Kā attīstās tveršanas prasme pirmajā dzīves gadā?

Kā attīstās tveršanas prasme pirmajā dzīves gadā?

01. Aug 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Prasme tvert un turēt lietas paver veselu rotaļu pasauli Tavam mazulim. Tveršanas prasme ir arī pirmais solis ceļā uz patstāvību- ēšanu, zobu tīrīšanu, lasīšanu, rakstīšanu un zīmēšanu. Kā attīstās bērna tveršanas prasme pirmajā dzīves gadā, konsultē fizioterapeite Kristīne Asonova.

Kad mans bērns iemācīties satvert priekšmetus?

Bērns ir spējīgs satvert priekšmetus jau no dzimšanas brīža. Jaundzimušajam  tveršana ir kā instinkts, bet aptuveni trīs mēnešu vecumā šī ir prasme, ko bērns var pilnveidot un ap gada vecumu bērns spēs droši paņemt un noturēt rokās dažādus priekšmetus.

Kā attīstās tveršanas prasme pirmajā dzīves gadā?

Līdzīgi kā citas prasmes, arī tveršana, attīstās straujā tempā pirmā dzīves gada laikā.

No dzimšanas līdz diviem mēnešiem

Ja Tu ieliec savu pirkstu jaundzimušā plaukstā, viņš to satver. Tas ir tveršanas reflekss un ir īpaši izteikts pirmajos divos dzīves mēnešos. Reflekss izzudīs aptuveni trīs mēnešu vecumā.

„Pirmajos mēnešos pirkstiņi lielākoties ir savilkti dūrītēs,” par pirmajiem mēnešiem stāsta fizioterapeite. „Tomēr jau divu mēnešu vecumā bērns arvien biežāk atver savas plaukstiņas un sāk iepazīt rociņas.”

Trīs līdz četri mēneši

Sāk attīstīties bērna roku- acu koordinācija. Šajā .laikā notiks pirmie mēģinājumi paņemt rokās rotaļlietu, kas patīk zīdainim, tomēr neveiksmes gadījumā viņš var sākt dusmoties. Ja mēģināsi ielikt kaut ko bērna rokās, piemēram, grabulīti, viņš spēs to noturēt uz pāris sekundēm.

„Šajā laikā vari sākt iekārot apkārtējo vidi, izkārtojot rotaļlietas bērnam apkārt, nevis iekārtojot viņu aktivitātes centrā, kur rotaļlietas karājas virs bērna,” iesaka Kristīne Stalidzāne.

Četri līdz astoņi mēneši

Četru piecu mēnešu vecumā bērns jau prot pacelt un paņemt rokās lielākus priekšmetus, piemēram, grabuli.

Sešu mēnešu vecumā bērns sāk pilnveidot roku- acu koordināciju, liekot vienu priekšmetu no vienas rokas otrā. „Tā kā šajā vecumā bērni arvien plašāk iekaro mājokļa teritoriju, sākot pārvietoties pa to, ir laiks pārskatīt apkārtējo vidi un izrāpot istabas, noliekot tālākos augstākos plauktos bīstamus un sīkus priekšmetus, jo bērniem līdz gada vecumam pasaules iepazīšana notiek caur muti,” stāsta fizioterapeite. „Tāpat, ja mājās ir vecāks brālis vai māsa, ir vērts viņam atgādināt, lai nedod savas rotaļlietas zīdainim, jo pirmsskolnieku rotaļlietām bieži ir sīkas detaļas, kas var viegli nokļūt zīdaiņa mutē, palielinot aizrīšanās risku.”

Pus gada vecumā bērns ne tikai tver rotaļlietas, bet arī ēdienu, jo šajā vecumā māmiņas nereti sāk piebarot mazuļus. Ja māmiņa dod priekšroku gabalēšanai, vajadzētu vienmēr būt blakus kādam pieaugušajam, jo nejauši nokosts ēdiena gabaliņš (jā, arī tad, ja bērnam vēl nav zobu, viņš var nokost ar smaganām) var izraisīt aizrīšanos.

Deviņi līdz divpadsmit mēneši 

Bērns jau prot satvert un pacelt priekšmetus bez liekas piepūles. „Kad bērnam ir kaut kas rokās, viņš to var mēģināt padot māmiņai, vai skatīties, kā šis priekšmets nokrīt ar skaņu zemē un gaidīt, kad mamma to pacels,” par tveršanas prasmes attīstību otrajā dzīves pusgadā stāsta fizioterapeite Kristīne Stalidzāne.

Tuvojoties pirmajai dzimšanas dienai, attīstās arī pincetes tvēriens, kas paver iespēju iemācīties satvert sīkus priekšmetus ar īkšķi un rādītājpirkstu. Uzlabojoties koordinācijai, zīdainis var mēģināt satvert karoti un bāzt to mutē, sevi barojot.

Mans bērns iemācījies tveršanu. Kas attīstībā notiek tālāk?

Kad bērns ir pilnveidojos tveršanu, nākamais seko mešanas posms, kad bērnu sajūsmina doma par priekšmetu aizmešanu un to, ka Tu pacel tos.

15 mēnešu vecumā bērnam var sākt interesēt torņu celšana no klučiem, kā arī divu kluču vai citu priekšmetu sišana viens pret otru, radot orķestra cienīgu skaņu.

Aptuveni 18 mēnešu vecumā ir skaidrs, kura roka – labā vai kreisā- bērnam ir dominējoša. Šī roka būs spēcīga un daudz attīstītāka nekā otra. Tomēr 100% nav iespējams pateikt, vai bērns būs kreilis vai labrocis līdz pat trīs četru gadu vecumam.

Aptuveni divu gadu vecumā bērns spēs paņemt pavisam sīkus priekšmetus un tos nolikt tikpat akurāti vietā. Tāpat bērns jau pratīs turēt krītiņus vai zīmuļus, lai vingrinātos zīmēšanā.

Trīs gadu vecumā roka jau būs tik veikla, lai prastu lietot rotaļu šķēres.

Ko darīt, ka bērns neizrāda interesi par lietu tveršanu?

Protams, ikviens zīdainis attīstās savā tempā, tāpēc, iespējams, ka viņš vēl tam nav gatavs un dara citas lietas,ko pārējie vienaudži vēl neprot. Tomēr ir vērts aprunāties ar sava bērniņa ģimenes ārstu vai pediatru, ja:

-       Šķiet, ka bērns neievēro un neizrāda interesi par nevienu rotaļlietu 2 mēnešu vecumā;

-       Bērns nemēģina pieskarties vai pacelt priekšmetus deviņu mēnešu vecumā.

Protams, māmiņai un tētim jāatceras- ja bērniņš ir dzimis priekšlaicīgi (pirms 37 pilnām grūtniecības nedēļām), iepriekš minētās prasmes var tikt apgūtas vēlāk. Ja ir kādas šaubas par bērniņa fizisko vai garīgu attīstību, vienmēr ir vērtīgi aprunāties ar savu ārstu.

Māmiņu Klubs