Katram vecākam vismaz vienu reizi dzīvē ir nācies izbaudīt tos mirkļus, kad mazulis ir kļuvis nemierīgs, pēkšņi vairs neguļ kā līdz šim.
Māmiņu kluba Vecāku skolas speciāliste, fiziotrapeite Kristīne Asonova šo nemieru skaidro ar to, ka bērniņam pirmajā dzīves gadā attīstoties nākas iziet cauri dažādiem attīstības posmiem, kas arī bieži vien nosaka to kā bērniņš jutīsies.
Viens no variantiem – bērns zināmā vecumā mācās apgūt jaunu režīmu. Pirmajos trīs mēnešos bērns mācās adaptēties vidē, kurā tas nokļuvis, savukārt pēc trīs mēnešu vecuma sāk attīstīties arī lielā motorika, kas bieži vien arī kļūst par iemeslu vakara nemieriem un trauslajam miegam.
Kādi attīstības lēcieni to var ietekmēt?
- Velšanās
- Apsēšanās
- Rāpošana
- Piecelšanās kājās
- Staigāšana
- Tāpat arī zobu šķilšanās, kolikas, saaukstēšanās var ietekmēt mazulīti.
Bērniem pieaugot mainās arī viņu režīms. Neskatoties uz to, ka pusgada vecumā bērns pamazām ir sapratis, ka šajā pasaulē ir diena un nakts, sāk veidot gulēšanas paradumus gan fiziskā, gan emocionālā attīstība to var ietekmēt.
Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, Māmiņu kluba Vecāku skolas speciāliste Diāna Zande uzskata, ka vecāki bieži vien nezina par to kā guļ bērns dažādos vecumposmos, tāpēc arī veidojas situācijas, kurās vecākiem ir grūti izprast – kāpēc mans bērns ir nemierīgs vai neguļ.
- Kamēr bērniņš adaptējas (līdz pusgada vecumam), tikmēr viņš miegā pavada ļoti daudz stundas, bet ar pārtraukumiem.
- Paaugoties (pēc 6 mēnešu vecuma) bērniņš jau vienā reizē var nogulēt arī piecas stundas, bet var arī nenogulēt un pa starpai iemosties, lai paēstu.
- Lielākiem bērniem piekļūst mammas. Mēs uzskatām, ka viņš pats ar visu tiek galā, tāpēc, laika, kad kopā esam - aprūpes laikā – lai viņš saņem maksimālu uzmanību
Kā mazināt šos nemierus, uzlabot miega kvalitāti?
- Kvalitatīva ikdienas aprūpe ir ļoti svarīga, tāpēc – veicam to lēnām, rūpīgi, nesteidzīgi
- Nesteidzinām mazuli – nemēģinām viņu piecelt kājās, lieki nesēdinām
- Zobu šķilšanās laikā mazulītim vajag mierinājumu un mīļumu
- Ja šāds nemiers sākas tad, kad mamma ir uzsākusi darba gaitas, mazulītim vēl vairāk ir nepieciešams kvalitatīvs laiks, par kuru jāparūpējas mamma, kad tā no darba atgriežas
- Mazulītim var palīdzēt arī nomierinošs balzams, kura sastāvā ir ēteriskās eļļas – lavanda, rozmarīns, alveja – kas ar savu iedarbību var palīdzēt pārvarēt šos vakara nemierus
Ka norāda fizioterapeite Kristīne Asonova – dzīvē nav pareizi un nepareizi, svarīga ir ikdienas aprūpe. Vecākiem nav jājūtas vainīgiem par to, ka viņiem ir jādodas uz darbu, vai ir citi pienākumi, kas nav saistīti ar bērniņa pieskatīšanu ikdienā. Bērns to visu spēj pieņemt, bet tikai ar vienu nosacījumu – ja laiks, ko vecāki pavada kopā ar bērniņu ir kvalitatīvs.
Vairāk par nemiera un miega traucējumu cēloņiem, skatieties zemāk pievienotajā VIDEO
Māmiņu klubs, 2018