Mazuļa ēdināšanas režīmi

Mazuļa ēdināšanas režīmi

04. Jan 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ir dažādi iemesli, kāpēc māmiņas krūts barošanas vietā  izvēlas bērniņus barot ar piena maisījumu. Kādu piespiež  apstākļi, jo ir pazudis pieniņš un tas vairs nav atjaunojams, kādai pieniņa ir mazāk, nekā mazulim nepieciešams. Par to, kāds būtu normāls barošanas režīms konsultē Gerda Lielause, ģimenes ārsts, pediatrs.

Dažas mammas uztraucas, ka barojot ar piena maisījumu jāmaina arī ēšanas režīms, tomēr princips ir tāds pats, ēšanas režīms ir apmēram 3-3,5 stundas. Tiek uzskatīts, ka dienā jāizēd ne vairāk kā litrs maisījuma, līdz ar to bērniņš pats regulē savu ēšanas biežumu, centieties dienā barot ik pa 3-3,5 stundām, lai jums būtu mierīgāka nakts.

Katrs bērniņš izstrādā arī pats savu grafiku, kad iet gulēt, kad celties. Vai tad, ja bērns paēd 22:00 vakarā un ceļas 9:00, viņu vajag modināt arī pa nakti? Laika posms tomēr liels.

Ārstes ieteikums, modināt noteikti nevajag, jo viņš modinās jūs, ja viņam gribēsies ēst. Pa dienu viņš saņem pietiekami daudz uztura, uzkrāj rezerves, kas pietiktu arī naktī, parasti pēdējā ēdienreize ir ap 23:00 – 00:00 vakarā, tad līdz 4:00-5:00 izguļ.

Ja mazulis vienā ēdienreizē izēdis savam vecumam paredzēto piena maisījuma daudzumu, taču jūtat, ka viņš labprāt ēstu vēl, ārsti atļauj piedāvāt papildus porciju.

Bērniņam līdz 2 mēnešu vecumam ieteicamā piena maisījumu deva dienā ir 800 mililitri, 3 mēnešu vecumā mazulis varētu izēst jau litru dienā, 4 līdz 6 mēnešu vecumā tie varētu būt 1200 mililitri piena maisījuma dienā, 7 līdz 9 mēnešus vecam bērniņam pietiek ar 800 mililitriem, savukārt vecākiem bērniņiem no 500 līdz 600 mililitriem piena maisījuma dienā. 

Bērnam tāpat kā lielajiem cilvēkiem ir sāta sajūta, viņš jūt, kad ir paēdis, un pārēsties, praktiski viņš nevar, bieži tā nenotiek, tad lieko atgrūž, vai vienkārši atsakās no liekā daudzuma.

Gadās, ka mazulis paēd, bet pēc kāda laiciņa viņš uzņemto barību atgrūž. Kas tam varētu būt par iemeslu?

Ārste uzskata, ka tas varētu būt liekais ēdiena daudzums, ko viņš uzņēmis. Jānovērtē kāds ir pudelītes knupītim caurums, bieži tas ir par lielu un mazais līdz ar pieniņu sarijas arī gaisu, gaiss aizpilda vēderu un maisījums tiek atgrūsts. Var būt arī situācijas, kad maziņais ir bijis ļoti izsalcis un ātrumā ēdot arī sarijies gaisu.

Ja bēbītis kādā no ēdienreizēm izēd mazāk, nekā viņa vecumā pienāktos, nākamajā barošanas reizē varat piedāvāt kompensēt iztrūkstošo devu, taču mazulis pats regulēs, cik viņš var apēst. 

Noteikti jāņem vērā arī piena maisījuma pagatavošanas noteikumi. Atverot jaunu piena maisījuma bundžu, uz vāciņa uzrakstiet datumu, lai zinātu, cik ilgi maisījums ir derīgs. Nekādā gadījumā atkārtoti nesildiet vienreiz jau pagatavotu piena dzērienu. 

Vienmēr jālūko, lai ēšanai pagatavots piena maisījums nav siltāks par 36 – 37 grādiem. Temperatūru var izmērīt ar termometru vai uzpilinot dažus pilienus pagatavotā piena maisījuma dzēriena uz savas delnas iekšpuses. 

Kāds ir Tava mazuļa ēšanas režīms?

Eksperts

Gerda Lielause

pediatrs, ģimenes ārsts
Gerda Lielause Vecāku skolā