Gaidot bērniņu, sievietes organismā paaugstinās hormonu – progesteronu un estrogēnu – līmenis. Šo hormonu svārstības rada ne tikai grūtniecēm tik tipiskās garastāvokļa maiņas, slikto dūšu, diskomfortu, bet arī ietekmē mutes veselību. Gaidīšanas laikā sievietes zobi un smaganas kļūst uzņēmīgāki pret baktērijām, un zobi sāk bojāties straujāk.
Zobārsti noteikuši, ka izplatītākā grūtnieču mutes veselības problēma ir gingivīts jeb smaganu iekaisums. Nereti tīrot zobus smaganas var sākt asiņot. Tam visam ir saistība ar grūtniecības hormonu svārstībām, kas ietekmē arī smaganu apasiņošanu.
Smaganas pietūkst un šis process aktivizē šūnas, ko sauc par “kaulu-ēdājām” (osteklastiem). Tās destruktīvi ietekmē zobu saknes un zobi smaganās var sākt ļodzīties vai pat izkrist. Tāpēc mūsu mammas nereti saka: “Tu atņēmi man zobus, kad tevi gaidīju!”. Tas nav tikai mīts, bet tiešām realitāte.
Ja radies šāds smaganu iekaisums, zobārsti iesaka lietot medikamentus (ibuprofēnu, diklofenaku, aspirīnu), bet par šo zāļu lietošanu un izvēli gan jāpaprasa padoms ģimenes ārstam vai ginekologam, kā tās ietekmē grūtniecību un augli.
Topošajām māmiņām ir lielāks risks saskarties ar zobu bojājumiem ne tikai dēļ hormonu ietekmes, bet arī dēļ – slinkuma! Novērots, ka grūtnieces ir kūtrākas uz mutes higiēnas ievērošanu, un tas ir arī saprotami, jo nereti tieši zobu tīrīšana izraisa nelabumu un pat vemšanu.
Arī auglis var izraisīt zobu problēmas – ne velti saka, ka strauji augošais bērniņš savāc kalciju no mammas organisma, bet tā trūkums sievietei var izraisīt zobu bojājumus .
Ar to grūtnieču nedienas nebeidzas. Arī slikta elpa ir topošās māmiņas pavadone. Diemžēl hormonu ietekmē mute kļūst daudz uzņēmīgāka pret baktērijām, kas ir sliktās elpas izraisītājas. Smaganu pietūkums provocē brīvas telpas rašanos starp zobiem un smaganām, kur uzkrājas ēdienu atlikumi un baktērijas, ko grūti ar zobubirsti iztīrīt.
Turklāt bieža vemšana rada skābu vidi mutē, kas bojā zobu emalju.
Ko darīt, lai pēc bērniņa piedzimšanas mammai tomēr zobi mutē būtu?
Pirmkārt, regulāri tīrīt zobus! Divas reizes dienā vismaz, vai pēc katras ēdienreizes;
Otrkārt, apmeklēt zobu higiēnistu vismaz vienu reizi grūtniecības laikā, lai noņemtu aplikumu;
Treškārt, sekot līdzi savai ēdienkartei un ēst ar kalciju bagātinātu uzturu, lietot daudz piena produktus un olas. Arī ar vitamīniem bagātie augļi un dārzeņi palīdzēs zobus saglabāt veselus!
Avots: Daily Monitor