7 svarīgi ieteikumi pirmklasnieka vecākiem

7 svarīgi ieteikumi pirmklasnieka vecākiem

05. Aug 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pirmā klase ir ļoti svarīgs dzīves posms katram bērnam. Šajā laikā vecāku atbalsts un palīdzība mazajam skolēnam ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. 

Pielāgošanās skolai un jaunajam dzīves posmam, atkarībā no katra bērna, var ilgt no viena līdz pat vairākiem mēnešiem. Šajā periodā vecākiem ir īpaši svarīgi būt blakus savam bērnam un atbalstīt viņu, jo tas, kāds veidosies viņa priekšstats par skolu, ietekmēs arī viņa turpmāko attieksmi pret mācīšanos.

Organizē bērna režīmu. Līdz skolai vēl nedaudz vairāk nekā divas nedēļas, tāpēc ir pēdējais laiks domāt par dienas režīmu – bērnam laikus jādodas gulēt un arī laikus jāceļas, lai nebūtu septembrī problēmas ar celšanos uz skolu. Cenšaties dienas režīmu ievērot arī brīvdienās, lai bērns vieglāk pierastu pie rutīnas un viņa organisms ātrāk pielāgotos jaunajiem apstākļiem.

Ar modināšanu no rītiem saudzīgi! Cenšaties savu laiku saplānot tā, lai no rīta viss nebūtu jādara milzu steigā. Tāpēc nepakļauj bērnu liekam stresam un modini viņu savlaicīgi, neizraujot ar stresainu kliegšanu no gultas, steidzinot ātrāk paēst, jo tūliņ jāskrien uz skolu. Dod bērnam dažas minūtes laika, lai mierīgi pamostos.

Nepārslogo savu bērnu. Vecākiem nereti šķiet, ka papildu skolas gaitām, bērnam jācenšas apmeklēt visus iespējamos pulciņus un nodarbības. Nepārslogo bērnu! Cenšoties savu mazo skolēnu pēc iespējas daudzveidīgāk attīstīt, tu vari viņu pakļaut pārāk lielai slodzei. Ja tavs bērns līdz šim jau apmeklēja kādus pulciņus, tad tos tagad, uzsākot skolas gaitas, nevajadzētu, pamest, taču nevajadzētu līdz ar mācībām 1. klasē vienlaikus uzsākt arī neskaitāmas citas papildu nodarbes, cenšoties apvienot basketbola treniņus, dejošanu tautiskajā dejās, šaha nodarbības un citas aktivitātes. Sen zināms teiciens, ka tas, kas ir par daudz, ir par skādi.

Mācības jāmiksē ar atpūtu. Mazs bērns, lai arī skolēns, nevar ilgstoši noturēt savu uzmanību, tāpēc, lai bērnu nepārslogotu, pildot mājas darbus ir svarīgi neaizmirst arī par atpūtu.

Neignorē bērna stāstīto. Pat ja tev šķiet, ka bērna stāstītais nav nekas aizraujošs un interesants, neignorē viņu, ja bērns vēlas ar tevi dalīties! Tavai interesei par bērna skolas gaitām nevajadzētu aprobežoties tikai ar strupiem jautājumiem par mācībās uzdoto.

Nekritizē skolotāju. Lai bērnam veidotu cieņu pret skolotāju, nekritizē mācībspēkus bērna priekšā! Vislabākais veids, kā risināt jautājumus, kuros tavs viedoklis nesakrīt ar skolotāja, ir sazinoties ar viņu un visu izrunāt.

Neizvairies no atbildības. Pilnīgi nepareiza pieeja ir uzskatīt, ka visa atbildība par bērna izglītošanos ir jāuzņemas tikai un vienīgi skolotājiem! Protams, lielu daļu zināšanu bērns iegūs tieši skolā, taču arī vecāka atbalsts zināšanu apguvē ir ļoti svarīgs.