Dace Matule: 30 gadu vecums ir laiks, kad noteikti vajadzētu domāt par grūtniecību

Dace Matule: 30 gadu vecums ir laiks, kad noteikti vajadzētu domāt par grūtniecību

03. May 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vecums, kurā sievietes sagaida pirmo mazuli, pieaug. Vai būtu jāsatraucas par jauno māmiņu veselības stāvokli?

Pieredzējusī ginekoloģe Dace Matule sarunā ar Māmiņu Klubu norāda, ka šādos gadījumos stāsts nebūt nav par vispārējo veselību. “Sievietes, kuras izvēlas atlikt grūtniecības plānošanu, domā par savu veselību. Viņas ir mērķtiecīgas, mācās, sporto. Sievietēm, kuru plāns ir dzemdēt pēc 30, veselības stāvoklis ir ļoti labs,” stāsta Dace Matule, vienlaikus uzsverot, ka vispārējais veselības stāvoklis ir viens, taču otrs svarīgs faktors – kādas kvalitātes un cik labas ir olšūnas. Tajā pašā laikā jāņem vērā arī partnera veselība.

“Ginekologi daudz runājuši par to, ka tad, ja ģimenē plāno trīs bērniņus, vislabākais vecums, kad sākt domāt par to radīšanu, ir aptuveni 25 gadi, jo tad olšūnas ir viskrāšņākās, sievietes veselība ir laba,” tā ārste, sakot, ka noteiktais olšūnu skaits, kas katrai sievietei dots uz dzīvi, ir ļoti relatīvs. “Man ir pacientes, kurām ir ļoti agra menopauze. Jau no 24 gadu vecuma. Tā notiek reti, bet tomēr mēdz būt. Tajā pašā laikā ir pacientes, kuras dzemdē pēc 50 gadu vecuma,” stāsta ginekoloģe. Dace Matule uzsver, ka katra sieviete ir individuāla, taču, balstoties uz vispārējiem datiem, 30 gadu vecums ir laiks, kad noteikti vajadzētu domāt par grūtniecību.

Vai var būt par vēlu bērniņam?

Gadījumos, kad grūtniecība tiek atlikta uz 40 gadu vecumu, to var ietekmēt asinsvadu problēmas, sirds saslimšanas, labdabīgas dzemdes saslimšanas, tomēr, pēc ārstes teiktā, galvenā bagātība slēpjas ķermeņa harmonijā.

Ja sieviete atliek grūtniecību, mūsdienu tehnoloģijas nodrošina daudzas iespējas. “Ārpusķermeņa apaugļošanu, donoru olšūnas. Pat tad, kad šķiet, ka ir par vēlu, vienmēr ir iespēja tikt pie bērniņa,” teic Dace Matule, piebilstot, ka viņai ir fantastiski kolēģi, kas strādā ar neauglības ārstēšanu, tāpat arī valsts par to rūpējas. Ir paaugstināts vecuma limits, un valsts medicīnisko apaugļošanu apmaksā līdz 40 gadu vecumam. “Auglība nav mūžīga. Divdesmit gadu vecumā to ir grūti pieņemt,” tā ārste.

Cik bieži apmeklēt ginekologu?

Dace Matule uzsver, ka vajadzētu izkāpt no padomju principa, ka ginekologs obligāti jāapmeklē reizi gadā: “Ja nav sūdzību, nav dzelzs deficīta vai urinācijas problēmu, ginekologu var apmeklēt reizi trīs gados, līdzi ņemot vēstuli, kuru atsūtījis Nacionālais Veselības dienests, atgādinot apmeklēt ginekologu.”

Ja sievietei ir konstatēta mioma, ir jāievēro cits novērošanas režīms un ginekologa apmeklēšanas biežums.