Pirms un pēc: kā iekārtot istabu pusaudzim, lai interjers būtu aktuāls gadiem

Pirms un pēc: kā iekārtot istabu pusaudzim, lai interjers būtu aktuāls gadiem

14. Apr 2022, 23:47 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pusaudža istabai ir jāatspoguļo tā īpašnieka personība un hobiji, kā arī jābūt funkcionālai, ērtai un mājīgai. Iekārtojot istabu pusaudzim, ieteikums ir to sadalīt mazākās zonās, kur katrai būtu sava funkcija – stūrītis mācībām, atpūtai, mantu un drēbju uzglabāšanai. Vecāki var gudri pielāgot bērna istabu viņa mainīgajām vajadzībām, izmantojot dažādus risinājumus par pieņemamu cenu. IKEA interjera dizainere dalās ar padomiem, kā optimizēt telpu un iekārtot istabu, kas piemērota pusaudzim, neizdodot ievērojamus finanšu resursus.

Danielu aizrauj sports – viņa mācās Murjāņu Sporta ģimnāzijā un nodarbojas ar airēšanu. Darba dienas viņa pavada ārpus savas ierastās mājas vides, jo dzīvo skolas kopmītnēs. Mājās viņas istaba ir 12 kvadrātmetru maza un diezgan neorganizēta – tā bija neērta, nebija aprīkota ar piemērotiem un funkcionāliem risinājumiem, kā arī kalpoja kā noliktavas telpa. Istabā tika uzglabātas visādas citas mājinieku lietas, kurām vispār nebūtu jāatrodas pusaudzes personīgajā telpā. Pārsvarā istabā atradās tikai matracis gulēšanai, galds mācībām un daļēji izjaukts skapis. Istaba ne tikai bija aprīkota ar vecām mēbelēm, tai trūka arī kosmētiskais remonts.

Mūžīgā klasika: melns un balts 

Pusaudžu gadi ir laiks, kad pusaudzim ir nepieciešama sava privātā telpa, kas atspoguļo viņa personību. Šīs telpas īpašniecei ir savs personīgais stils – viņu interesē sports un mode. Tā kā Danielas ierastā diena ir ļoti intensīva un aizņemta, viņa vēlējās, lai personīgā telpa būtu vieta, kur atgūt mieru un relaksēties. Viņas iecienītākās krāsas ir melnā, baltā un rozā, tāpēc interjera dizainere izvēlējās jaunajā telpā integrēt visas istabas īpašnieces iecienītākās krāsas. Melnā un baltā krāsa ir klasika, kas nekad nezaudēs savu aktualitāti interjerā. Lai telpa neizskatītos auksta, moderno minimālismu un vienkrāsaino toņu gammu var papildināt ar dažādiem akcentējošiem interjera priekšmetiem citās krāsās. Monohroms interjers radīs telpā tīru un izsmalcinātu noskaņu, bet dažādi tekstila risinājumi kā paklājs, aizkari, gultas veļa, dekoratīvie spilveni un citi aksesuāri to papildinās un radīs mājīgumu telpā.

Kā telpu padarīt vizuāli lielāku

“Šī telpa bija diezgan maza, līdz ar to arī baltā krāsa rada vizuālu iespaidu, ka tā ir plašāka. Ja telpas sienas ir baltas un interjers veidots vienkrāsainā toņu gammā, jebkurā laikā viegli ir iespējams atsvaidzināt plānojumu, tādējādi mainot noskaņu telpā. Pietiek arī, ja vienkārši nomainīsiet vai papildināsiet interjeru ar jauniem dekoriem citās krāsās, īpaši, ja mainās gadalaiki,” iesaka IKEA interjera dizainere Agita Briede.

Interjera dizainere dalās ar vēl vienu padomu, kā nelielu telpu padarīt vizuāli lielāku ar spoguļiem pie sienas. Liels spogulis, ja tas ir novietots tieši pretī telpas ieejas durvīm, piešķirs telpai papildu dimensiju un dziļumu. Dizainere izgatavoja vienu lielu spoguli, saliekot kopā vairākus 30x30 cm mazākus spoguļus un pielīmēja tos uz MDF plāksnes. Ikviens, kas vēlas, var izveidot savu unikālo spoguli, kurš atbilstu telpas vajadzībām, izmēram un pat formai. Spoguļus var vienkārši pielīmēt pie sienas, izmantojot arī abpusējo līmlenti.

Funkcionāls un praktisks mēbeļu izvietojums

Viena no izplatītākajām problēmām, ko dizainere A. Briede novērojusi, iekārtojot meitenes istabu – mēbeļu izvietojums telpā nebija funkcionāls un praktisks. Katra no tur esošajām mēbelēm pusaudzei izskatījās par mazu. Viņa arī atgādina, ka katrai mēbelei, plauktam vai interjera priekšmetam ir jāpamato tā atbilstība konkrētajai telpai.

“Istabai ir izstiepta taisnstūra forma, tāpēc es to sadalīju divās daļās – aktīvajā zonā, kur novietoju mācību galdu un drēbju skapi, un otro zonu iekārtoju atpūtai un miegam. Ņemot vērā, ka telpa ir maza – tika izvēlēts pievilcīgs un ērts krēsls, kas kalpos gan mācībām, gan nelielai atpūtas zonai. Mazās telpās sienas plaknes ir maksimāli jāizmanto. Gar sienām iesaku izvietot gan funkcionālus, gan dekoratīvus interjera elementus: papildu plauktus, sienas lampas vai arī spoguli,” stāsta A. Briede. Viņa piebilst, ka skolēniem ļoti noderīgs risinājums ir klēpjdatora paliktnis, ko var izmantot mācībām vai, lai skatītos filmas, guļot gultā.

Pārdomāts risinājums apģērbam un mantu uzglabāšanai

Lai telpu uzturētu kārtīgu un sakoptu, jāizvēlas pusaudzim piemērotākie personīgo priekšmetu uzglabāšanas risinājumi. Interjera dizainere uzsver, ka cilvēki bieži vien izvēlas mazākas mēbeles vai kumodes, domājot, ka pretējā gadījumā telpā pietrūks vietas. Šāda lēmuma sekas – trūkst vieta nepieciešamo mantu uzglabāšanai. Ja nav pietiekami daudz vietas, priekšmeti tiek izvietoti uz brīvajām virsmām un telpa izskatās pārblīvēta un nekārtīga.

“Nav jābaidās mazā telpā izvietot vienu lielu mēbeli nekā vairākas mazas. Telpa uzreiz izskatīties “tīrāka”. Iespējams pat izvēlēties dažādus moduļu uzglabāšanas risinājumus, kurus var plānot atbilstoši savām vajadzībām. Danielas istabā, izplānojot jaunu vietu mācībām un novietojot rakstāmgaldu starp plauktiem, izveidojām vienotu monolītu mēbeļu kombināciju pie vienas sienas. Risinājums nodrošina pietiekami daudz vietas gan drēbju, gan citu priekšmetu uzglabāšanai. Vienmēr izmantojiet visu telpas augstumu. Tādā veidā reti lietotas vai sezonālas lietas varēsiet uzglabāt garderobes pašā augšējā plauktā,” stāsta A. Briede.