deguns, neizteikta virslūpas rieviņa, šaura virslūpa.
Diskusijai: kāda ir jūsu attieksme pret alkohola lietošanu grūtniecības laikā? Vai ginekologs informēja par riskiem? Vai esat sastapušas citas māmiņas, kas turpina smēķēt un dzert grūtniecības laikā?
Avoti: http://vec.gov.lv
* The Journal of pediatrics
Man ir tik tuvs un redzams piemērs,kā smēķēšana un reiz pa reizi alkohola lietošana grūtniecības laikā novedusi pie bērna invalīda. Nu man pēc tā visa vairs nemaz negriējās lietot neko!!! Jā pāris malkus kādās svinībās vai kādā vakarā ,bet to jau var mērīt ēdamkarotēs. 😀 Tomēr glāze katru vakaru -tas ir par traku! Nenosodu mātes,bet man ir žēl to bērnu. Ja nebūtu dzīvē saskārusies varbūt 'tā neaizdomātos- bet sekas nav patīkamas. Un kad iedomājos,ka visa vaina ir tikai alkahola un cigarešu dēļ- nesaprotu kā pati māte var mierīgi dzīvot tagad!
Tas, ka tajā lapā ir nepilnības tulkojot no angļu valodas, nenozīmē, ka es kļūdos 😀
Ja ir vēlme, vari sameklēt un izlasīt pirmavotu šim rakstam, abi minētie pētījumi ir veikti sievietēm, kas alkoholu lietojušas no 1 līdz 6 reizēm nedēļā 😉
Kas attiecas uz raksta nosaukumu - 1-6reizes nedēļā, ASV un UK lkm skaitās mēreni..
Uzdūros arī MK versijai par Cohortas pētījumiem..
http://www.maminuklubs.lv/grutnieciba/petijumi-rada-ka-neliels-alkohola-paterins-grutniecibas-laika-ir-pienemams-180581/
Atvaino, ja esmu bijusi nejauka 🌷 Dažreiz sanāk iekarst par kādu tēmu un tad aiziet spalvas pa gaisu... Un es nedomāju, ka tev nav nojēgas par IQ, tikai IQ jautājums ir ļoti kutelīgs un pat zinātnieki, par to vēl strīdas un nav vienprātīga viedokļa... Ja šajā tēmā iedziļinās, daudz kas liekas skaidrāks, galvenokārt jau tas, ka smadzenes nevar izmērīt pēc vienas mērauklas.. 😉
Tieši šāds pats gadījums notika Jelgavas dzemd.nodaļā šonedēļ, kur ieveda ar tām 3 promilēm.
''Bet vienā pētījumā, kurš tiek uzskatīts par “ļoti svarīgu”, zinātnieki, veicot ģenētiskās analīzes 4000 mātēm un bērniem, atklāja, ka 1-6 alkohola vienības nedēļā grūtniecības laikā ir saistītas ar zemāku inteliģences koeficientu (IQ) bērniem 8 gadu vecumā.''
1-6vienības nedēļā, nu, nu tur jau alkoholiķu biedrībā bija jāiestājas, nevis pētījumā jāpiedalās...
Mēs te runājam, par glāzēm 3, deviņu mēnešu garumā 😉
Pirms publiski mētāties ar skaļiem vārdiem, par zemāku IQ, derētu painteresēties ko tad īsti, šie divi burti apzīmē.. Varbūt ko jaunu uzzināsi 😉
Nu kur tu atradi pētījumus par šo
''Gadījumos, kad topošā mamma iedzer tās pāris glāzes vīna bērns visticamāk nepiedzims ar augļa alkohola sindromu (protams ir arī izņēmumi),bet IQ līmenis šiem bērnam ir samazināts. Ja mammai nedzerot viņš skolā,piemēram, mācītos uz 10 tad pēc šādas grūtniecības viņa spēju līmenis samazinās un būs tikai 7???''
Droši iekopē linku, lai varu pastudēt šo pētījumu 😉
Sveika!
Piedošanas mācībai ir 4 grāmatas un autore Elvita Rudzāte izdevniecība ir Sokrata Tautskola un tai ir 4 daļas;
1. Piedošanas mācība ( tā ir mana mīļākā)
2. Kā ar piedošanu atbrīvoties no depresijas
3.Dievišķās pasaules izzināšana sirdsmieram
4. Mīlestības brīnums (šo neesmu lasījusi)
Vēl esmu atklājusi superīgas grāmatas ko raksta Vīlma Lūle, grāmatnīcā ir 8 daļas, bet Jelgavā man bija grūti tās atrast-nekur nav, vēl variants sūtīt netā.
