Skola klātienē un bez maskām transportā. Kādi Covid-19 ierobežojumi varētu būt rudenī?

Skola klātienē un bez maskām transportā. Kādi Covid-19 ierobežojumi varētu būt rudenī?

16. Aug 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ja pašreizējā Covid-19 paveida īpašības būtiski nemainīsies, rudenī, kad, iespējams, gaidāms jauns slimības uzliesmojums, Latvijā, iespējams, nebūtu jāievieš plaši ierobežojumi. Plānots, ka bērni uz skolu dosies klātienē, savukārt sabiedriskajā transportā maskas ieviesīs tikai tad, ja epidemioloģiskā situācija pasliktināsies.

Veselības ministrijā (VM) informēja, ka otrdien pārrunāta nozaru gatavība iespējamai Covid-19 izplatībai rudenī. Pašlaik slimības izplatībā vērojama stabilizācija, bet prognozes liecina, ka rudenī varētu būt gaidāms jauns inficēšanās pieaugums.

VM norādīja – ja vīrusa īpašības būtiski nemainīsies, iespēja, ka rudenī veselības nozare tiks pārslogota, nav nozīmīga. Tādējādi epidēmijas kontrolei, visticamāk, pietiks ar pamata drošības pasākumiem – vēdināšanu, vajadzības gadījumā medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu sabiedriskās vietās, plašāku testēšanu, epidēmijas aktīvajā fāzē – pēc iespējas attālināto darbu un retāku pulcēšanos.

Jau ziņots, ka ir vairāki Covid-19 izplatības scenāriji – no sezonālas inficēšanās līdz nekontrolējamai izplatībai.

Skolās  klātienē un bez maskas

Izglītības iestāžu darbs rudenī plānots klātienē. Skolās būs pieejami antigēna paštesti, kurus varēs izmantot gadījumos, ja ir Covid-19 simptomi vai plašāka inficēšanās. Tāpat jau pavasarī skolās ir pabeigta CO2 monitoru uzstādīšana, kas (arī vecākiem un skolēniem) ļauj sekot gaisa kvalitātei klasēs un savlaicīgi tās vēdināt, tā samazinot inficēšanās riskus. Izglītības iestādēm saglabātas pamata rekomendācijas – telpu vēdināšanai, epidēmijas augstākajā fāzē pēc iespējas arī plānojot nodalītas skolēnu plūsmas.

Ja būs vērojams lokāls infekcijas uzliesmojums, izglītības iestādes vadītājs varēs noteikt stingrākus drošības pasākumus.

Tikai tad, ja būs nepieciešams ieviest maskas un FFP2 respiratorus sabiedriskās vietās un transportā, tiks apsvērta to nepieciešamība skolās. 

Labklājības nozarē seko līdzi situācijai

Labklājības ministrija (LM) šomēnes atsāks organizēt regulārās sociālo aprūpes centru darbinieku attālinātās sanāksmes par aktuālajiem jautājumiem saistībā ar Covid-19 izplatību.

Aktuālā informācija un rekomendācijas būs pieejamas arī LM tīmekļa vietnē. Darbosies bezmaksas LM vienotais informatīvais tālrunis 80200992.

Maskas transportā, tikai situācijai pasliktinoties

Prasību pēc sertifikātiem ieceļošanai Latvijā nav plānots atjaunot. Tomēr ceļotājiem jāseko līdzi, kādas ir prasības valstī, uz kuru viņi dodas.

Ja epidemioloģiskā situācija pasliktināsies, tiks rekomendēta medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošana sabiedriskajā transportā un tiks nodrošināta testēšanās iespēja starptautiskajā lidostā "Rīga".

Lai pēc iespējas mazāk traucētu cilvēku brīvu kustību, ministri tikšanās laikā uzsvēra nepieciešamību salāgot iespējamos transporta nozares drošības pasākumus Baltijā un arī ar citām Eiropas valstīm.

Centīsies neapstādināt ekonomiku

Lai nodrošinātu vienlīdzīgu konkurenci, arī Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji tikšanās laikā uzsvēra, ka drošības prasības nedrīkst būt augstākas kā citās Baltijas valstīs. Ir jāveicina datos balstīts lēmumu pieņemšanas process un jākoncentrējas uz tādiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem, lai iespējami mazāk tiktu ietekmētas uzņēmējdarbības nozares un tautsaimniecība kopumā. 

Ja situācija nepārprotami pieprasīs rīcību no uzņēmējiem, tad nozare ir paudusi gatavību sadarboties sabiedrības veselības nodrošināšanā un aicina uzticēties arī pašu uzņēmēju godprātībai, lai nodrošinātu drošu pakalpojumu saņemšanu, un tādējādi nebūtu pamata  ierobežot tautsaimniecības procesus.

EM arī norādīja, ka iespējamā nākamā Covid-19 viļņa gadījumā rosinās atjaunot algu subsīdijas un grantus.

VM pašlaik aicina ievērot Covid-19 profilakses pasākumus – izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, bieži vēdināt telpas, vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, svarīgs piesardzības pasākums ir medicīnisko sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana.

VM atgādināja, ka pabeigts primārās vakcinācijas kurss un balstvakcinācija pasargā no smagas saslimšanas ar Covid-19.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bijis jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsācies straujāks izplatības pieaugums. To saista ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību.

lsm.lv