Ar prieku esam iesoļojuši marta vidū un cerams, ka visi vīrusi jau izslimoti, taču ne mazāk svarīgs ir atveseļošanās process. Kā organizēt bērnu ikdienu, lai saglabātu līdzsvaru starp mācībām, sportu, pulciņiem un atpūtu? Kā stiprināt imunitāti un sakārtot organismu pēc ilgstošas antibiotiku lietošanas?
Klīnikas “Vesels bērns” vadītāja Ilze Zariņa novērojusi, ka šajā sezonā klīnikas pediatri bijuši diezgan noslogoti, jo gripas sezona ļoti strauji uzņēmusi savu vilni.
Pēc ilgstošas slimošanas ikdienā jāatgriežas mierīgi un pakāpeniski – ar mazāku slodzi sportā, nebūtu vēlams apmeklēt arī masu pasākumus, kā arī svarīgs pēc iespējas sakārtotāks, saudzīgs režīms ar pilnvērtīgām ēdienreizēm, vitamīniem un miegu.
Imunologs var palīdzēt saprast, kā stiprināt imunitāti, kādus specifiskus imunitātes stiprinošus līdzekļus lietot, lai atkal neizkristu no ikdienas aprites.
Nopietnas slimības ārstē ar nopietnām zālēm un ir gadījumi, kad bez antibiotikām neiztikt, jo tā ir vienīgā iespēja, lai uzvarētu cīņā ar kaitīgajām baktērijām.
“Vai antibiotikas nodara kādu kaitējumu? Protams, ka antibiotiku lietošana rada arī dažādas blakus parādības, taču tās varam novērst un laicīgi par tām padomāt,” uzsver Ilze Zariņa. Viena no šādām blakus parādībām lietojot antibiotikas, protams, ir zarnu mikrofloras ietekmēšana.
Pēdējā laikā bieži dzirdam vārdu salikumu “zarnu mikroflora”. Kas tā īsti ir un vai tiešām spēlē tik svarīgu lomu mūsu organismā? Pirmkārt, zarnu mikroflora mums katram ir tikpat unikāla kā pirkstu nospiedumi, otrkārt, tā sastāv no triljoniem baktēriju. Treškārt, tā palīdz sadalīt uzturvielas, sadalīt enerģiju no pārtikas produktiem, sintezēt vitamīnus un, galvenais, aizsargāt mūs no slimībām.
Apmēram 70% no cilvēka imūnsistēmas šūnām ir atrodamas zarnās.
“Probiotikām ir dažādi celmi. Gan tādi, kas tiek rekomendēti lietošanai tieši antibiotiku laikā, gan arī tādi, kas netiek rekomendēti antibiotiku lietošanas laikā. Viens no pieminēšanas vērtiem, ko noteikti jātur pa rokai, kad lietojam antibiotikas, ir Saccharomyces boulardii, kas ir raugu sēnīšu saturošas probiotikas, kas tieši paredzētas antibiotiku izraisītas disbiozes novēršanai,” rekomendē speciāliste.