Ziemai tuvojoties, oktobrī pieprasījums pēc produktiem imunitātes spēcināšanai pieaudzis gandrīz par 40 %, salīdzinot ar mēnesi iepriekš – tā liecina vērojumi “Mēness aptiekā”. Pieejami un pieprasīti ir produkti, kuru sastāvā ir vitamīni, minerālvielas, vērtīgās taukskābes. “Mēness aptiekas” farmaceiti aktualizē trīs risinājumus, kā pirms ziemas stiprināt organisma spēju pretoties dažādām saslimšanām un vīrusiem.
Iedzīvotāji Latvijā pašlaik izjūt satraukumu par iespējamo saslimšanu gan ar Covid-19, gan kādu citu vīrusu izraisītu slimību, kopumā vairāk rūpējas par veselību ikdienā. Cilvēki jau agrās rīta stundās (daļa lielāko aptieku tagad strādā jau no plkst. 7.00) vēršas pēc farmaceita padoma aptiekās klātienē, kā arī pieaudzis pieprasījums pēc konsultācijām attālināti, kurās iedzīvotāji vaicā “Mēness aptiekas” farmaceitu ieteikumus.
“Vitamīni, minerālvielas un olbaltumvielas spēcina mūsu organismu! Mūsu imunitātes aģentiem jāspēj atrast un uzveikt slimību izraisītājus, kas tieši imunitātes individuālā spēcīguma atšķirību dēļ vienam regulāri palīdz, bet cita labā nespēj gandrīz neko. Neveselīga pārtika un mazaktīvs, neveselīgs dzīvesveids lēnām veicina imūnsistēmas novājināšanos. Organisma spēcināšana vien tad, kad, piemēram, laboratoriskās analīzēs, konstatēts D vitamīna vai dzelzs trūkums, būs gan dārgāka, gan aizņems ilgāku laiku. Turklāt, ņemot vērā šī brīža medicīniskās aprūpes pārslodzi, daudzi nevēršas pēc mediķu palīdzības ar tādām šķietami maznozīmīgām problēmām kā pastāvīgs nogurums, miegainums dienā, regulāras galvassāpes u.c. Jāņem gan vērā, ka arī pārlieku spēcīga imūnsistēma nav nekas labs, tādēļ, izvēloties, ko lietot un kā rīkoties, ir svarīgi ieklausīties ārsta un farmaceita padomos,” norāda “Mēness aptieka” farmaceits Vadims Brižaņs.
Ko vērtīgu vari sniegt imūnsistēmai?
Var lietot imunitātes spēcināšanai īpaši radītus produktus, kas satur ķiploku, žeņšeņu, lakricas sakni, pienenes, zeltsakni, strutenes, mežrožu augļus, ehināceju u.c.
Cinks nepieciešams iedzimtās un iegūtās imunitātes šūnu attīstībai. Tas piedalās antivielu veidošanā un nodrošina normālu imūnfunkciju. Selēns pasargā no kaitīgo vides faktoru ietekmes, mazina iekaisumu, kavē šūnu novecošanos. D vitamīna lietošana samazina augšējo elpceļu infekciju risku, tā pietiekamība ir būtiska dažādiem organisma procesiem. Omega-6 un Omega-3 piedalās imūnreakcijas veidošanā un pretiekaisuma procesos.
Tāpat svarīgi ir laikus vakcinēties un kontrolēt savu vakcinācijas kalendāru! Jāatceras par ikgadējo vakcināciju pret gripu. Īpaši svarīgi to veikt ir riska grupām – grūtniecēm, senioriem virs 65 gadu vecuma, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām – cukura diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, plaušu slimībām u.c., kā arī tiem, kuri sava darba specifikas dēļ ikdienā ir saskarē ar daudziem cilvēkiem.
Ko imūnsistēmas atbalstam izmantot maltītēs?
Protams, ka pirmajā vietā ēdienkartē pašlaik liekami bagātīgi pieejamie dārzeņi – gan tirdzniecībā, gan no pašu dārza, lauka novāktie. Tajos ir daudz organismam tik vajadzīgās šķiedrvielas. Kāļi, rutki, burkāni, kāposti, ziedkāposti, brokoļi u. c. ir viegli pieejami, un tos var daudzveidīgi pagatavot. Tāpat ķirbji, āboli, bumbieri, dzērvenes, smiltsērkšķi, ķiploki, ingvers, medus ievērojami bagātinās ēdienkarti. Vajadzētu iekļaut ēdienkartē arī graudaugu ēdienus un ar labajiem olbaltumiem apveltītos skābpiena produktus, kā arī gaļu, arī vērtīgām taukvielām apveltītās zivis, augu eļļas.
Kā imūnsistēmai pateikt – esmu aktīvs!
Neliels rīta skrējiens vai garāka pastaiga, nūjošana vakarā noteikti organismam dos signālu, ka esmu aktīvs. Ja rīti un vakari šķiet pārāk tumši šādām nodarbēm, varbūt ir iespēja tās ieplānot pusdienas laikā? Aktivitātes var arī kombinēt, un, ja, nav iespējas kādā dienā doties laukā ierastajā skrējienā, vajadzētu vismaz pavingrot. Protams, kad būs pieejamas atkal sporta zāles, baseini, noteikti reizi vai divas nedēļā var izvēlēties kādu tajā sev piemērotu nodarbi. Organisma imūnsistēma par regulāru peldi un rūdīšanos noteikti pateiks paldies! Ja ir kaut neliels rūdījums, apņēmība un vajadzīgās zināšanas, vēl var noteikti pagūt pievienoties ziemas peldētājiem – roņiem. Ja tik ekstrēmas nodarbes nav pa prātam, rūdīšanos var sākt arī vannas istabā un ļauties pirts procedūrām. Gan jau līdz ar ziemas sākumu Latvijā būs arī sniegs, tādēļ ziemas aktivitātēm vērts pārliecināties, kā sagatavotas slēpes, ragavas un slidas! Arī fiziska darba aktivitātes, kā dārza sakopšana rudenī vai sniega tīrīšana ziemā, spēcina mūsu organismu. Īpaši svarīga šajā stresa un neziņas piepildītajā laikā ir arī atpūta – gan pusdienas pārtraukumā, gan nedēļas nogalē.