Kā veidot veselīgu ēdienkarti bērniem?

08. Nov 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērna attīstībā ļoti svarīgs periods ir no dzimšanas līdz diviem gadiem, raidījumam “Māmiņu klubs” atklāj Olga Ļubina, sertificēta uztura speciāliste. Olga atklāj, kā ir mainījušies uztura ieteikumi pēdējo gadu laikā. 

Vai barot bērnu pēc pieprasījuma?

Uztura speciāliste skaidro, ka uztura ieteikumi arvien tiek ļoti pētīti un, pamatā uz pētījumiem, tiek veiktas izmaiņas uztura ieteikumos. Piemēram, agrāk tika uzskatīts, ka viena no nevainīgākajām putrām bērnu uzturā ir rīsu putra. Tā joprojām tiek lietota uzturā, jo ir hipoalerģiska, bet pēdējos gados ir veikti pētījumi, kas pierāda to, ka rīsu putra satur arsēnu lielos daudzumos, kas ir smagais metāls, tādēļ to nav ieteicams bērnam lietot uzturā katru dienu, bet gan 1 – 2 reizes nedēļā, lai būtu dažādība uzturā.

Olga atklāj, ka viens no jutīgākajiem jautājumiem ir bērna zīdīšana pēc pieprasījuma – šāda veida barošana var radīt bērnam arī gremošanas sistēmas veselības problēmas. Speciāliste uzsver, ka 2 – 4 mēnešu vecam bērnam jābūt jau ar noteiktu dienas ēšanas režīmu. Ja tā nenotiek, un bērns pieprasa krūti ik pēc 15, 20 minūtēm, bet svarā pietiekami nepieņemas, ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai uztura speciālista. Olga atgādina, ka katrs bērns ir unikāls un tomēr var būt tā, ka viņš neiederēsies noteiktajās vadlīnijās, tādēļ ir jāmeklē individuāls risinājums katram bērniņam atsevišķi. 

Kad uzsākt piebarošanu?

“Pēc jaunākajām rekomendācijām piebarošanu ir ieteicams uzsākt ne ātrāk par 17 nedēļām, un ne vēlāk par 26,” stāsta Olga. Piebarot var uzsākt ar dārzeņa biezeni, sākot no tējkarotītes. Ilgāk par sešiem mēnešiem piebarošanu nevajadzētu atlikt, jo var rasties dzelzs deficīts, turklāt svarīgi ir arī, lai 4-6 mēneši būtu pilnībā homogēns ēdiens – tam jābūt blendētam, un pat, vēlams, izspiestam caur sietiņu, lai tajā nebu’tu kaut nicīgi, minimāli gabaliņi. 

Par to, ar ko uzsākt piebarošanu, kā veidot attiecības ar ēdienu arī vecākos dzīves posmos, kādi ir “sarkanie signāli, kas norāda, ka kaut kas nav kārtībā ar bērna ēšanu, noskaidro noskatoties pilnu raidījuma “Māmiņu klubs” sižetu 1188play.

Uzsākam piebarošanu. Bērna vadītā ēšana.

Klaudijas Hēlas lekcija tiešsaistē ZOOM.US