7 mīti par ķeizargriezienu. Skaidro ginekoloģe

02. Jun 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pastāv vairāki mīti par ķeizargriezienu, tāpēc kopā ar “Veselības centru apvienības” Ginekoloģijas dienesta vadītāju ginekoloģi Karlīnu Elksni skaidrojam, kā ir patiesībā.

Ķeizargrieziens ir vienkāršākais ceļš, kā pasaulē nākt bērnam

Ķeizargrieziena operācijā nepieciešams liels ārsta spēks, tāpēc tas noteikti nav vieglākais ceļš. Arī pēcdzemdību atkopšanās periods nav viegls.

Mamma, kura dzemdējusi ar ķeizargriezienu, nav piedzīvojusi īstas dzemdības

Tas ir filozofiskas dabas jautājums. Jā, māmiņa nav piedzīvojusi vaginālas dzemdības, taču, pēc Karlīnas Elksnes domām, dzemdībās svarīgākais, lai tās būtu veiksmīgas.

Ķeizarbērniņi ir vājāki un attīstās lēnāk

Šādam pieņēmumam nav zinātniska pamata, jo nav pētījumu, kas liecinātu, ka ilgtermiņā pastāv šādas atšķirības.

Ķeizargrieziens ir neveiksmes pazīme

Šī mīta gadījumā jāatgriežas pie iepriekš teiktā, ka vissvarīgākais ir veiksmīgs dzemdību rezultāts. Dažkārt lēmums par ķeizargriezienu tiek pieņemts kādu māmiņas objektīvu veselības problēmu rezultātā, tāpēc Karlīna Elksne iesaka uz ķeizargriezienu skatīties kā uz būtisku dzīvības vai veselības funkciju glābjošu operāciju.

Pēc ķeizargrieziena nekad vairs nevarēs dzemdēt dabiski

Šis ir ārkārtīgi liels mīts, jo visā pasaulē un arī Latvijā strādā pie tā, lai samazinātu kopējo ķeizargriezienu daudzumu, un viena no šīm grupām ir palielināt vaginālo dzemdību skaitu pēc ķeizargrieziena operācijas.

Ķeizargrieziens ietekmē krūts barošanu

Zīdīt mazuli vienlīdz veiksmīgi var gan pēc ķeizargrieziena, gan pēc vaginālajām dzemdībām. 

Ķeizargrieziens mazina piesaisti starp mammu un bērnu

Karlīna Elksne norāda, ka savā praksē neko tādu nav novērojusi. Viņa norāda, ka sevišķi gadījumos, ja dzemdības bijušas grūtas, ķeizargrieziens bijis dzīvību glābjošs solis, mammas izjūt vēl lielāku piesaisti savam bērniņam. Situācijas ir dažādas un dzemdību veids to ietekmē mazāk nekā citi apstākļi.