Par cenām ir tā ka Piedošanas mācības ir ļoti dārgas apm.15 Ls, bet V. Lūlei dažādās no 7Ls līdz 11 laikam,ja nemaldos
Ja tev tiešam patīk lasot pavadīt brīvo laiku un ir interese par šādu literatūru, tad tas ir tieši tas ko tu meklē,Silti iesaku tās iegādāties un nenožēlosi
Jauku dienu tev!
ja es stavokli budama atlautos kaut vienu malcinu...nu laikam butu virs pametis! musu gimene tas nav saprotams...ka var sevi nesavaldit un dzert grutniecibas laika...
Pa retam jau laba vīna glāzi vakariņās izdzeru, gan abās pirmajās grūtniecībās, gan tagad trešajā. Un nesaskatu tajā nekā tik šausmīga. Manuprāt, lielāku kaitējumu drīzāk nodara sliktas kvalitātes un nezināmas izcelsmes pārtika.
Šis nu gan ir blēņas 😉
Kur tam ir pierādījumi? Pētījumi? 🤓|
Man liekas, ka tie konjaki dzemdībās ir drusku padomju laika dzemdību nama paliekas. Atceros , man mamma stāstīja, viņa agrāk strādāja par vecmāti - manās dzemdībās uzreiz esot šampanieti uz dzemdību galda dzērusi😀😀 Toreiz tādi tikumi
Par tām gados jaunajām...
Es savos 17, kad gaidiju dēlu biju priekšzīmīga - ne smēķēju, ne dzēru, ko grādīgāku par kefīru...
Ar meitiņu gan, pa visu gaidību laiku, izdzēru 3 dligh pudelītes... Nevienu mirkli nepārmetu sev, jo kārojās nežēlīgi..
Vai tas bija pareizi? Noteikti nē! Bet ne vienmēr sanāk dzīvot pēc grāmatas...
Jā,man arī radies iespaids, ka jaunieši, kam pirmais bērns, maz jēdz par kaitīgo vielu ietekmi uz bērnu, un īsti arī nav gatavi mainīt savus paradumus
Nezinu, vai es nosodu mammas, kuras ielieto (noteikti nosodu tās, kuras lieto!), bet pati nelietoju ne grūtniecības, ne barošanas laikā. Vienkārši tas šķiet mazliet bezatbildīgi, jo ir kaut kādas lietas, kas man vienkārši šķiet nepieņemamas redzēt grūtnieces, barojošas vai vienkārši ļoti mazu bērnu (līdz 5 gadu vecumam) mātes darām.
Nav ne jādzer, ne jāpīpē ne ari kaut kas speciāli jādara-Bērns PATS izvēlas vecākus kam piedzimt, jo tādējādi labo savas iepriekšējās dzīves kļūdas lai šajā dzīvē no tām atkal un atkal mācītos....tām, kurām interesē-palasiet Piedošanas mācības grāmatas no Sokrata Tautskolas vai arī kādu no Vīlmas Lūles grāmatām, tur būs smalki aprakstīts par dvēseli kas izvēlas vietu laiku un vecākus kam piedzimt
Man toties līdz pat nemaņai gribējās alu. Es gan dzēru bezalkoholisko un pēc pāris mutītēm gribēšana pārgāja, ar to gribu teikt, ka manai kolēģei tāpat bija ar šampānieti. Es neatbalstu dzeršanu grūtniecības laikā, gribu tikai teikt, ka laikam tā dieva ceļi nav izdibināmi, cik daudz veseliem vecākiem bez kaitīgiem ieradumiem dzimst slimi bērniņi, bet alkoholiķiem pat ļoti bieži piedzimst pilnīgi normāli mazuļi.
Es nenosodu tās mātes, jo nosodīšana principā neko nedod, bet man ir žēl, ka viņām nav pieejama palīdzība
Es arī šad tad iedzēru vīnu , kad gaidīju otro bērnu. Nez kāpēc, pie pirmā tā nedarīju. Pie trešā - noteikti nedarītu vairs tā.