- Samazināts jaundzimušo svars un augums (apmēram par 10% no normas), kā arī pastāv augšanas problēmas turpmākajā dzīvē.
- Garīgā atpalicība - bērns nekad nespēs sasniegt normālu prāta attīstības līmeni. Bērniem, kuriem ir augļa alkohola sindroms, ir strukturālas smadzeņu izmaiņas, traucēta zīdaiņa un arī tālāko vecumu posmu attīstība, ir uztveres un mācīšanās traucējumi.
- Specifiski deformēti sejas vaibsti - mikrocefālija, šauras acu spraugas, atstatus novietotas acis, plakans žokļu rajons, zema virsdegune, īss deguns, neizteikta virslūpas rieviņa, šaura virslūpa.
Par šo tēmu diskutēts ir daudz. Drīkst vai nedrīkst glāzi vīna gaidību laikā? Kad jāaizdzer pēdējā glāze un kā alkohols ietekmē augļa attīstību mammas puncī? Ir daudz par šo tēmu runāts, arī ārstu viedoklis, laikiem ejot, nav nemaz tik viennozīmīgi strikts "Nē, nedrīkst!". Esmu dzirdējusi, ka ginekologi nav mēģinājuši atrunāt no vīna baudīšanas topošo māmiņu, tiesa gan, viņi vienmēr ir ieteikuši mērenību.
Kā tad īsti ir ar grūtniecēm un alkohola lietošanu?
Par šo jautājumu aizdomājos, jo nupat piedalījos pētījumā par grūtniecēm un atkarīgo vielu lietošanu, ko veic Sabiedrības profilakses kontroles centrs. Sniedzot atbildes uz jautājumiem, sapratu, ka patiesībā šī lieta ir ļoti slidena.
Māmiņu Klubā saskaramies ar ziņām, īpaši no reģionālajām dzemdību nodaļām, ka vismaz reizi mēnesī nodaļā uz dzemdībām kāda māte ierodas stiprā alkohola vai narkotisku vielu ietekmē. Pēdējais gadījums nupat bija vispār šokējošs - dzemdētāja ieradās ar 3 promilēm! Pirms ķerties pie dzemdēšanas, viņa bija "jāatkačā". No šāda promiļu daudzuma cilvēks var nomirt. Baidos vispār iedomāties, kā jūtas mazais cilvēciņš šādas apreibušas mammas puncī, droši vien "lietojot" jau no savas pirmās ieņemšanas dienas.
Arī narkotiku lietošana topošo māšu vidū nav retums. Protams, mēs te nerunājam par lielāko daļu, bet, sociālā riska ģimenēs šī parādība ir, to pateiks bāriņtiesas un sociālie dienesti. Šo parādību var novērot arī grūtnieču krīzes centros, kur pēc dzemdībām uzturoties ar bērnu patvērumā, ik pa laikam saasinās problēmas ar nelegālo vielu lietošanu - tātad sieviete nav spējusi pārtraukt arī pēc bērna piedzimšanas.
Pirms nosodīt "sliktās mātes", jāapzinās, kas tie ir par šaušalīgiem dzīves apstākļiem un normālas vides trūkuma, kurā grūtniece var apdzerties regulāri līdz nemaņai vai lietot smagās narkotikas?
Tātad, viņai nav normālu vecāku, partnera, kas palīdzētu, atbalstītu un sameklētu viņai rehabilitācijas iespējas atmest. Viņa nāk no degradētas, neatbalstošas vides. Atkarība, vienalga par kādām vielām runājam, nav brīva cilvēka izvēle. Tā ir traumēta, psiholoģiski sagrauta, depresīva cilvēka izvēle, kur vielu lietošana ir tikai sekas.
Aizdomājos, ka mūsu valstī nemaz nepastāv tāda topošo vai jauno māšu, kuras sirgst ar atkarību, rehabilitācija. Vai, ja arī ir, kurš par to zina un informē? Šīs sievietes neiet pie ārstiem ginekologiem glaunās privātpraksēs. Viņas ierodas uz dzemdībām vispār nebūdamas pat grūtniecības uzskaitē.
