Ūdens dzemdības. Uzzini vairāk par dzemdībām ūdenī, apmeklējot Grūtnieču dienu!

Ūdens dzemdības. Uzzini vairāk par dzemdībām ūdenī, apmeklējot Grūtnieču dienu!

27. May 2012, 22:40 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jau izsenis ūdens ir labākais grūtnieču „draugs”. Daudzas sievietes grūtniecības pēdējā posmā nekur nejūtas tik labi, kā vannā vai baseinā. Ūdens māmiņu apņem, nes un silda. Dzemdību laikā ūdens iedarbojas kā sāpju mazinošs faktors, kā arī lieliski nomierina. Ūdens arī darbojas kā kontrakciju regulētājs – pārāk stipras kontrakcijas kļūst maigākas, bet pārāk neizteiktas, pieņemas spēkā.

 

Tiekamies 24.augusta Grūtnieču dienā, lai uzzinātu vairāk!

 

Bērniņam dzimšana ūdenī arī nāk tikai par labu, jo viņš ierodas pasaulē „maigāk”, nekā „sauszemē”. Uz bērniņu uzreiz neiedarbojas gravitācija, viņš var lēnām atvērties, lēnām saprast, kas ir noticis. Māmiņa mazuli pat var pabarot, pati atrodoties vēl ūdenī. 

 

Dzemdējot mājās sievietei priekšrocība ir tā, ka daudzām māmiņām dzīvoklī ir vanna, kas vēl pie tam neko nemaksā! Nemaz nav tik reti gadījumi, kad sieviete piedzemdē ūdenī, kaut arī tā nemaz nav plānojusi, jo vannā ir tik labi!

 

Pat, ja neesi gatava dzemdēt ūdenī, atvēršanās fāzē ir svarīgi izmantot ūdens labo iedarbību! 
Protams, vissvarīgāk ir ieklausīties savās sajūtās un darīt to, kas māmiņai īsi pirms bērniņa nākšanas pasaulē liekas labi. 

 

Kā norisinās ūdens dzemdības?

 

Izrādās, ka dzemdības ūdenī norisinās tieši tāpat, kā dzemdības sauszemē: bērniņam piedzimt palīdz lēni un maigi, tomēr noteikti. Nabas saites pārgriešana  norisinās atbilstoši tam, kāda ir slimnīcas prakse šajā jautājumā. Bērnam ir iedzimts niršanas reflekss, tomēr jāatceras, ka bērns neatšķirs, vai ieelpojis ūdeni, vai gaisu, tādēļ skaidrs, ka, ja bērniņš jau vienreiz ir uzniris, tad vairs zem ūdens viņu bāzt nedrīkst. Kas skar jaundzimušā aprūpi, tad tā neatšķiras no ierastās prakses.

 

Kas tad notiek, kad bērniņš ir piedzimis? Pēc apmēram desmit minūtēm jaunā māmiņa var noskaloties dušā un tiek apguldīta normālā gultā. Gadījumā, ja vēl nav piedzimusi placenta, „sauszemē” gaida, kad tas notiks. Pēc placentas piedzimšanas tiek apstrādātas iespējamās brūces un plīsumi. 

 

Kādēļ ūdens dzemdības ir tik labas?

 

Siltais ūdens palīdz māmiņai labāk atslābināties, tādēļ nākas mazāk pielietot medikamentus, lai atsāpinātu dzemdības. Tieši tamdēļ daudzas sievietes ļoti pozitīvi atsaucās par iespēju laist pasaulē mazuli ūdenī.

 

Izrādās, ka ūdenī  iegriezumi starpenes apvidū māmiņām tiek izdarīti stipri mazāk, tieši tāpat kā arī dzemdībās radušies plīsumi starpenes apvidū ūdensdzemdībās ir stipri retāki.

 

Kādi ir ūdens dzemdību mīnusi?

 

Izrādās, ka dzemdējot ūdenī, ir paaugstināts infekcijas  riska ieguves faktors. Tāpat grūti objektīvi novērtēt, cik daudz asiņu dzemdībās māmiņa ir zaudējusi. Ja dzemdību laikā rodas komplikācijas, grūti uzreiz sniegt operatīvu palīdzību. 

 

Kā vajadzētu gatavoties ūdens dzemdībām?

 

Pirms dzemdībām vēlams apmeklēt grūtnieču ūdens aerobiku, lai jau pierastu pie ūdens, kā arī noskaidrot, vai ķermenim patīk atrasties ūdenī!

