Bērna ikdienas uzturā obligāti jābūt augļiem un dārzeņiem

21. Apr 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pilnvērtīgs un daudzveidīgs uzturs ir galvenā atslēga veselīgam dzīvesveidam un enerģijai ikdienā. To apliecina arī Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciālistes Lizetes Pugas teiktais.

Viena no vērtīgākajām dienas uztura daļām ir augļi un dārzeņi, tāpēc ir ļoti svarīgi bērnus jau no bērnības mācīt tos iekļaut uzturā, cenšoties, lai katrā no maltītēm būtu dažādu krāsu dārzeņi. “Ir jāpievērš uzmanība, lai dārzeņi būtu maksimāli dažādās krāsās, jo veselīgas ēšanas pamatā ir daudzveidība,” teic uztura speciāliste, sakot, ka bērniem dārzeņi dažkārt varētu šķist mazāk izteiksmīgi nekā citi produkti, taču tas nav iemesls, lai atteiktos no to iekļaušanas maltītē. Lizete Puga: “Nereti saviem mazajiem pacientiem saku, ka dārzeņi ir mūsu gremošanas trakta trenerīši, kas gremošanas traktu stumj uz priekšu un palīdz tam labāk strādāt.”

Lielisks vitamīnu avots ir arī augļi, taču to izvēlē svarīgi būtu sekot sezonalitātei, priekšroku dodot svaigiem sezonālajiem augļiem, kas arī būs labāks C vitamīna avots. Tiesa, der atcerēties, ka augļu sastāvā ir arī cukurs, tāpēc dienā nevajadzētu apēst vairāk par diviem augļiem.

Lietojot uzturā gana daudz dārzeņus un augļus, organisms uzņems sev vajadzīgos vitamīnus un minerālvielas, kā arī, pateicoties saņemtajam C vitamīnam, bērnam būs labākas imūnās spējas. Piedevām iepriekšminētajam, augļu un dārzeņu iekļaušana uzturā palīdz bērnam justies žirgtākam, tātad, ļaujot arī labāk sekot līdzi mācību vielai un nodarbībām.

Eiropas Savienības līdzfinansētās programmas “Piens un augļi skolai” mērķis ir bērnu vidū veicināt veselīgu ēšanas un uztura paradumu veidošanos, kas būtu noturīgi visu turpmāko dzīvi. Programmas ietvaros piena produktus, augļus un dārzeņus bez maksas trīs reizes mācību nedēļā var saņemt gan pirmsskolnieki, gan 1.-9.klašu skolēni.