Visi bērni ir talantīgi!

Visi bērni ir talantīgi!

12. Nov 2019, 09:03 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērns var nekļūt par pasaules estrādes zvaigzni vai vadošā baleta teātra dejotāju, taču dziedāšanas un dejošanas prasme paliks uz mūžu.

Slavenā bērnu vokāla un skatuves mākslas skola Pumpuriņi, atsaucoties uz daudzajiem Rīgā dzīvojošo bērnu vecāku lūgumiem, izsludina papildu uzņemšanu savā draudzīgajā kolektīvā!

Harmoniska attīstība ir augoša cilvēka personības pamatā. Amerikāņu ārsts fizioterapeits Glens Domens, kurš izstrādājis vairākas rehabilitācijas metodikas bērniem, uzskata, ka bērni, sevišķi mazi, ir visuzņēmīgākie pret apmācību, turklāt nav svarīgi, ko tieši bērni apgūst.

Piemēram, ir pierādīts, ka katram (!) cilvēkam, kas ir patstāvīgi iemācījies runāt, ir muzikālā dzirde. Tās neesamība ir milzīgs retums! Protams, kādam tā var būt attīstīta ļoti labi, kādam citam sliktāk, bet vairumam cilvēku muzikālā dzirde ir attīstīta pietiekami, lai nodarbotos ar mūziku un sasniegtu lieliskus rezultātus bez speciāliem treniņiem. Galvenais – lai dziedāšanas nodarbības sagādātu prieku!

Studija Pumpuriņi ir viena no labākajām skolām Latvijā, kur daudzi jaunie talanti gūst iespēju uzsākt savu ceļu dzīvē. Studiju, kas kļuvusi zināma jau ārpus Latvijas robežām, ir izveidojusi un visus šos gadus vada pedagoģe, populārā starptautiskā bērnu jaunrades festivāla Riga Symphony organizētāja, producente un komponiste – spilgtā un harizmātiskā Jeļena Švilpe. Pateicoties viņas enerģijai, Latvijā norisinās daudzi notikumi bērnu un jauniešu mūzikas pasaulē.

Jeļenas nostādne ir absolūti vienkārša: katram bērniem piemīt radošums, tāpēc jebkādas tā izpausmes ir jāveicina un jāatbalsta. Uz jautājumu: "Bet ja manai atvasītei nav balss, dzirdes un talanta, lai gleznotu?" viņa smaidot atbild ar Austrumu gudrību: "Kāds cilvēks atnāca pie vieda vīra un palūdza iemācīt viņu atšķirt patiesību no meliem, skaistumu no neglītuma, iemācīt dzīves priekam. Viedais vīrs padomāja... un iemācīja cilvēku muzicēt, dziedāt un dejot."

Dieva dzirksts ir katrā mazulī, un pedagogs Vasiljs Suhomļinskis uzskatīja, ka "muzikālā audzināšana ir nevis mūziķa audzināšana, bet vispirms cilvēka audzināšana".

Jeļena Švilpe precizē: "Muzikālā dzirde piemīt visiem cilvēkiem. Ja nu vienīgi cilvēks nav kurlmēms... Muzikālās dzirdes sastāvdaļas ir ritma izjūta, intonēšana (spēja atkārtot melodiju) un muzikālā atmiņa – to visu var attīstīt. Un to darīt ir noderīgi jau 3-4 gados..."

Vokāla nodarbības – tā ir vesela pasaule: tās ietver visus uztveres veidus (dzirdi, redzi, jūtas) un atmiņas veidus – dzirdes, redzes, motoro, sensoro, asociatīvo un tēlaino atmiņu. Ritms, skaņkārta, melodija un harmonija – visas šīs mūzikas sastāvdaļas un likumsakarības ir sakārtotas skaidrā un stingrā struktūrā, šai ziņā mūzika ir līdzīga matemātikai.

Dziedāšanas, glezniecības un horeogrāfijas nodarbības neapšaubāmi veicina bērna agru harmonisku attīstību – viņa domāšana kļūst ne tikai radoša, bet arī nestandarta. Nav noslēpums, ka cilvēkiem, kas jau agrā bērnībā nodarbojušies ar mūziku, ir daudz priekšrocību salīdzinājumā ar tiem, kas to nav darījuši: viņi ir pašpārliecinātāki, viņiem ir vieglāk uzstāties auditorijas priekšā, viņiem ir labāka atmiņa un runa.

Jeļena Švilpe un viņas studija Pumpuriņi ir izaudzinājuši daudzas skatuves zvaigznes, dažādu pasaules TV šovu dalībniekus, bet mēs neuzskaitīsim šeit viņu uzvārdus – skolēnu dziedātāju karjera šai talantīgajai un ļoti pieredzējušajai pedagoģei nav pašmērķis, bet vienkārši iespēja. Pati Jeļena ir pārliecināta: nav svarīgi, vai viņas skolnieks kļūs par pasaules līmeņa zvaigzni un profesionāli nodarbosies ar vokālu, kad izaugs –, svarīgāk ir tas, ka vokālās nodarbības palīdzēs viņam kļūt pārliecinātākam par saviem spēkiem, pārvarēt bailes no skatuves un publiskas uzstāšanās, justies brīvi jebkādā situācijā. Nodarbojoties studijā Pumpuriņi, bērni attīsta arī sociālās iemaņas: komunicēšanu ar vienaudžiem un skolotājiem, komandas darbu (ja bērns mācās grupā). Jāpiekrīt, ka mūsdienu pasaulē prasme uzstāties auditorijas priekšā un labas komunicēšanas iemaņas ir ļoti vērtīga lieta.

KĀ ATRAST PUMPURIŅUS:

Rīgas bērnu vokāla un skatuves mākslas skola turpina bērnu un pusaudžu uzņemšanu (vietu skaits ierobežots). Vairāk informācijas mājaslapā www.pumpurini.lv/par–skolu.

Studija darbojas Rīgas Klasiskās ģimnāzijas telpās Purvciema ielā 38. Tālr.: 26175659, 26590165. E-pasts: pumpurini@gmail.com.