Rosina pagaidām aizliegt ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu adopciju uz ārvalstīm

Rosina pagaidām aizliegt ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu adopciju uz ārvalstīm

04. Mar 21:51 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vairākums šodien konceptuāli atbalstīja aizlieguma jeb moratorija noteikšanu ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu adopcijai uz ārvalstīm līdz jauna regulējuma izstrādei.

Atbildīgajām institūcijām jāsagatavo attiecīgie grozījumi, kas jāiesniedz izskatīšanai komisijā 9.martā. Komisija 10.martā varētu lemt par to virzīšanu izskatīšanai Saeimā.

Komisijas sēdē arī iezīmējās iespēja izstrādāt stingrāku pastāvīgo regulējumu adopcijai uz ārzemēm, kas vai nu paredzētu pilnīgu aizliegumu vai arī ļoti striktu procedūru izņēmuma gadījumiem.

Saskaņā ar Labklājības ministrijas apkopoto statistiku, kopš 2003. gada uz ārvalstīm no Latvijas kopumā adoptēti 1925 bērni, no kuriem puse nonākusi ASV.

Pērn uz ārvalstīm kopumā adoptēti 42 bērni, kas ir mazākais bērnu skaits kopš 2003. gada.

Tiesībsargs Juris Jansons vēstulē Saeimai uzsvēris, ka jautājums par bērnu adopciju uz ārvalstīm ir valsts sociālās politikas joma, kurai jābūt ilgtspējīgai un paredzamai. Tāpēc Saeimai būtu jāizdara izšķiršanās, vai bērni no Latvijas tiek nodoti adopcijai uz ārvalstīm, vienlaikus tam paredzot skaidrus un nepārprotamus kritērijus.

Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas ieskatā ir atbalstāma ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu adopcijas uz ārvalstīm atcelšana, vienlaikus gan norādot, ka ir nepieciešams stiprināt Latvijas ārpusģimenes aprūpes sistēmu ģimeniskā vidē. Aizliegumu minētos bērnus adoptēt uz ārzemēm atbalsta arī Alternatīvās bērnu aprūpes alianse.

lauvinja lauvinja 05. Mar 15:51

Es rosinu šī lēmuma ierosinātājiem adoptēt katram pa pārītim šobrīd bērnunamā esošos bērnus, no mutes brūķēšanas un papīru stumdīšanas, teoriju apzelēšanas pie darbiem. Bērniem vajag risinājumu šodien, ne tad, kad izveidos sistēmu, vai vēl kaut ko izdarīs.