Kā lai viņas zina, kur meklēt palīdzību? Kas paņems aiz rokas, aizvedīs, pieskatīs? Principā neviens. Tikai sabiedrības vienaldzība, izstumtība, nabadzība un vēl dziļāka bedre. Un dzimst bērni...bail iedomāties, cik "veseli", un kādos apstākļos viņiem jāaug (to mēs esam redzējuši).
Grūtnieces un atkarīgās vielas ir arī jautājums par garīgo veselību. Ja arī kāda sieviete, kas jūtas slikti, ir atkarīga, izvēlētos brīvprātīgi cīnīties ar savām problēmām, meklēt speciālista palīdzību, kādas ir viņas iespējas to saņemt? Psihologa, psihoterapeita pakalpojumi mūsu valstī lielākoties ir par maksu un lielu - pie laba speciālista tie ir vidēji 20-35 lati par konsultāciju. Nereāli iedomāties, ka tiem, kam patiešām šo terapiju vajadzētu, varētu to atļauties.
Jā, ok, ir anonīmo alkoholiķu grupas, bet vai šādas atbalsta grupas ir , piemēram, grūtniecēm vai jaunajām mātēm alkoholiķēm? Kā viņas par tādām uzzinātu? Kādas institūcijas viņas "uzrauga"? Pārslogotie sociālie dienesti, kuriem darbu pāri galvai?
Es ieskicēju smagāko pusi - mātes-alkoholiķes, smagās smēķētājas, kas neatmet visu grūtniecības laiku un vēl stāv ar cigareti pie dzemdību nama, arī narkotiku lietotājas ir Latvijas problēma. Baisa problēma, jo nav risinājuma, kā viņas "apstopēt", kā viņām palīdzēt? Kā palīdzēt piedzimt kaut cik normāliem, veseliem bērniem?
Taču otra problēma ir "baudītājas" jeb sievietes, kas līdz ar palikšanu stāvoklī, pat savu ginekologu iedvesmotas un atbalstītas, uzskata, ka viena sarkanā vīna glāze nedēļā vai pat dienā (!) jau nekaitēs, tas taču nekas nav...
Es, godīgi sakot, arī esmu tā kādreiz uzskatījusi, taču palasot pētījumus, tomēr sapratusi, ka grūtniecība un alkohols, pat viena cigarete šad tad ir nesavienojamas lietas - tas, ko uzņem māte, uzņem viņas bērns. Ja māte nespēj atteikties no atkarīgajām vielām grūtniecības laikā, viņai ir jāmeklē palīdzība - jāiet pie psihoterapeita vai kāda cita speciālista un jārunā par savu atkarību. Ja viņa patiešām nespēj sev pateikt NĒ sliktām, toksiskām vielām, viņai ir problēmas, un grūtniecība tik tiešām var aktivizēt virkni psiholoģisku problēmu, tāpēc jau ir tik grūti atmest vecos paradumus, vecos "glābējus" - cigareti un vīna glāzi, kas tā palīdz atslābināties utt....
Uzskatu, ka ārstiem ginekologiem, pirms atbalstīt topošo māti, sarkanvīna cienītāju, kas nu nekādi nevar atteikties, tomēr izstāstīt par alkohola riskiem uz augļa attīstību, ko ir pierādījuši pētījumi - pat mērens un zems alkohola patēriņš var radīt augļa attīstības riskus (*) ! Mammas, kas bieži lieto alkoholu, un pat tādas, kas to dara salīdzinoši reti, var piedzemdēt bērnus ar augļa alkohola sindromu.
Diskusijai: kāda ir jūsu attieksme pret alkohola lietošanu grūtniecības laikā? Vai ginekologs informēja par riskiem? Vai esat sastapušas citas māmiņas, kas turpina smēķēt un dzert grūtniecības laikā?
Avoti: http://vec.gov.lv
* The Journal of pediatrics