Mazajam skolēnam stress skolā? 5 ieteikumi, kā to vieglāk pārvarēt

Mazajam skolēnam stress skolā? 5 ieteikumi, kā to vieglāk pārvarēt

18. Sep 2020, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Skola ievieš bērna dzīvē lielas pārmaiņas - mainās ikdienas ritms, ir jauni pienākumi, draugi. Pat jau bērnam skolā patīk, ir draugi, mācības tomēr ir darbiņš, kas rada papildu stresu.

Bērns skolā sāk savu patstāvīgo dzīvi lielajā pasaulē, un reizes, kad skolotāja aizrāda skarbāk, nākas saņemt negatīvu vērtējumu vai arī uzdots sarežģītāks uzdevums, ir jaunas situācijas, ar kurām mazajam skolēnam jāprot tikt galā pašam.

Pēc skolā pavadītas dienas, kurā vairākas stundas pēc kārtas ir nepieciešams koncentrēties darbam, klausīties, būt uzmanīgam, vakarā bērns var būt pat nedaudz aizkaitināts un atrast vismazāko nieku, par ko padusmoties. Paskatoties uz sevi no malas, sapratīsi, ka ar tevi ir tāpat, jo darba diena nogurdina un ir vakari, kad viss kaitina. Mazais skolēns vēl aizvien ir bērns, kuram vajadzīga vecāku klātbūtne un uzmanība, tāpēc viņš var dusmoties arī par to, ka neesi viņam bijusi blakus sarežģītākajos brīžos skolā, palīdzējusi. Nerunāsim nemaz par pašreizējo situāciju, kad vecāki tālāk par skolas ieejas durvīm nemaz nedrīkst iet.

Ko darīt, lai mazajam skolēnam mazinātu stresu un palīdzētu vieglāk iedzīvoties skolā?

Velti vairāk laika

Mēģini bērnam dot vairāk sava laika un uzmanības no rīta. Tas nozīmē, ka tā vietā, lai stresā un steigšus skrietu uz skolu pēdējā mirklī, ieplānojiet savu rītu tā, lai atrastos 15 liekas minūtes, kuras pavadīt kopā ar bērnu - ieturēt kopīgas brokastis, aprunāties.

Dod līdzi uz skolu sirsnīgu vēlējumu

Mamma vai tētis nevar bērnam atrasties blakus klasē, taču tu vari viņam iedot līdzi nelielu atgādinājumu par sevi. Piemēram, ielikt penālī nelielu kartīti ar laba vēlējumiem dienai, šokolādes konfekti somā.

Pārdomā atvadīšanos

Tā vietā, lai bērnu steigā teju izmestu pie skolas no mašīnas un trauktos tālāk uz savu darbu, pārrunājiet savus dienas plānus, vienojieties, ka vakarā iesiet kopīgā pastaigā, kopīgi uzspēlēsiet stadionā bumbu vai arī dosieties izbraucienā ar riteņiem. Tad diena uzreiz šķitīs jaukāka nevis nogurdinoša un vienmuļa.

Ievies rituālus

Speciālisti daudz runājuši, cik svarīgi rituāli ir vismazākajiem, jo tie viņiem sniedz drošības un paredzamības sajūtu. Zini, bērnam augot lielākam, rituāli nezaudē savu nozīmi. Tāpēc pievērs uzmanību, lai jums būtu savi ikrīta rituāli, kuri piepildīti ar mīlestību. Rituāls ir kā sava veida glābšanas riņķis, kas sniedz apziņu un drošības pamatu zem kājām, ka viss būs labi, pat ja skolā sagaida pārbaudes darbs.

Ļauj bērnam vaļu emocijām

Ja bērns vēlas izlādēt savas emocijas, necenties tās apslāpēt. Tev jāapzinās, ka viņš dusmojas nevis tāpēc, ka ir slikts bērns, bet tāpēc, ka ir noguris, diena bijusi grūta un viņam nepieciešams mierinājums, iedrošinājums un uzmanība. Tas nozīmē, ka tev jābūt rokas stiepiena attālumā, lai nodrošinātu mazajam skolēnam drošības sajūtu un uzklausītu, atbalstītu, apstiprinot, ka tas ir normāli, ja dažkārt jūties tik noguris.