Skolās būs atļautas veģetāras pusdienas

Skolās būs atļautas veģetāras pusdienas

21. Aug 2018, 21:35 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ministru kabinets apstiprinājis Veselības ministrijas (VM) izstrādāto noteikumu projektu, kas paredz precizēt noteiktās uztura normas un kvalitātes prasības ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai, tostarp ļaujot veģetāras maltītes skolās, vesta portāla lsm.lv ziņu redakcija un Latvijas radio korespondente Ella Semjonova.

Ministrijā informēja, ka pārskatītas enerģētiskās vērtības un uzturvielu normas, palielināts atsevišķu pārtikas produktu, piemēram, augļu, dārzeņu, piena un piena produktu daudzums nedēļas ēdienkartē, kā arī paredzēta iespēja izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošās sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās piedāvāt veģetāru ēdienkarti.

Plānots, ka jaunās prasības stāsies spēkā no šā gada 1.septembra.

Iestādes varēs nodrošināt veģetāru ēdienkarti, ja tiek saņemts bērna likumiskā pārstāvja vai attiecīgā pieaugušā rakstveida iesniegums.

Vienlaikus veģetāro ēdienkarti bērniem būs nepieciešams saskaņot ar uztura speciālistu vai dietologu, lai pārliecinātos, ka tā atbilst veselīga uztura pamatprincipiem un vecumam atbilstošām uztura normām.

Tāpat precizētas un papildinātas prasības ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. Piemēram, turpmāk pusdienu ēdienkartē tiks atļauts iekļaut ne tikai pamatēdienu un zupu vai pamatēdienu un desertu, bet arī zupu un desertu.

Ieteikts iekļaut pilngraudu produktus ēdienkartē, bet kompotu, otrādi, izslēgt, ņemot vērā, ka šādi dzērieni satur daudz pievienotā cukura.

Personām ar ārsta noteiktu diagnozi, kuriem ir nepieciešama diētas korekcija, nodrošina visām noteiktajām uztura normām atbilstošu ēdienkarti. Vienlaikus tiek precizēta atbildība par ēdienkartes atbilstību noteikumu prasībām – par to ir atbildīgs iestādes vadītājs.

Kā aprēķinājusi Veselības ministrija, šobrīd piešķirtais valsts budžeta līdzekļu finansējums viena izglītojamā ēdināšanai 1,42 eiro apmērā var būt pietiekams arī jaunas ēdienkartes nodrošināšanai. 

Veselības ministre Anda Čakša Latvijas radio korespondentei Ellai Semjonovai stāsta: „Vietas, kur ir liels bērnu skaits un ēdināšanu nodrošina pati skola vai kāds no pašvaldības uzņēmumiem, tur iekļaujas šajās summās. Tur, kur bērnu skaits ir mazāks un atkarībā no pakalpojuma sniedzēja, ir dažādi. Protams, ja mēs izvēlamies zaļu iepirkumu, tas vienmēr izmaksās dārgāk. Bet tas ir svarīgi attiecībā pret prioritātēm, ko mēs izvēlamies saviem bērniem dot. Mēs kā Veselības ministrija veicam aprēķinus un rādām tās normas, kāds uzturs ir rekomendējams. Nākamais solis ir saprast, cik lieli finanšu līdzekļi tam tiek novirzīti. Tālāk šis ir darbs Izglītības ministrijai, kā pie tā nonāktu” 

KONTEKSTS:

Līdz šim Latvijas skolās bērnus ēdināt bez gaļas nedrīkstēja. To noteica valdības noteikumi, kuros paredzēts, piemēram, pieļaujamais sāls un cukura daudzums ēdienā. 

Šie noteikumi attiecās uz visām skolām, tostarp arī privātajām. Uz to norādījusi Administratīvajā apgabaltiesā lietā par veģetāru uzturu privātā izglītības iestādē Ikšķiles Brīvā skola. Skolai gan ir tiesības nodrošināt veģetāras pusdienas, ja saņemta izziņa no ārsta, ka tās ir bērna veselības vajadzībām atbilstošas. Savukārt vecāku piekrišana nav pamats noteikumu neievērošanā.

Strīdā par tiesībām uz veģetāru uzturu skolās Tiesībsarga birojs nostājies vecāku pusē

Avots: Lsm.lv

flower.of.hope flower.of.hope 25. Aug 2018, 23:05

Bet ļoti žēl, ka tendence uz to virzās, jo manuprāt, lai kādi iebildumi būtu pret ēdnīcas ēdienu nebūtu, silts ēdiens paliek silts ēdiens. Domāju, šādi daudziem bērniem iztrūks vienīgā vārītā ēdienreize... Tā kastīšu sagatavošana prasīs no vecākiem papildus resurs, laiks jau tā ģimenēs trūkst... Visiem nevar iztapt... Bet domāju, ka vairums bērnu ēšanas paradumi kļūs neveselīgāki, nekā šobrīd....

cecii cecii 22. Aug 2018, 22:43

😀) jā, viss velk uz pusdienu kastītēm...veģetārieši, vegāni, svaigēdāji, paleo, keto, bezcukura, bezglutēna, bezpiena utt. Radio dzirdēju, ka bēgļu bērniem, kas tiek integrēti LV bērnudārzos, arī gatavo atsevišķi, respektējot viņu reliģiju un ēšanas paradumus, Piem. cūkgaļas vietā liek cita veida gaļu. Es iedomājos, kāda slodze sabāk pavāriem.

lauvinja lauvinja 22. Aug 2018, 08:16

Man šķiet, ka nepaies nemaz tik ilgs laiks, kad skolas pusdienu vietā,katrs ņems līdzi savu pusdienu kastīti, jo izpatikt mūsdienu bērnu un vecāku vēlmēm kļūs bezgala sarežģīti.