5 biežākie iemesli, kāpēc grūtniecības tests uzrāda kļūdainu rezultātu

5 biežākie iemesli, kāpēc grūtniecības tests uzrāda kļūdainu rezultātu

19. Feb 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lai gan kļūdains grūtniecības testa rezultāts gadās salīdzinoši reti, tomēr tā mēdz notikt. Kāpēc?

Kavējoties menstruācijām un veicot grūtniecības testu, tas uzrāda pozitīvu rezultātu. Tu par pozitīvo ziņu informē arī topošo tēti, un piesakies vizītei pie sava ārsta, tomēr nākamais tests uzrāda tikai vienu strīpiņu, un arī ārsts saka, ka grūtniecība nav iestājusies. Kāpēc grūtniecības tests bija kļūdains?

Ja divas svītriņas testā esi gaidījusi ļoti ilgu laiku, tad šāda kļūda ir pamatīgs trieciens, jo prieks par mazuļa pieteikšanos pēkšņi sabrūk.

Lai saprastu, kāpēc grūtniecības testa rezultāts var būt kļūdains, ir svarīgi sākumā uzzināt, kā tests darbojas. 

Mājas apstākļiem paredzētie grūtniecības testi pārbauda HCG hormonu, kas izstrādājas gaidību laikā, klātbūtni organismā. Tūlīt pēc tam, kad apaugļotā olšūna piestiprinās dzemdes gļotādai, veidojas placenta, kas ražo HCG. Ar asins analīžu palīdzību HCG iespējams noteikt 11 dienas pēc apaugļošanās, savukārt ar urīna testu – 12 – 14 dienas pēc apaugļošanās. HCG līmenis parasti dubultojas ik pēc 72 stundām līdz grūtniecības 8. līdz 11. nedēļai, savukārt pēc tam rādītājs saglabājas nemainīgs, bet pēc dzemdībām samazinās.

Veikalos un aptiekās nopērkamie grūtniecības testi nosaka HCG klātbūtni urīnā. Ja urīnā ir šī hormona klātesamība, tas izraisa ķīmisku reakciju un uzrāda, ka esi stāvoklī. 

Tiesa, svarīgi atcerēties, ka grūtniecības testi nav 100% precīzi.

Kāpēc grūtniecības testa rezultāts var būt kļūdains?

Tu pārāk ilgu laiku noturi grūtniecības testa strēmelīti urīnā. Pirms veikt grūtniecības testu, svarīgi iepriekš izlasīt tā instrukciju. Grūtniecības testu ražotāji vienmēr norāda laiku, pēc kura jānolasa rezultāts. Ja testa rezultātu nenolasi savlaicīgi, kā to noteicis ražotājs, un testa strēmelīti esi pārāk ilgu laiku noturējusi urīnā, testa rezultāts var būt kļūdains. Labākais veids, kā izvairīties no kļūdaina testa rezultāta, ir precīzi sekot ražotāju norādījumiem. 

Testam ir beidzies derīguma termiņš. Iespējams, savulaik esi iegādājusies vairākus grūtniecības testus, un tie līdz šim stāvējuši neizmantoti, taču tagad, kad ir radušās aizdomas par grūtniecību, tu to izmanto, nepārliecinoties, vai testam nav beidzies derīguma termiņš. Ja testam ir beidzies derīguma termiņš, HCG noteikšanas ķīmiskā viela var nedarboties kā paredzēts, uzrādot kļūdainu rezultātu.

Tu lieto medikamentus, kas paaugstina HCG līmeni. Kļūdaini pozitīvs testa rezultāts var tikt uzrādīts gadījumos, ja tu lieto specifiskus medikamentus, piemēram, zāles auglības paaugstināšanai.

Grūtniecības pārtraukšanās. Pavisam iespējams, ka neilgi pēc tam, kad esi saņēmusi pozitīvu testa rezultātu, grūtniecība ir pārtrūkusi. Tas nozīmē, ka tests ir uzrādījis precīzu rezultātu, taču grūtniecība nav bijusi dzīvotspējīga, tāpēc pārtrūkusi. Nav precīzas statistikas, cik bieži pārtrūkst grūtniecība vēl pirms sieviete par to uzzina. Parasti tas notiek apaugļotās olšūnas hromosomu patoloģiju dēļ. 

Pēc dzemdībām vai spontānā aborta asinīs vēl palicis HCG. Pēc dzemdībām vai spontānā aborta HCG organismā var saglabāties vairākas nedēļas, kas arī var ietekmēt grūtniecības testa rezultātu.