Cilmes šūnas tagad iespējams uzglabāt arī laboratorijā Latvijā

23. Oct 2019, 14:26 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vai tu zini, kas ir cilmes šūnas? Noteikti esi par tām dzirdējusi, taču, iespējams, nezini, ar ko tās atšķiras no citām šūnām.

Cilmes šūnas ir visa sākums - šūnas, no kurām veidojas visas pārējās šūnas organismā. Kā norāda iVF Riga Cilmes šūnu centra laboratorijas vadītāja Elīna Zandberga, cilmes šūnas var izdalīt embrionālajās, kuras veidojas, atīstoties bērniņam, kā arī pieauguša cilvēka cilmes šūnās.

Runājot par to, kāpēc gan cilmes šūnas ir tik vērtīgas, jānorāda, ka tās veiksmīgi tiek pielietotas vairāk nekā 80 saslimšanu gadījumā. Tostarp gan asins vēžu, gan imunoloģisku, neiroloģisku saslimšanu gadījumā. Pēdējos gados cilmes šūnas tiek veiksmīgi pielietotas arī autisma un cerebrālās triekas gadījumā, lai uzlabotu bērna stāvokli. No nabassaites izdalītās šūnas sekmīgi tiek pielietotas arī gadījumos, kad cilvēkam nepieciešams atjaunot saites, lūzumu gadījumā, arī lai uzlabotu savu vizuālo izskatu un dziedētu rētaudus vai arī izlīdzinātu grumbiņas.

Cilmes šūnu saglabāšana - apdrošināšana nākotnei

iVF Riga Cilmes šūnu centra pacientu koordinatore Diāna Lao Stumbre norāda, ka dzemdībās no mazuļa nabassaites paņemtais materiāls ir ļoti bagāts ar cilmes šūnām, kuras, izdalītas un uzglabātas, bērna turpmākajā dzīves laikā var noderēt, lai ārstētu slimības un saslimšanas, kuras ārstējamas ar cilmes šūnu metodi. “Mēs parasti koncentrējamies uz to, ka tā ir sava veida apdrošināšana, jo šis ir veids, kā nodrošināties pret neparedzētiem gadījumiem nākotnē,” teic Diāna.

Tikšanās laikā ar iVF Riga Cilmes šūnu centra pārstāvjiem topošie vecāki var gūt atbildes uz jautājumiem par cilmes šūnu paņemšanu, apstrādi, izdalīšanu un saglabāšanu, kā arī tiek piedāvāta iespēja bez maksas apmeklēt centra laboratoriju, lai paši savām acīm redzētu, kā noris darbs ar cilmes šūnām. iVF Riga Cilmes šūnu centra unikālā priekšrocība - šūnas tiek uzglabātas laboratorijā tepat Latvijā. Tas ir svarīgs aspekts, tāpēc, ka, jo ātrāk materiāls tiek nogādāts no dzemdību iestādes līdz laboratorijai, jo šūnas ir kvalitatīvākas un arī aktīvākas. Nogādājot cilmes šūnas uz uzglabāšanas vietām ārvalstīs, tiek būtiski ietekmēta to dzīvotspēja nākotnē.

Nabas saites asins apstrādes laboratorija

Brīdī, kad vecāki ir pieņēmuši lēmumu uzglabāt mazuļa cilmes šūnas, tiek noslēgts līgums ar iVF Riga Cilmes šūnu centru, un vecāki saņem speciālu komplektu nabassaites asins ņemšanai. Diāna Lao Stumbre: “Vecākiem izsniedzam speciālu kasti, kuru viņi ņem līdzi uz izvēlēto dzemdību iestādi un nodod to vecmātei. Laist pasaulē mazuli var jebkurā dzemdību iestādē Latvijā, jo visas vecmātes ir apmācītas un prot paņemt nepieciešamo materiālu.” Pārstāve atgādina, ka cilmes šūnas var paņemt arī gadījumā, ja mazulis nāk pasaulē ķeizargrieziena operācijas laikā.

Jānorāda, ka viss process, sākot jau ar materiāla paņemšanas brīdi dzemdību laikā līdz pat cilmes šūnu sasaldēšanai, tiek protokolēts un norit stingrā kontrolē, kas nodrošina pārskatāmu gala produkta izsekojamību. Brīdī, kad speciālisti ir pārliecinājušies par materiāla kvalitāti, jaunajiem vecākiem tiek izsniegts sertifikāts, kurā pieejama visa informācija par uzglabāšanā esošajām cilmes šūnām.

Gatavojoties mazuļa ienākšanai pasaulē, topošajiem vecākiem ir daudzi tēriņi, tāpēc līdz pat oktobra beigām iVF Riga Cimes šūnu centrs piedāvā 15% atlaidi cilmes šūnu bāzes maksai. Bērniņam piedzimstot 2019.gadā, iVF Riga Cimes šūnu centrs dāvina unikālu dāvanu - iespēju uzglabāt materiālu cilmes šūnu centrā 2020.gadā BEZ MAKSAS!

Tālrunis: 67 111 117; 26 600 533

E-pasts: cilmessunas@ivfriga.eu

Zaļā iela 1, Rīga, 3.stāvs

ivfrigastemcells.lv