 

Atceries, ka, atrodoties vannā, Tu nedrīksti būt viena! Iespējami pēkšņi samaņas zudumi, un iespēja iekrist vannā un sākt slīkt. 

 

Ko vajadzētu pārbaudīt

 

Pirms dzemdībām noteikti dodies aplūkot iecerēto dzemdību iestādi, kā arī palūdz apskatīt arī vannu, kurā plāno laist pasaulē mazuli.

 

Kā gan vajadzētu izskatīties dzemdību zālei?

  • Vannai būtu jābūt novietotai tā, lai tai būtu laba pieeja no visām pusēm. Gaismas ķermenim vajadzētu būt tā iebūvētam, lai nerodas atspīdumi, kas apgrūtina vecmātes skatu ūdenī.
  • Noteikti painteresējies, kā notiek vannas dezinfekcija, un noskaidro, vai tā ir pietiekoša!
  • Ja ir ievēroti visi priekšnosacījumi, sieviete vannā var kāpt jebkurā dzemdību posmā. Protams, dzemdētājai ir iespējas ūdeni jebkurā mirklī pamest!
  • Kopumā sieviete ūdenī pavadot dzemdībās apmēram 2,5 stundas, tā ziņo Šveicē izdarītais pētījums.
  • Ja dzemdību laikā rodas sarežģījumi, sievietei ūdens nekavējoties jāpamet.

 

Kādos gadījumos nedrīkst dzemdēt ūdenī?


Ja grūtniecības laikā ir bijuši sarežģījumi, kā arī, ja ir aizdomas, ka dzemdības būs sarežģītas, no zemūdens dzemdībām būtu jāatturas. Īpaši tas attiecās uz māmiņām, kurām:

  • Bērniņš guļ ar dupsi pa priekšu
  • Gaidāmi dvīņi, trīņi
  • Gaidāmas priekšlaicīgas dzemdības
  • Grūtnieces, kurām pastāv aizdomas, ka placenta nespēs nodrošināt bērniņu ar nepieciešamajām gaisa un barības vielu rezervēm
  • Ir „zaļi” augļūdeņi, kā arī ir slikti bērniņa sirdstoņi
  • Ja māmiņa ir inficējusies ar tādām slimībām kā HIV, hepatīts vai viņai ir herpes uzliesmojums
  • Ja bērniņš ir ļoti liels, ja pastāv aizdomas, ka būs iegurņa un bērna galviņas izmēru nesaderība
  • Problēmas grūtniecības laikā
  • Ja tiek pielietota epidurālā anestēzija.

 

Dzemdības ūdenī pieļaujamas tikai īpaši rūpīgi novērojot;

  • Sievietes, kurā ir priekšlaicīgi nogājuši augļūdeņi
  • Ir ļoti liels liekais svars
  • Māmiņas dažādas saslimšanas

 

Dzemdībās ūdenī vannā atrodas tikai sieviete, kaut gan, piemēram, Vācijā dažās klīnikās tiek piedāvātas īpašas vannas, kurās var iekāpt arī topošais tētis.

 

Tiekamies 24.augusta Grūtnieču dienā, lai uzzinātu vairāk!

 

Grūtnieču dienas programma:

 

12:00 - 13:00 - Viesosies Ģimenes radību mājas Harmonija vecmāte Aija Mikova, kura pastāstīs par mazuļa nākšanu pasaulē ūdenī.

 

13:15 - 14:15 - Noskaidrosim, kas ir mājdzemdības un kā tās noris. Par mazuļa nākšanu pasaulē mājās pastāstīs vecmāte Astrīda Millere.


14:30 - 15:30 - Jūrmalas slimnīcas ginekoloģe Sandra Tamane atbildēs uz taviem jautājumiem par ķeizargrieziena operāciju.

 

15.30 - 16.30 - Pasākuma noslēgumā Māmiņu klubā viesosies Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļas vadītāja dr. Jolanta Bārbale Mālniece, lai pastāstītu par dabiskām dzemdībām dzemdību stacionārā. 

mamma27 mamma27 09. Aug 2011, 10:47

ļoti gribēju dzemdības ūdenī kad gaidīju Adrianu, bet tā kā tas bija diezgan dārgi atteicos no šīs domas. Pavadīju nakti pirms dzemdībām mājās-vannā.