Sapņu dakteri viesojas BKUS

Sapņu dakteri viesojas BKUS

07. Nov 2012, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

6.un 7.novembrī slimnīcā viesojas prof. Artūrs Eidelmans (Arthur Eidelman, Izraēla), Ābrams Kohens (Avraham Cohen, Izraēla) un Švili Jākovs (Shvili Yaacov, Izraēla), kas sniedza teorētisko semināru un meistarklases par Sapņu daktera jeb klaunu terapiju. Šī terapija kļūst aizvien izplatītāka visā pasaulē, kura aizsākusies 1986. gadā ASV. Šobrīd pasaulē darbojas vairāk kā 30 dakteru klaunu organizācijas.

Dakteru klaunu terapiju pielieto bērniem, kam nepieciešama ilgstoša ārstēšana un tie pārdzīvo psiholoģisku diskomfortu, kas nereti saglabājas pat pēc ārstēšanas beigām. Spēle, komunikācija, deja un rotaļas, kā arī smiekli atgriež bērnu viņa ierastajā pasaulē pat slimnīcas apstākļos. Darbības mērķis ir palīdzēt bērniem aizmirst bailes, sāpes, dažādas negatīvas emocijas, kas nereti ir ārstniecības procesa psiholoģiskās sastāvdaļas.

Sapņu dakterim ir jautrs, smieklīgs vārds, viņš nēsā baltu halātu ar lielām kabatām, kurās ir lelles, ziepju burbuļi u.c. brīnumi. Pavisam nedaudz grima un sarkans, apaļš deguns. Strādā divatā vai trijatā gan palātās, gan slimnīcu koptelpās un pie bērniem nāk reizi nedēļā. Klaunu terapijas pamatā ir improvizācija, kas balstās uz līdzdalības principu konkrētā bērna iespēju robežās un ļauj justies tam kā notiekošās darbības centram.

Savā prezentācijā prof. Eidelmans stāstīja, ka Izraēlā Sapņu dakteri medicīnas procesos līdzdarbojas jau 10 gadus un visā valsts teritorijā 25 slimnīcās darbojas 100 šādi ārsti. Tikpat ilgi tiek veikti pētījumi, kuri apstiprina, ka klaunu terapijas rezultātā mazie pacienti procedūru laikā sāpes jūt mazāk, atveseļošanās process noris ātrāk un veiksmīgāk, bet kāds viņa kolēģis pat uzskata, ka Sapņu dakteris ir labākās zāles, kuras viņš gribētu visiem slimajiem bērniem izrakstīt ik dienu. 

Tāpat profesors arī atklāja, ka viņa kolēģi, Sapņu dakteri, līdzdarbojas ne vien slimnīcas pacientu ārstēšanā, bet arī tiek aicināti palīdzēt krīzes seku likvidēšanas vietās – 2008. gadā Taizemē pēc cunami, 2009. gadā Indonēzijā pēc zemestrīces, bet šogad līdzdarbojās Sīrijā civilā kara seku likvidēšanas procesā.

Vai Tu esi ko par to dzirdējusi?